Kultura i styl

Amatorka "naprawiła" zabytkowe malowidło. Wyszło nie najlepiej

Kultura i styl


Renowacja zabytkowych malowideł ściennych wymaga niemałych umiejętności. Swoim brakiem doświadczenia w tej dziedzinie nie przejęła się pewna starsza Hiszpanka, która zabrała się za spontaniczne "naprawienie" wizerunku Chrystusa w kościele w Borja. Po jej pracy Jezus już Jezusa jednak nie przypomina.

Efekt końcowy amatorskiej konserwacji ponad stuletniego malowidła, delikatnie rzecz ujmując, odbiega od oczekiwań i wywołał niemałe poruszenie w miejscowości położonej opodal Saragossy.

Poszło źle

Starsza pani, Cecila Gimenez, od wielu lat była przykładną wierną i regularnie pojawiała się w Sanktuarium Kościoła Łaski w Borja. Jedną ze ścian świątyni zdobi tam malowidło "Ecce Homo" autorstwa Elias Garcia Martineza, który umieścił je tam pod koniec XIX wieku.

Po ponad wieku wizerunek Jezusa w koronie cierniowej uległ licznym uszkodzeniom i stracił wiele z pierwotnego blasku. Starsza pani, która według lokalnych władz ma "około 80 lat", postanowiła więc, że zajmie się sprawą i "naprawi" ozdobę kościoła. Jak zdecydowała, tak uczyniła i efekty jej pracy można uznać za najlepszy dowód tego, iż dobrymi intencjami jest piekło wybrukowane.

Kiedy spostrzeżono "odświeżonego" Jezusa, wybuchła afera połączona z paniką. Chrześcijański zbawca bowiem nie przypomina już siebie, ale raczej, jak to ujmują hiszpańskie media, "jakiś horror rodem z Planety Małp", albo "rozmazanego jeża".

Lepiej nie będzie

Starsza pani zapewnia, że swojej mało udanej renowacji podjęła się za wiedzą księży. - Zrobiłam to, ponieważ tak mi nakazano. Oczywiście księża wiedzieli - twierdzi 80-latka. - Każdy, kto przychodził do kościoła, widział mnie przy pracy. Nie próbowałam się chować - dodaje.

Lokalne władze potwierdzają, że starsza pani miała szczere i jak najlepsze intencje oraz przyznała się do wszystkiego. Sama ma też być świadoma, że "sprawy wymknęły się spod kontroli".

Wnuczka autora malowidła, Teresa Garcia, wraz z grupą profesjonalnych konserwatorów oceniają straty. Usunięcie efektów prac staruszki i przywrócenie dawnej formy malowidłu będzie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Autor: mk\mtom / Źródło: Euronews, Guardian

Pozostałe wiadomości