Z kraju

Z kraju

To już pewne. Ruszają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego

Komitet Stały Rady Ministrów rekomenduje rządowi pozytywną opinię o prezydenckim projekcie ws. obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn - powiedział wiceszef MRPiPS Marcin Zieleniecki. Dodał, że resort finansów chce powiązać wiek ze stażem pracy.

Płacisz za prąd tej firmie? Nie przegap listu z rachunkiem

Spółki RWE w Polsce zmieniają nazwę na innogy. Ma ona symbolizować innowacyjność i nowe technologie na rynku energetycznym przyszłości. Nazwa będzie funkcjonować od 2 września, wtedy też pojawią się nowe produkty dla klientów - poinformował prezes RWE Polska Filip Thon.

Brexit Polsce niestraszny. "Spokojnie obserwujemy sytuację"

- W ostatnich dniach widzimy silne umocnienie obligacji na rynku krajowym po zawirowaniach z końca ubiegłego tygodnia, związanych z wynikiem referendum w Wielkiej Brytanii – obecnie rentowności są wyraźnie niższe niż przed głosowaniem - poinformował wiceminister finansów Piotr Nowak. Dodał, że o pierwszym półroczu tego roku resort finansów ma sfinansowane ponad 70 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych.

Polacy gotowi wracać do kraju. Zobacz, za ile chcą pracować

Statystyczny Polak pracujący w Wielkiej Brytanii zarabia 1,3 tys. funtów (prawie 7 tys. zł) miesięcznie brutto. Czym można go więc skusić, aby wrócił do ojczyzny? Jak sami przyznają, zachęciłaby ich pensja w wysokości 5 tys. zł na rękę. Do raportu dotarli dziennikarze programu "Świat w południe" w TVN24 BiS.

Morawiecki: Brexit to "czarny łabędź". Niepokoję się tym

- Tydzień temu wydawało mi się, że będzie to okres krótkotrwały, bardzo wysokich zmienności, w dłuższej perspektywie się to poukłada - ocenił wicepremier, dodając, że dzisiaj już jednak nie ma takiej pewności - mówił - mówił wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki w rozmowie z Robertem Stanilewiczem. - Zapowiedział też, że będzie prowadził rozmowy z dużymi inwestorami z City na temat ich obecności w Polsce.

Ceny wciąż spadają. Ale wolniej

W czerwcu nadal mieliśmy do czynienia z deflacją liczoną rok do roku - wyniosła 0,8 proc., ale w ujęciu miesięcznym kolejny miesiąc z rzędu obserwujemy nieznaczny wzrost cen, tym razem o 0,2 proc. - wynika z czwartkowego tzw. szybkiego szacunku GUS.

Kebaby i jedzenie z food trucków podrożeje? Minister podnosi podatek

Smakosze jedzenia z food tracków i kebabów powinni przygotować portfele na podwyżki. Bo resort finansów zmienił zdanie i uznał, że takie jedzenie należy obłożyć wyższym podatkiem VAT. Komentarz o podwyżce odnotował na swoim koncie na Twitterze Adrian Zandberg z partii Razem, który pisał: "w ramach szukania kasy cicha podwyżka VAT na kebaby, tanie jedzenie z budek".

Condoleezza Rice gościem "Faktów z Zagranicy"

A jeśli Brexit to tylko początek? Jeśli w przyszłym roku wybory prezydenckie we Francji oraz wybory parlamentarne w Niemczech wygrają populiści, może to oznaczać zmierzch Europy, jaką znamy dziś. Zdaniem Condoleezzy Rice, byłej sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych jest jednak nadzieja dla naszego kontynentu. - Europa przetrwa - to wielka wspólnota wartości - mówiła w rozmowie z Piotrem Kraśką. Całość w programie "Fakty z Zagranicy" w TVN24 BiS, który rozpoczyna się o 19.55.

Pokaż nam świat. Kulinarne podróże

- Najciekawszym miejscem pod względem kulinarnym jest Sir Lanka. To miejsce pełne smaku, aromatu i koloru, ale też wymagające porzucenia europejskich przyzwyczajeń, bo tam nie ma sztuców i trzeba jeść dłońmi - powiedział w programie "Otwarcie dnia" w TVN24 BiS Marcin Kałużny, podróżnik i autor bloga chochlapolapach.pl.

W Polsce żyje się dobrze. Byłoby lepiej, gdyby nie te trzy problemy

Polska jest w gronie państw o wysokim poziomie rozwoju społecznego - wynika z rankingu przygotowywanego m.in. przez Deloitte. Choć spadliśmy z 27 na 30 miejsce, to poprawiliśmy swój wynik pod względem liczby uzyskanych punktów. Natomiast wciąż mamy problem z dostępem do stosunkowo niedrogich mieszkań, zdrowiem społeczeństwa (otyłość), czy jakością powietrza.

Polska zapłaci za Brexit. Składka do budżetu UE wzrośnie o 500 mln euro

Według prezesa Center for Social and Economic Research Christophera Hartwella po Brexicie nastąpi renegocjacja unijnego budżetu na lata 2014 - 2020. W efekcie - jak ocenia - do Polski może trafić mniej unijnych środków. Według "Dziennika Gazety Prawnej" nasza składa może wzrosnąć o 500 mln euro rocznie, jeśli Wielka Brytania faktycznie wyjdzie z UE.

Balcerowicz o planach Morawieckiego: to jest więcej niż urojenie

- Czy on uważa, że jakieś wielkie banki, jak np. HSBC, uciekną z Londynu pod skrzydła tzw. planu Morawieckiego, by działać w Polsce? To jest więcej niż urojenie - krytykował wicepremiera Mateusza Morawieckiego w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 prof. Leszek Balcerowicz. Negatywnie ocenił także pomysł pomocy osobom, które zaciągnęły kredyty we frankach.