Dumbledore i Gandalf parą? "Nasz Kościół będzie protestować"

Kultura i styl

materiay promocyjneGandalf z "Władcy pierścieni" i Albus Dumbledore z serii o Harrym Potterze

Gdy pisarka J.K. Rowling napisała żartem, że dwóch czarodziejów mogłoby wziąć ślub w Irlandii, która w piątek zalegalizowała małżeństwa jednopłciowe, skrytykowali ją członkowie Kościoła Baptystycznego Westboro. Wojna na słowa odbyła się na Twitterze.

"A więc J.K. Rowling chce, aby Dumbledore i Gandalf wzięli ślub w Irlandii; jeśli do tego dojdzie, nasz Kościół będzie protestować" - ostrzegli we wtorek przedstawiciele Kościoła Westboro.

Mowa o postaciach czarodziejów: pierwszy pojawia się w cyklu o Harrym Potterze, drugi we "Władcy Pierścieni" oraz w "Hobbicie". W filmowej ekranizacji grają ich, odpowiednio, Ian McKellen i Michael Gambon, który przejął rolę Dumbledore'a po zmarłym w 2002 roku Richardzie Harrisie. I choć obaj bohaterowie są fikcyjni, spór o ich ślub wzbudził prawdziwe emocje.

.@justaoifethings Then they could get married IN IRELAND! pic.twitter.com/yXedPavZfp— J.K. Rowling (@jk_rowling) May 23, 2015

"Fanatyczne mózgi"

Pisarka zareagowała na wpis natychmiast, odpisując, że "wspaniałość tego związku rozwaliłaby wasze małe, fanatyczne mózgi". Na co duchowni stwierdzili: "Sprawdziliśmy, Gandalf i Dumbledore nie chcą brać ślubu w Irlandii, ani gdziekolwiek indziej". Pyskówka trwała jeszcze kilkanaście godzin, uczestniczyło w niej też kilkudziesięciu twitterowiczów.

Ostatni raz do sprawy Rowling odniosła się wczoraj, pisząc, że nie obchodzi jej Kościół Westboro, ale wdała się w rozmowę z jego przedstawicielami, bo chce, aby "przestraszone homoseksualne dzieciaki, które jeszcze nie zdradziły swojej orientacji, zobaczyły, że można rzucić wyzwanie mowie nienawiści".

So @jk_rowling wants Dumbledore & Gandalf to marry in Ireland; if it happens, WBC will picket! #NotBanned @pinknews pic.twitter.com/zY7hT09Nv4— WBCSays (@WBCsigns) May 26, 2015

"Geje wyglądają jak ludzie"

Brytyjska autorka, której bestsellerowy cykl powieści o czarodzieju Harrym Potterze wychodził w latach 1997-2007, od lat broni praw gejów i lesbijek. Gdy po publikacji ostatniej części wyznała, że Albus Dumbledore, dyrektor książkowej Szkoły Magii i Czarnoksięstwa i mentor Harry'ego był gejem, części fanów ta wiadomość - delikatnie mówiąc - nie spodobała się.

I choć od tego czasu minęło już 8 lat, temat jest wciąż żywy. Nie dalej jak dwa miesiące temu jeden z czytelników "Harry'ego Pottera" napisał na Twitterze, że "jakoś nie widzi mu się, żeby Dumbledore był gejem". Rowling odpowiedziała mu w kolejnym wpisie: "nie widzisz może dlatego, że geje wyglądają jak... ludzie".

.@anakocovic21 Maybe because gay people just look like... people?— J.K. Rowling (@jk_rowling) March 24, 2015

Aktorzy grający obu czarodziejów nie odnieśli się do sprawy potencjalnego małżeństwa swoich bohaterów. Ian McKellen, który nie ukrywa swojego homoseksualizmu i walczy o prawa gejów, napisał tylko, że czeka aż Irlandia Północna też zalegalizuje związki jednopłciowe. Jego postulat pojawił się, a jakże, na Twitterze.

Autor: sol//gak / Źródło: tvn24.pl, independent.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: materialy prasowe dystrybutora