Sztorm i flauta. Biznes muzyczny w czasie pandemii

Autor:
Jan
Niedziałek
Źródło:
TVN24
Branża muzyczna w czasach pandemii
Branża muzyczna w czasach pandemii
wideo 2/8
Branża muzyczna w czasach pandemii

The Beatles byli najchętniej słuchaną rockową kapelą w pierwszym, częściowo pandemicznym, półroczu 2020 w Stanach Zjednoczonych. Jan Niedziałek o "sztormie" i "flaucie" w branży muzycznej w ostatnich sześciu miesiącach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Co nam to mówi o muzyce i show-biznesie? Z raportu Nielsena można wyciągnąć kilka ciekawych wniosków. Muzyka zwiększa wydolność organizmu, winyle są coraz popularniejsze, a David Bowie musiałby dzisiaj rewidować swoje opinie. 

 Ale po kolei. 

Gdyby biznes muzyczny był łódką, to koronawirus jest wielkim sztormem, po którym następuje flauta. Na szczęście jest bezpieczna przystań - internet. Mimo odwołania koncertów, zamknięcia zarówno barów z country jak i wielkich stadionów słuchacze mogą zamówić płytę z dostawą do domu, włączyć serwis streamingowy czy po prostu internet. Całkowita konsumpcja audio do końca czerwca 2020 wzrosła o 9,4 proc. w stosunku do pierwszego półrocza 2019 r.

Muzyka w modelu on-demand (na żądanie) zanotowała wzrost o 16,2 proc. rok do roku. Co ciekawe w okresie zamknięcia w Ameryce po 13 marca dynamika była wyraźnie niższa niż wcześniej: 13,8 proc. vs. 20,4 proc. Skąd ta zmiana? Pewien wpływ mógł mieć na to lockdown - ludzie przestali słuchać muzyki w autach i napędzać się Eminemem ze smartfona na siłowni. 

Wróciła moda na winyle

W wielkim stylu wróciła moda na winyle. Do 13 marca tego roku sprzedaż czarnych płyt w USA urosła o 45 proc.. Potem rynek się nieco załamał, ale w pierwszym półroczu i tak udało się wyjść na plus: sprzedaż urosła w całym półroczu o 11 proc. Wydawanie płyt na winylach jest teraz normą, oferta jest szeroka, a gramofon można kupić w wielu miejscach - rynek i artyści dostosowali się do retro-mody. Jedno napędza drugie. 

W muzyce rockowej według raportu królują dawne czasy - na pierwszym miejscu, po uwzglednieniu sprzedaży albumów w klasycznej formie oraz wszystkich innych form, są The Beatles z wynikiem 1,09 mln ekwiwalentów albumów. Na dugim miejscu Queen: 768 tys., potem Imagine Dragons 593 tys., Fleetwood Mac ma 565 tys. a Metallica 551 tys. 

Dużo lepsze wyniki notują młodzi artyści - w kategorii Pop nikt z pierwszej piątki nie schodzi poniżej miliona sprzedanych w rozmaitej formie albumów. Billie Eilish 1,68 mln albumów, BTS, 1,42 mln, Taylor Swift 1,33 mln, Justin Bieber 1,13 mln, Halsey 1 mln. 

Zmiana modelu biznesowego

Wraz z narodzinami powszechnego internetu muzyków czekała zmiana modelu biznesowego - głównym źródłem zarobków stały się dla nich koncerty. Od jakiegoś czasu płyty wydaje się, by sprzedać koncerty - nie na odwrót.

David Bowie w 2002 roku mówił, że dostęp do muzyki będzie przypominał dostęp do wody lub elektryczności. Koncert - to będzie opcja na prawdziwe pieniądze. To źródło chwilowo wyschło. To oznacza kłopoty zwłaszcza dla tych mniej znanych artystów. Jeszcze przed pandemią 1 proc. najlepszych muzyków zgarniał z tras 5 razy tyle, co dolne 95 proc. razem wziętych. 

Autor:Jan Niedziałek

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ostatni pociąg ze stolicy Polski do Monachium przez Drezno kursował w 1993 roku. Teraz połączenie takie przywrócono za sprawą nocnego połączenia, które realizowane jest za pomocą pociągu IC Chopin. Jak twierdzi PKP Intercity niska frekwencja to wina austriackiego operatora.

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel Unii Europejskiej. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W piątek Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie przepisów regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji przez rządy w nadzorze biometrycznym oraz sposobu regulowania systemów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT.

