Sztab Kryzysowy w Małopolsce

Zalane ulice, ponad 250 interwencji w Świętokrzyskiem, o czym poinformował aspirant Kristian Czerwik. Służby ze względu na intensywne opady deszczu interweniowały w Świętokrzyskiem do tej pory już 257 razy. Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia obowiązuje w całym województwie do godziny 18 w czwartek. Prognozy zakładają wystąpienie silnych opadów deszczu z burzami.


W Małopolsce "zaczęły wzbierać rzeki główne". Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie – Małgorzata Sikora – przekazała w czwartek, że na dziesięciu rzekach Małopolski na 11 wodowskazach są przekroczone stany alarmowe. Dla mieszkańców jeszcze w tej dobie nie oznacza to niebezpieczeństwa, przy czym jeśli deszcze nie ustaną w najbliższych dwóch dobach, mogą wystąpić liczniejsze zjawiska podtopień i zalań.

 

W Małopolsce posiedzenie sztabu kryzysowego. Zgodnie ze stanem na środę wieczorem w Małopolsce podtopionych zostało, według danych Urzędu Wojewódzkiego, około 350 budynków. Rzecznik straży podkreślił, że najbardziej aktualne dane są dopiero podliczane. Nie odnotowano ofiar śmiertelnych ani rannych. W Dąbrowie Tarnowskiej i Swarzowie, w związku z wezbraniem rzeki Breń, ewakuowano łącznie 32 osoby. W związku z intensywnymi opadami deszczu i podtopieniami odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremier Beaty Szydło i ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego.