Rząd zajmie się dziś propozycjami dotyczącymi spółdzielni rolniczych i prawa konkurencji, a także projektem zmian w ustawie o ochronie zabytków, w którym zaproponowano, by wojewódzcy konserwatorzy podlegali ministrowi kultury.
Ministrowie omówią przygotowany przez resort rolnictwa projekt ustawy o spółdzielniach rolniczych. Zawarte w nim rozwiązania mają prowadzić do stworzenia lepszych warunków do prowadzenia takiej działalności.
Spółdzielnie producentów rolnych
Jak mówił niedawno minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel "projekt reguluje sprawę konsolidacji drobnych producentów".
- To jest niezbędne, jeśli mają występować wobec handlu jako siła czy też prowadzić działalność gospodarczą na rzecz swoich członków. Spółdzielnia rolników będzie mogła założyć na przykład sieć sklepów - zapowiedział szef resortu rolnictwa. Zachętą dla tworzenia spółdzielni rolników mają być ulgi podatkowe, ma być też możliwość uzyskania dotacji. Minister rolnictwa podkreślił, że projektowana ustawa nie ogranicza prawa spółdzielczego. Zgodnie z projektowanymi przepisami członkami spółdzielni rolniczej mogą być osoby fizyczne lub prawne prowadzące gospodarstwo rolne, prowadzące chów lub hodowlę ryb oraz osoby fizyczne lub prawne niebędące rolnikami prowadzące działalność w zakresie przechowywania, magazynowania, sortowania, pakowania lub przetwarzania produktów rolnych lub grup tych produktów; aby założyć spółdzielnię musi ona liczyć co najmniej 10 członków będących rolnikami. Projekt ustawy o znalazł się na liście projektów strategicznych Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Naruszenie prawa konkurencji
W porządku obrad wtorkowego posiedzenia rządu znalazł się również projekt ustawy o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji. Celem projektu przygotowanego przez resort sprawiedliwości jest wypełnienie dyrektyw unijnych, regulujących zasady dochodzenia roszczeń w przypadku naruszenie zasad konkurencji. Projekt wprowadza np. zasadę, że podmiot bezpośrednio poszkodowany będzie mógł dochodzić roszczeń w przypadku naruszenia zasady konkurencji, zdefiniowanej w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów (np. w przypadku działania kartelu). Wprowadza też zawartą w dyrektywach unijnych zasadę przerzucenia ciężaru dowodu na sprawcę naruszenia (zasada domniemania winy).
Krzysztof Jurgiel: Bilans rządów PO-PSL w odniesieniu do rolnictwa - nieudolność i opieszałość:
Autor: MS / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock