W czwartek do Sejmu trafił projekt ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Zgodnie z nim na dziecko przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 złotych. Koszt programu wraz z kosztami obsługi ma nie przekroczyć 4 miliardów złotych.
Wprowadzenie bonu turystycznego w wysokości 1000 złotych kilka tygodni temu zapowiadali przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju. Rozwiązanie miało wesprzeć lokalną branżę turystyczną. Później okazało się, że rozwiązanie ma zostać wprowadzone, ale jako "inicjatywa prezydencka".
W czwartek do Sejmu trafił projekt ustawy o Polskim Bonie Turystycznym.
Bon turystyczny 500 plus
Jak czytamy w uzasadnieniu, świadczeniem będą objęte osoby korzystające z programu Rodzina 500 plus. Na dziecko przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 złotych. Na dziecko niepełnosprawne przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 złotych oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 złotych.
"Dodatkowe wsparcie kierowane do rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne stanowi przejaw troski o te osoby. Przyznanie rodzicom i opiekunom dzieci niepełnosprawnych dodatkowego świadczenia w formie bonu w wysokości 500 zł jest formą realnego, efektywnego instytucjonalnego wsparcia – mechanizmem stwarzającym rzeczywistą możliwość uczestnictwa dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin w życiu społecznym poprzez ich udział w rekreacji i wypoczynku, przeciwdziałając w ten sposób ich społecznemu wykluczeniu" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Bon nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany.
Aktywacja bonu będzie następowała w PUE ZUS. "Osoby otrzymujące świadczenie z programu 500 plus będą zobowiązane do zalogowania się w systemie teleinformatycznym i potwierdzenia bądź aktualizacji danych. Po dokonaniu tej czynności bon turystyczny zostanie aktywowany i jego numer zostanie przesłany na numer telefonu komórkowego lub adres poczty elektronicznej osoby uprawnionej do otrzymania bonu" - czytamy.
Ustalenie prawa do świadczenia w formie bonu nie będzie wymagało wydania decyzji administracyjnej. Wskazano jednak, że Polska Organizacja Turystyczna wyda taką decyzję w przypadku, gdy osobie uprawnionej nie ustalono prawa do świadczenia wychowawczego, a było należne i powinno zostać ustalone zgodnie z wnioskiem osoby uprawnionej.
Bony będzie można wykorzystać wyłącznie na wyjazdy krajowe. Jak wskazano w uzasadnieniu, "ze względu na wymóg wykorzystania świadczenia wyłącznie na sfinansowanie usług bądź imprez realizowanych na terenie kraju, środki finansowe skierowane do rodzin z dziećmi stanowić będą istotne wsparcie dla polskiej branży turystycznej, która w dotkliwy sposób odczuła skutki pandemii".
Zgodnie z projektem, prawo do dokonywania płatności za pomocą bonu wygaśnie 31 marca 2022 roku.
Lista obiektów, w których będzie możliwe wykorzystanie bonu turystycznego zostanie opublikowana na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Jak czytamy w projekcie ustawy, w celu umożliwienia przyjmowania płatności dokonywanych za pomocą bonu przedsiębiorca turystyczny lub organizacja pożytku publicznego realizujące usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, będą dokonywały rejestracji na profilu informacyjnym w systemie teleinformatycznym.
Koszt programu
Środki finansowe przeznaczone na realizację płatności za bony oraz koszty realizacji określonych w ustawie zadań przez ZUS są ponoszone z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, a w przypadku jego likwidacji – z budżetu państwa. "Koszt proponowanego rozwiązania wraz z kosztami obsługi nie przekroczy 4 mld zł" - napisano w uzasadnieniu.
Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock