Czy obserwacje starożytnego Partenonu pomogą współczesnym inżynierom skonstruować budynki odporne na trzęsienia ziemi? Greccy i japońscy specjaliści będą przez trzy lata badać Partenon pod kątem jego wytrzymałości na wstrząsy sejsmiczne - poinformowała grecka archeolog Maria Ioanidu, pod której pieczą znajduje się świątynia Ateny na Akropolu.
Wzniesiony 2500 lat temu z białego pentelickiego marmuru Partenon przetrwał, jak większość klasycznych greckich świątyń, niejedno trzęsienie ziemi.
Świątynia poświęcona Atenie uznawana jest za perełkę architektoniczną swojej epoki - powiedziała archeolog Maria Ioanidu. - Najwyraźniej starożytni Grecy dobrze znali trzęsienia i dysponowali znakomitymi umiejętnościami - dodała.
Budowla na skale
Kamienne fundamenty budowli, posadowionej częściowo na skale, sięgają 12 metrów w głąb. Ściany, ze starannie obrobionych bloków równej wysokości, łączono bez zaprawy, klamrami i prętami z żelaza, pokrytymi ołowiem. To właśnie ołów zapobiegał korozji - wyjaśniła Ioanidu.
Innego zdania jest badacz Partenonu Kostas Zabas. - Swoją stabilność budowla musi zawdzięczać technice użytej do kładzenia bloków marmuru i łączenia elementów kolumn w sposób, który absorbuje energię wstrząsów - sugeruje.
Japońskie świątynie też odporne na wstrząsy
Grecja, podobnie jak Japonia, leży w strefie aktywności sejsmicznej. We wrześniu do Aten przyjedzie zespół japońskich specjalistów pod kierunkiem profesora inżynierii Toshikazu Hanazato z Uniwersytetu w Mie. Naukowcy będą rozpracowywać tajniki budowli odpornej na wstrząsy.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24