Z kraju

Z kraju

Nie daj się nabrać na fałszywe nakazy zapłaty. Nowe ostrzeżenie

Przed pismami przypominającymi sądowe nakazy zapłaty, a wysyłanymi przez firmy windykacyjne, ostrzega w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Jak podaje, dochodzą doń sygnały, że takie pisma wysyła Kancelaria Spraw Sądowych i Windykacyjnych w imieniu Polskiego Centrum Telemedyczego.

Morawiecki: pensje Polaków powinny rosnąć

W kolejnych miesiącach deflacja powinna się zmniejszać, ale nie wiadomo, czy przed końcem tego roku w polskiej gospodarce pojawi się inflacja - mówi wicepremier, szef Ministerstwa Rozwoju Mateusz Morawiecki. Według niego przyczyną deflacji są niskie ceny surowców i brak presji płacowej.

Szydło i Ziobro biorą się za komorników. Zyska policja

- Rząd wkrótce zajmie się nowelizacją ustawy o komornikach. Jak najszybciej chcemy wprowadzić nowe przepisy w życie - zapewniła premier Beata Szydło na wspólnej konferencji z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. Komorników niepokoją jednak uprawnienia, jakie dostanie policja.

Jurgiel: uwolnić ziemię rolną dla inwestorów

Nowelizacji ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ma nowego sojusznika. Swoje propozycje zapowiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Chodzi o uproszczone plany miejscowe, które pozwolą na uwolnienie części gruntów rolnych pod inwestycje.

Biuro podróży ze Śląska ogłasza upadłość

Biuro turystyczne BBJ Sport z Jastrzębia Zdroju złożyło w poniedziałek oświadczenie o niewypłacalności. Ponad 90 klientów ma zapewniony powrót z wczasów w Polsce i na Węgrzech - podał urząd marszałkowski w Katowicach.

Miliardy do budżetu z nielegalnego hazardu

Projekt ustawy hazardowej został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Ale zanim zajmie się nim rząd, ma być ustalona "precyzyjna definicja funkcjonowania hazardu i sposobu kontroli hazardu w internecie" - zapowiedział minister Henryk Kowalczyk.

Gazoport w Świnoujściu ma już patrona. To były prezydent

Terminal LNG w Świnoujściu będzie nosił imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego - poinformował Gaz-System. "W ten sposób zostanie uhonorowana osoba, dla której wzmocnienie pozycji kraju na mapie energetycznej Europy było jednym z głównych celów" - podkreślono.

Mieszkanie plus: pierwsze szczegóły dla oszczędzających

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa kalkuluje, jakie premie powinny być wypłacane dla osób oszczędzających na mieszkanie. Osiem tysięcy złotych rocznie będzie progiem, do którego państwo będzie dopłacało premię - powiedział Kazimierz Smoliński, wiceminister resortu.

Ceny w dół. Sprawdź, co taniało najbardziej

W maju ceny spadły o 0,9 proc. w ujęciu rocznym - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści przewidują, że w całym roku ceny spadną o 0,6 proc., a w przyszłym roku wzrosną o 1,5 proc.

Mieszkanie Plus najwcześniej za trzy lata. Wiadomo już, kiedy zapisy

- Aby szybko wyeliminować deficyt mieszkaniowy w Polsce, należałoby budować około 300 tys. mieszkań rocznie, obecnie budujemy niecałe 150 tys. - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Dodał, że pilotażowe budowy z programu Mieszkanie plus są planowane na 2018 r., a w 2019 r. "system powinien ruszyć".

W sklepach będzie drożej. Dwie przyczyny

Można się spodziewać, że na przełomie bieżącego i przyszłego roku deflacja odpuści - prognozuje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Jak dodano, na wzrost cen będą wpływały ceny ropy oraz kurs złotego.

Nowy prezes NBP o frankowiczach: nie istnieją przesłanki ekonomiczne, by zajmować się tym problemem

- Według mnie nie istnieją przesłanki ekonomiczne przemawiające za tym, żeby zajmować się problemem kredytów walutowych. Istnieją tylko przesłanki polityczne, państwowe - powiedział w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” wybrany na prezesa Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał także, że mimo utrzymującej się deflacji, nie ma potrzeby obniżania stóp procentowych oraz zaznaczył, że jest zwolennikiem repolonizacji sektora bankowego, która dokonuje się "samoistnie".

Rekord 500 plus. Sprawdź, gdzie najszybciej dostaniesz pieniądze na dzieci

Najwięcej decyzji w sprawie przyznania świadczenia 500 plus podjęto w województwie świętokrzyskim (ponad 77 proc.) - powiedziała w poniedziałek rano szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Oznacza to, że samorządy w tym regionie najsprawniej obsługują rządowy program Rodzina 500 plus. Szefowa resortu zaapelowała do samorządów, by usprawniły proces wydawania decyzji i przyspieszyły wypłaty związane z realizacją programu 500 plus.

Niższy CIT dla małych firm już wkrótce

Kończą się rządowe prace nad projektem obniżającym CIT dla małych firm do 15 proc. Zmianę, która ma zrealizować obietnicę wyborczej PiS, w miniony czwartek poparł Komitet Stały Rady Ministrów. Projekt czeka na rozpatrzenie przez komisję prawniczą, potem zajmie się nim rząd.

Darmowe leki dla seniorów. Dziś wchodzi w życie ustawa

Każdy, kto ukończył 75. rok życia, bez względu na status materialny, ma prawo do bezpłatnych leków, które znajdą się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia - wynika z noweli ustawy, która w niedzielę wchodzi w życie. Seniorzy będą mogli skorzystać z tej możliwości od września.

Pechowa ustawa podatkowa. Sejm za kolejnym odroczeniem

Sejm opowiedział się w piątek za kolejnym odroczeniem, tym razem do 1 stycznia 2017 r., wejścia w życie ustawy o administracji podatkowej. Do tego czasu, jak zapowiada MF, ma zostać powołana Krajowa Administracja Skarbowa, zatem odroczona ustawa nie będzie potrzebna.