Mamy nadzieję, że jeśli bon turystyczny dobrze się przyjmie, będziemy mogli marzyć o kontynuacji - powiedziała w piątek w trakcie konferencji prasowej wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. W piątek w Sejmie rozpoczęły się prace nad nowym świadczeniem.
- Instrumenty wsparcia turystyki lokalnej (bon turystyczny - red.) (...) wprowadzamy w tej chwili jako świadczenie jednorazowe. Mamy nadzieję, że jeżeli to dobrze się przyjmie, będziemy mogli marzyć o kontynuacji - powiedziała Jadwiga Emilewicz.
Wicepremier dodała, że rząd pracuje nad innymi mechanizmami wsparcia dla polskiej branży turystycznej.
- Wiemy, że to na pewno nie wszystko, co chcemy branży (turystycznej - red.) zaproponować. Pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami, które (...) przyczynią się do tego, by ta branża stała się wizytówką Polski - wskazała szefowa MR.
Obecna na konferencji podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Anna Surówka-Pasek również zasygnalizowała możliwość wprowadzenia bonu na stałe. - Jest to bardzo ciekawy instrument i warto by było się zastanowić, czy kiedyś w przyszłości, jeżeli bon się sprawdzi, można na stałe wprowadzić takie formy wspierania polskich rodzin i branży turystycznej - powiedziała.
Bon turystyczny 500 plus
Wicepremier Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że bon turystyczny, "to pierwsze o takiej skali narzędzie celowane do jednego sektora". - Mówimy o ponad 3,5 miliarda złotych, które trafi do branży turystycznej, turystyki krajowej - wyjaśniła.
Według szacunków resortu rozwoju, skorzysta z niego kilkadziesiąt tysięcy podmiotów, z których 15 procent to duże firmy, 85 procent to przedsiębiorstwa z sektora mikro, małych i średnich firm. - Ten bon przygotowany jest w taki sposób, aby zarówno te najmniejsze podmioty na rynku - przewodnicy i piloci, jak i touroperatorzy, hotelarze, ci którzy świadczą kompleksowe usługi turystyczne, byli beneficjentami tego przedsięwzięcia - mówiła Emilewicz. Podkreśliła, że z bonu skorzystają też gospodarstwa domowe - przede wszystkim rodziny. - Bezpośrednich beneficjentów mamy niemal 6,5 miliona, bo tyle dzieci w wieku do 18 lat skorzysta z tego cyfrowego bonu, który będziemy udostępniać - zaznaczyła szefowa MR. Dodała, że wysokość bonu na każde dziecko to 500 złotych, dzieci niepełnosprawne uzyskują 1 tysiąc złotych.
Prace w Sejmie
W piątek rozpocznie się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy, która wprowadza jednorazowy bon turystyczny w wysokości 500 złotych na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie z programu Rodzina 500 plus lub świadczenie będące jego substytutem. Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną w kraju.
Projektodawca proponuje, by prawo do dokonania płatności za pomocą bonu wygasło w dniu 31 marca 2022 roku. Bon nie będzie podlegał wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany.
Aktywacja bonu będzie następowała w PUE ZUS. "Osoby otrzymujące świadczenie z programu 500 plus będą zobowiązane do zalogowania się w systemie teleinformatycznym i potwierdzenia bądź aktualizacji danych. Po dokonaniu tej czynności bon turystyczny zostanie aktywowany i jego numer zostanie przesłany na numer telefonu komórkowego lub adres poczty elektronicznej osoby uprawnionej do otrzymania bonu" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Lista obiektów, w których będzie możliwe wykorzystanie bonu turystycznego, zostanie opublikowana na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.
Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, przedstawionego przez prezydenta RP, koszt wprowadzania bonu wraz z kosztami obsługi nie przekroczy 4 miliardów złotych. Źródłem finansowania programu ma być Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.
Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia.
Źródło: PAP