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Autor:
JW/ams
Źródło:
Reuters

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

W niedzielę 10 grudnia w Argentynie dojdzie do zaprzysiężenia nowego prezydenta - Javiera Mileia. Czeka go trudne wyzwanie, bo kraj jest pogrążony w głębokim kryzysie, zarówno gospodarczym jak i społecznym. Za sytuację w państwie przepraszał w sobotę ustępujący prezydent Alberto Fernandez, który w pożegnalnym wideo wyrażał "głęboki ból z powodu sytuacji, tych rodaków którzy nadal żyją w najgłębszym ubóstwie i których losu nie zdołałem polepszyć".

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W wtorek, 12 grudnia, od godziny 10 do 14 zamknięty będzie tunel w ciągu zakopianki - odbędą się tam ćwiczenia służb ratowniczych. Ruch samochodowy będzie poprowadzony objazdem przez Mszanę Dolną – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Niedziela 10 grudnia jest niedzielą handlową. Kolejna okazja pojawi się za tydzień - 17 grudnia. To wynik zmiany przepisów o zakazie handlu w niedziele.

Pierwsza grudniowa niedziela handlowa. Dziś zrobimy zakupy

Pierwsza grudniowa niedziela handlowa. Dziś zrobimy zakupy

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W sobotę po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie przedłużające zerowy VAT na żywność na kolejne trzy miesiące. "Tak wygląda skuteczna i ambitna polityka" - skomentował premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. - Jakże się cieszę. Tak długo nas przekonywaliście, że nie da się z tym VAT-em na żywność. Teraz się okazuje, że jednak się da - powiedział Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, komentując kilka dni temu zapowiedź wprowadzenia nowych przepisów.

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Autor:
momo//mrz
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tak zwane płatności odroczone pojawiły się na polskim rynku w 2016 roku. Od tamtej pory stały się bardzo popularną usługą, na tyle, że przy okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia planuje skorzystać z niej aż jedna trzecia Polaków - wynika z raportu Comfino "Płatności ratalne i odroczone w Polsce 2023/24".

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

- Nie można negować praw ekonomii, nie można dopuścić do sytuacji, w której często w dyskusjach związkowcy są bardziej kompetentni od przedstawicieli administracji państwowej. To trzeba zdecydowanie postawić na nogi - powiedział Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z Jerzym Korczyńskim na temat stworzenia ministerstwa przemysłu w Katowicach. Według zapowiedzi Donalda Tuska na czele nowego resortu stanie prof. Marzena Czarnecka.

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W sobotnim, losowaniu Lotto nie padła główna wygrana. Co oznacza, że pojawia się kolejna kumulacja, w której można teraz wygrać 3 miliony złotych.

Wyniki sobotniego losowania Lotto. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki sobotniego losowania Lotto. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Republikański senator wezwał amerykański rząd do wszczęcia śledztwa, które zbadałoby wpływ importu chińskiego czosnku na bezpieczeństwo narodowe. Republikański senator Rick Scott napisał do sekretarza handlu, twierdząc, że chiński czosnek jest niebezpieczny, powołując się na niehigieniczne metody produkcji.

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Autor:
JW/ams
Źródło:
BBC

Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Termin rozprawy wstępnej w tej sprawie został przełożony na 30 stycznia 2024 roku - poinformowali w piątek przedstawiciele kancelarii Strelia, reprezentującej stronę polską. Jak przekazali, przedmiotem sporu jest kwota 5 644 290 747 zł.

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała, zgodnie z rekomendacją KE, modyfikację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To oznacza też zgodę na wypłatę zaliczki dla Polski - poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli. Chodzi o ponad 5 miliardów euro z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie.

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Rosja jest czołowym dostawcą nawozów do Polski. Tak wynika z danych przekazanych przez Arkadiusza Zalewskiego, eksperta Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy. Od stycznia do września 2023 roku z tego kierunku trafiło do naszego kraju 395,8 tysiąca ton nawozów mineralnych. Rosję na tym polu wyprzedzają jedynie Niemcy. Jak zaznaczył Zalewski, od początku tego roku "import nawozów z Rosji zauważalnie zwiększa się".

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W nowym rozkładzie kolejowym, który zacznie obowiązywać od niedzieli 10 grudnia zwiększy się liczba połączeń do i z Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Opola, Łodzi, Wrocławia i Rzeszowa. Od niedzieli podróżni skorzystają też z nowych stacji między innymi w stolicy.

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Obowiązujące od piątku ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę w stolicy Holandii doprowadziło do tworzenia się dużych korków i irytacji kierowców, napisał dziennik "De Telegraaf". "Wyprzedzają nas nawet rowery i to nie tylko elektryczne" – narzekał jeden z nich.

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Autor:
JW
Źródło:
PAP