Co czyha na dzieci w sieci. Rusza kampania #keepCTRL

[object Object]
Hejt w sieci. Kampania #keepCTRLUKE
wideo 2/6

Przemoc, hejt, patostream, sexting - to tylko część negatywnych zjawisk, z jakimi dzisiejsza młodzież styka się, korzystając z internetu. Urząd Komunikacji Elektronicznej ruszył z kampanią "Klikam z głową #keepCTRL", w ramach której dzieci i ich opiekunowie będą ostrzegani przed niebezpiecznymi zjawiskami w sieci i dowiedzą się, jak odpowiedzialnie korzystać z internetu.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że ponad 8 na 10 dzieci w wieku od 7 do 15 lat posiada telefon komórkowy. Odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem dzieci (7-9 lat - 63,6 proc., 10-12 lat - 91,7 proc., 13-15 lat - 100 proc.). Dzieci zaczęły korzystać z własnego telefonu komórkowego najczęściej pomiędzy 7. a 10. rokiem życia. Niemal co dziesiąty młody użytkownik posiadał telefon komórkowy przed ukończeniem 7 lat.

Dzieci najczęściej korzystają z telefonu, aby dzwonić do rodziców lub znajomych oraz do pisania i odbierania SMS-ów. Telefon bardzo często jest wykorzystywany także do grania w gry, słuchania muzyki oraz przeglądania internetu. Blisko co drugi młody użytkownik telefonu komórkowego korzysta z aplikacji internetowych, komunikatorów czy portali społecznościowych. Najmniej popularne wśród dzieci są usługi typu wideo lub streaming oraz SMS-y premium.

Dziewięć na dziesięć dzieci w wieku od 7 do 15 lat korzysta z internetu. Wiek, w jakim dzieci zaczęły korzystać z internetu, to najczęściej 7-8 lat (30,6 proc.). Po 17,9 proc. badanych wskazało na wiek 5-6 lat oraz 9-10 lat. Niewielki odsetek badanych dzieci zaczął korzystać z sieci przed 5. lub po 10. roku życia - wynika z badania.

Zagrożenia w sieci

Rodzice dostrzegają inne niż dzieci zagrożenia i niebezpieczne zachowania wynikające z korzystania przez dziecko z internetu.

Według dzieci zagrożenia te to przede wszystkim kontakt z nieznajomymi (39,5 proc.), możliwość stania się ofiarą oszustwa (35,5 proc.) oraz wchodzenia na strony, gdzie mogą być wirusy (30,9 proc.). Tymczasem, zdaniem rodziców, niebezpieczeństwa są związane w szczególności z kontaktem z nieodpowiednimi treściami (45,8 proc.), kontaktem z nieznajomymi (41,2 proc.) oraz możliwością uzależnienia się od internetu (37 proc.).

Jak wynika z badania, wśród zagrożeń i niebezpiecznych zachowań w internecie dziewczynki znacznie częściej niż chłopcy wskazywały na kontakt z nieznajomymi. Różnice w udzielanych odpowiedziach zaobserwowano także ze względu na wiek – dzieci pomiędzy 10. a 12. rokiem życia nieco częściej deklarowały kontakt z nieznajomymi, natomiast starsze (13-15 lat) możliwość zastania ofiarą oszustwa czy cyberprzemocy.

Dziewczynki częściej wskazywały również na takie zagrożenia, jak kontakt z nieodpowiednimi treściami czy publikowanie własnych treści, natomiast chłopcy na uzależnienie od internetu, zagrożenia dla zdrowia czy negatywny wpływ na relacje z otoczeniem. W przypadku wieku największa różnica dostrzegalna jest w zagrożeniu związanym z publikowaniem własnych treści – zachowanie to częściej deklarowały dzieci pomiędzy 13. a 15. rokiem życia. Młodsze dzieci dostrzegają częściej możliwość uzależnienia od internetu i kontakt z nieodpowiednimi treściami.

Co siódme badane dziecko zadeklarowało, iż ich rodzic opublikował w sieci informacje o nim bez jego wiedzy. W opinii 6,4 proc. badanych dzieci, przez treści publikowane z ich udziałem przez rodziców miały nieprzyjemne sytuacje w ciągu ostatniego roku.

Treści intymne

Jednym z niebezpiecznych zjawisk w internecie jest sexting, czyli przesyłanie treści o charakterze erotycznym. Zjawisko to wśród badanych nastolatków w wieku 13-15 lat ma charakter incydentalny. Znikomy odsetek odpowiadających dzieci przyznało, że zdarzyło się, by ono lub ktoś ze znajomych przesłał swoje intymne zdjęcie innej osobie.

Kolejnym zagrożeniem czyhającym w sieci jest sextorion, czyli wykorzystanie materiałów o charakterze erotycznym do szantażu. To zjawisko także występuje epizodycznie. Jedynie dwoje nastolatków zadeklarowało, że osobiście lub ktoś ze znajomych spotkał się z szantażem związanym z udostępnieniem intymnych treści. Osoby te zadeklarowały, że zgłosiły tę sytuację rodzicom.

Treści intymneUKE

Hejt

Badanie pokazuje, że 3 na 10 młodych internautów (10-15 lat) w ciągu ostatniego roku zetknęło się w internecie z hejtem. Ponadto zbliżony odsetek dzieci słyszało o tym zjawisku, jednak nie czytało tego typu treści. Tymczasem jedynie 13,3 proc. rodziców oznajmiło, iż dziecko w ciągu ostatniego roku spotkało się w internecie z hejtem.

Dzieci, zapytane o to, jak zareagowałyby na obraźliwy komentarz na swój temat w internecie, najczęściej wskazywały, że powiedziałyby o tym swoim rodzicom/opiekunom. Często wskazywano także na zablokowanie autora komentarza (45,3 proc.) lub usunięcie komentarza (40 proc.). Co drugie dziecko i co drugi rodzic wie, jaka jest różnica między hejtem a mową nienawiści.

Hejt jest najbardziej znanym pojęciem wśród badanych. Ponad połowa rodziców i dzieci zna również challenge, cyberbullying i trolling. Do najrzadziej kojarzonych zjawisk zaliczyć należy: FOJI, JOMO, MOMO oraz FOMO.

Słowniczek pojęćuke.gov.pl

Uzależnienie od portali społecznościowych

Ponad połowa młodych (10-15 lat) użytkowników portali społecznościowych zamieszcza na portalach jakieś treści. Zazwyczaj publikują oni treści średnio raz w tygodniu (41,9 proc.). Co czwarte dziecko przyznało, że robi to częściej (klika razy dziennie - 9,5 proc., raz dziennie 17,6 proc.).

Spośród dzieci zamieszczających na portalach społecznościowych jakieś treści ponad połowa kilka razy w ciągu dnia sprawdza reakcję innych na zamieszczone przez nich zdjęcie lub komentarz. Co piąty odpowiadający robi to rzadziej, a co dziesiąty - częściej.

Spośród młodych (10-15 lat) czynnych użytkowników portali społecznościowych 14,9 proc. odczuwa niepokój, gdy ich znajomi nie piszą do nich lub nie publikują żadnych postów. Niemal 3 na 10 dzieci przyznało, że czasem martwi się, że zdjęcie lub komentarz, które zamierza opublikować na portalu społecznościowym, nie spotka się z zainteresowaniem znajomych.

Uzależnienie od portali społecznościowychUKE

Uzależnienie od telefonu

4 na 10 dzieci przyznało, że niemal cały czas nosi przy sobie telefon i reaguje na każdy dźwięk wiadomości. Odpowiedzi rodziców są na ogół zgodne z deklaracjami dzieci. Nie zaobserwowano różnic w odpowiedziach dzieci ze względu na ich płeć. Różnice odnotowano natomiast ze względu na wiek dziecka. Wraz ze wzrostem wieku wzrastał odsetek dzieci, które deklarowały, że nie rozstają się z telefonem.

Ponad połowa dzieci potrafi bez problemu zrezygnować z korzystania z telefonu, w tym mobilnego internetu na cały dzień. Co więcej, większy odsetek odpowiedzi twierdzących zaobserwowano wśród dziewczynek niż wśród chłopców (60,3 proc. względem 53,8 proc.) oraz wśród młodszych dzieci (10-12 lat - 61,8 proc., 13-15 lat - 51,4 proc.).

Co piąte dziecko prawie wcale nie korzysta z telefonu podczas spotkania ze znajomymi czy na wakacjach, a 6 na 10 dzieci w takich sytuacjach ogranicza korzystanie z telefonu.

Uzależnienie od telefonuUKE

Internetowe wyzwania

6 na 10 dzieci w wieku 10-15 lat korzystających z internetu wie, na czym polegają internetowe wyzwania. Spośród nich ponad połowa przyznała, że ono lub jego znajomi oglądali w internecie nagranie, w który ktoś wykonuje challenge.

Tymczasem wśród rodziców odsetek osób, które wiedzą na czym polega challenge, wynosi 55,1 proc. Spośród nich co trzeci rodzic przyznał, iż oglądał tego typu nagrania.

Spośród dzieci w wieku 10-15 lat, które wiedzą na czym polegają internetowe wyzwania, 8,2 proc. przyznało, że zdarzyło się, że one lub ich znajomi przekonali kogoś do nagrania i umieszczenia w internecie filmu z challenge'em lub sami nagrali taki film.

Blisko 4 na 10 osób (zarówno wśród dzieci, jak i rodziców) słyszało o sytuacji, kiedy ktoś zrobił sobie krzywdę podczas wykonywania wyzwania internetowego. Jednak tylko znikomy odsetek odpowiadających przyznał, że zna osobę, której przytrafiła się taka sytuacja.

Badanie przeprowadzono w październiku i listopadzie bieżącego roku na próbie 500 dorosłych i 500 dzieci w wieku od 7 do 15 lat. W grupie rodziców objętych badaniem zdecydowanie przeważały kobiety - 82,0 proc. Natomiast wśród ankietowanych dzieci nieco większy odsetek stanowili chłopcy (52,2 proc.) niż dziewczynki.

#keepCTRL

W ramach kampanii edukacyjnej UKE powstały cztery filmy ukazujące wyżej wymienione negatywne zjawiska. Przedstawiciele Urzędu będą je pokazywać młodzieży podczas specjalnych zajęć prowadzonych w szkołach w całej Polsce. Pokazom będą towarzyszyć spotkania z ekspertami UKE, którzy doradzą, jak chronić się przed cyberprzemocą. Pilotażowe zajęcia prowadzone są już od września w województwie mazowieckim. Od grudnia kampania startuje na terenie całej Polski.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Apple, z obawy przed cłami, w marcu wysłało z Indii do USA iPhone'y o rekordowej wartości dwóch miliardów dolarów - podał we wtorek Reuters. Na początku kwietnia prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające "cła wzajemne" obejmujące ponad 180 państw i terytoriów.

Wyścig z czasem, żeby zdążyć przed cłami. Padł rekord

Wyścig z czasem, żeby zdążyć przed cłami. Padł rekord

Źródło:
Reuters

Cła to jest narzędzie biznesowe. Prezydent Donald Trump z tego korzysta, aby ludzie przyszli do stołu negocjacyjnego - stwierdził w TVN24 BiS profesor Jim Mazurkiewicz, prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej w Teksasie.

Trump "jest gotów podejmować trudne decyzje, aby skorygować tę sytuację"

Trump "jest gotów podejmować trudne decyzje, aby skorygować tę sytuację"

Źródło:
tvn24.pl

Kontrolowane przez państwo spółki energetyczne, w tym największa - PGE, mocno tracą na wartości podczas wtorkowej sesji na warszawskim parkiecie. Wcześniej premier Donald Tusk stwierdził, że priorytetem spółek Skarbu Państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i taniego prądu, a nie maksymalizacja zysków.

Tąpnięcie na akcjach giganta po słowach Tuska

Tąpnięcie na akcjach giganta po słowach Tuska

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rzecznik Komisji Europejskiej Olof Gill zadeklarował, że unijne standardy, głównie te dotyczące żywności, są nienaruszalne i nie będą przedmiotem negocjacji z USA ani z nikim innym. Podkreślił, że Unia Europejska już odpowiedziała na zarzuty Stanów Zjednoczonych dotyczące sprzedaży aut, proponując zerowe stawki celne.

Unia Europejska odpowiada Trumpowi. "Zawrzyjmy tę umowę!"

Unia Europejska odpowiada Trumpowi. "Zawrzyjmy tę umowę!"

Źródło:
PAP

Rozwój technologii był głównym tematem dwudniowych obrad w ramach polskiej prezydencji, którym przewodniczyła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jej zdaniem jest on zagrożeniem dla konkretnych zawodów, ale jednocześnie powodem pojawienia się nowych.

Ministra: to zagrożenie dla niektórych zawodów

Ministra: to zagrożenie dla niektórych zawodów

Źródło:
PAP

Pekin nakazał liniom lotniczym wstrzymanie odbioru kolejnych samolotów Boeing. Chińscy przewoźnicy mają też przestać kupować sprzęt i części do samolotów od firm z USA - podała agencja Bloomberg.

Chiny uderzają w USA. "Dwukrotny wzrost kosztów"

Chiny uderzają w USA. "Dwukrotny wzrost kosztów"

Źródło:
PAP

Na początku maja Komisja Europejska przedstawi plan uniezależnienia się od rosyjskich paliw kopalnych do 2027 roku - wynika z aktualnego kalendarza prac instytucji. Pierwotnie zakładano, że proces ten potrwa do końca dekady.

"Wydaliśmy kwotę równą kosztowi 2400 nowych myśliwców F-35". Nowy plan Brukseli

"Wydaliśmy kwotę równą kosztowi 2400 nowych myśliwców F-35". Nowy plan Brukseli

Źródło:
PAP

Zbycie aktywów w ramach połączenia Orlenu z Lotosem o 5 miliardów złotych poniżej wartości ich wyceny było niegospodarne - wynika z ustaleń kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli w spółce Orlen. - Połączenie nie miało żadnego uzasadnienia ekonomicznego - powiedział prezes NIK Marian Banaś podczas konferencji prasowej.

NIK miażdży fuzję gigantów

NIK miażdży fuzję gigantów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Orlen podał wysokość wynagrodzeń prezesów za 2024 rok. Daniel Obajtek piastował to stanowisko do 5 lutego i za nieco ponad miesiąc pracy zgarnął 651 tysięcy złotych. Ireneusz Fąfara, który objął stanowisko szefa koncernu w kwietniu ubiegłego roku, otrzymał za ponad osiem miesięcy trochę ponad milion złotych.

Ponad 650 tysięcy złotych za 36 dni

Ponad 650 tysięcy złotych za 36 dni 

Źródło:
PAP

Urzędnicy na niższych szczeblach rządowej administracji publicznej zarabiają więcej od swoich przełożonych - zwraca uwagę w najnowszym artykule "Dziennik Gazeta Prawna". Wpłynęło na to między innymi wieloletnie mrożenie płac.

Zarabiają więcej od szefów. "System postawiony na głowie"

Zarabiają więcej od szefów. "System postawiony na głowie"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Premier Donald Tusk zapowiedział, że państwo zainwestuje w Rafako, aby utrzymać zakład. Dodał, że nic nie stoi na przeszkodzie, by uruchomić produkcję zbrojeniową w miejscu, gdzie wcześniej wytwarzano kotły.

Premier ma pomysł na Rafako

Premier ma pomysł na Rafako

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zwrócił się do polskiego biznesu o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Podkreślił, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją.

Tusk: to bardzo poważna konfrontacja

Tusk: to bardzo poważna konfrontacja

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 roku wzrosły o 4,9 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z ubiegłym miesiącem inflacja wyniosła 0,2 procent.

O tyle wzrosły ceny

O tyle wzrosły ceny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny mieszkań w Katowicach rosną najszybciej, a w Warszawie spadają - wynika z raportu Rankomat.pl i Rentier.io. Według raportu, główną przyczyną zmiany trendu na spadkowy jest nadwyżka podaży nad zmniejszonym popytem

Zmiana trendu na rynku mieszkań

Zmiana trendu na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Grupa Orlen osiągnęła w 2024 roku 1 miliard 383 milionów zysku netto - podał we wtorek koncern w giełdowym skonsolidowanym raporcie rocznym. W 2023 roku było to 20 miliardów 969 milionów złotych. Prezes Ireneusz Fąfara tłumaczy, skąd ta różnica.

Orlen pokazał wyniki

Orlen pokazał wyniki

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa zamroziła ponad 2 miliardy dolarów z funduszy federalnych przeznaczonych dla Uniwersytetu Harvarda. Powodem jest odrzucenie przez uczelnię żądań prezydenta dotyczących zmian w jej polityce przeciwdziałania antysemityzmowi i różnorodności.

Trump wstrzymuje dotacje dla prestiżowej uczelni

Trump wstrzymuje dotacje dla prestiżowej uczelni

Źródło:
PAP

Zakłady Ursus w Dobrym Mieście i Lublinie będą produkować nie tylko ciągniki, ale również drony rolnicze - poinformował Oleg Krot, prezes firmy M.I. Crow, nowego właściciela przedsiębiorstwa. Obecnie trwają inwestycje w celu odtworzenia mocy produkcyjnych firmy, zatrudniani są też nowi pracownicy.

Nowe życie Ursusa. Właściciel ujawnia plany

Nowe życie Ursusa. Właściciel ujawnia plany

Źródło:
PAP

Otrzymywanie bezwarunkowego dochodu podstawowego nie przyczynia się do całkowitej rezygnacji z działalności zarobkowej - wynika z eksperymentu przeprowadzonego przez niemiecką organizację non-profit. Osoby otrzymujące dochód podstawowy częściej zmieniały natomiast miejsce pracy lub podejmowały dalszą edukację.

Dostawali pieniądze za nic. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Dostawali pieniądze za nic. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Źródło:
CNN

Kanadyjczycy, ze względu na niepewność polityczną oraz sytuację ekonomiczną, zaczęli sprzedawać swoje domy w USA - donosi amerykański "Washington Post". Przedstawiciele branży wyjaśniają, że klienci z Kanady nie czują się mile widziani i obawiają się podwyżki podatków na nieruchomości.

Wyprzedają nieruchomości w USA. "Baliśmy się, co może się wydarzyć"

Wyprzedają nieruchomości w USA. "Baliśmy się, co może się wydarzyć"

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej ogłosiła konkurs na nowego prezesa po rezygnacji Krzysztofa Trofiniaka. Kandydaci muszą mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych bądź samodzielnych oraz wiedzę o działalności grupy.

Gigant zbrojeniowy szuka prezesa. Podano wymagania

Gigant zbrojeniowy szuka prezesa. Podano wymagania

Źródło:
PAP

W poniedziałek niemiecki urząd antymonopolowy wydał zgodę włoskiemu bankowi UniCredit na zwiększenie swoich udziałów w Commerzbanku. Rzecznik niemieckiego ministra gospodarki przekazał, że przyjmuje decyzję do wiadomości, ale jej nie popiera. Dodał, że "wrogie przejęcia w sektorze bankowym są nie na miejscu".

"Wrogie przejęcie" niemieckiego banku

"Wrogie przejęcie" niemieckiego banku

Źródło:
PAP

Miasto Suwałki, znajdujące się w województwie podlaskim, rozpoczęło program sprzedaży działek budowlanych z 50-procentową zniżką dla osób poniżej 40. roku życia. Na początek samorząd przygotował 48 takich działek.

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Źródło:
PAP

Szwedzki inżynier Sebastian Hasselblom opracował nowy rodzaj ronda. Jego projekt ma zmniejszyć ryzyko kolizji w porównaniu z obecnymi rondami wielopasmowymi.

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) planuje w tym roku ogłosić przetargi na kwotę około 30 miliardów złotych - przekazał wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jednym z ważniejszych ma być przetarg na budowę terminala dla lotniska.

Przetargi na 30 miliardów złotych. Zapowiedź wiceministra

Przetargi na 30 miliardów złotych. Zapowiedź wiceministra

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej o poparcie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. W poniedziałkowym komunikacie podkreśliła, że składka została "drastycznie" podniesiona w ramach Polskiego Ładu.

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości SMS lub e-mail, które dotyczą zwrotu podatku, konieczności dokonania korekty, aktualizacji danych czy powiadomień z urzędu skarbowego - przestrzega Ministerstwo Finansów. Resort podkreśla, że w czasie rozliczeń PIT aktywność oszustów znacznie się zwiększyła.

"Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych". Ostrzeżenie

"Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin ogłosiło gotowość do współpracy z Unią Europejską w celu obrony zasad międzynarodowego handlu oraz Światowej Organizacji Handlu (WTO). "Cła wzajemne" Donalda Trumpa określono jako "broń (służącą) do wywierania presji".

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Źródło:
PAP

W 2024 roku największy ruch pasażerski odnotowano na lotniskach Hartsfield-Jackson w Atlancie, Dubaju oraz Dallas Fort Worth - wynika z raportu Airports Council International (ACI). Pierwsza dziesiątka portów lotniczych odpowiada za dziewięć procent globalnego ruchu.

Największe lotniska na świecie. Ranking

Największe lotniska na świecie. Ranking

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że przewodniczący KRRiT Maciej Świrski dopuścił się bezczynności w kwestii przekazywania od stycznia do września 2024 roku na rzecz TVP S.A. środków na realizację misji publicznej i wymierzył mu grzywnę w wysokości 50 tysięcy złotych.

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Źródło:
PAP