Z kraju

Z kraju

Większość gospodarstw rolnych nie przynosi zysku

Około 800 tysięcy z 1,3 miliona polskich gospodarstw rolnych nie przynosi zysku. Aż pół miliona tych, które korzystają z dopłat, produkuje żywność tylko dla siebie albo...nie produkuje jej wcale - pisze w piątek "Gazeta Wyborcza".

Poseł skarżył się na zarobki, teraz zmienia zdanie. "9 tysięcy to jest dobra pensja"

9 tysięcy złotych to zupełnie wystarczająca pensja poselska, większość Polaków nie zarabia na tym poziomie; sensem mojej wypowiedzi było to, że gdyby każdy poseł musiał "stołować się" tylko na mieście, to tej pensji mogłoby nie wystarczyć - tłumaczył Polskiej Agencji Prasowej sekretarz generalny Sojuszu Lewicy Demokratycznej Marcin Kulasek. Wcześniej poseł pytany o życie w hotelu sejmowym powiedział: "proponuję spróbować się utrzymać w Warszawie za 6,5 tysiąca zł na rękę i dietę 2,5 tysiąca złotych".

Symboliczne obniżki w Black Friday

Obniżki w Black Friday miały raczej charakter symboliczny - poinformowała firma Deloitte. Jak dodała spółka, ceny prezentów aż do świąt będą raczej rosnąć niż spadać.

Pracownicze Plany Kapitałowe ruszyły na dobre. Nowe dane

Pracownicze Plany Kapitałowe ruszyły wprawdzie w połowie roku, jednak dopiero w październiku i listopadzie z pensji pracowników zostały pobrane pierwsze wpłaty na PPK. Jak poinformował na Twitterze szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, obecnie w programie uczestniczy milion pracowników z największych firm. Ta liczba codziennie rośnie, a partycypacja na pierwszym etapie będzie znana do połowy grudnia - dodał.

Minister Sasin: polski węgiel ma przyszłość. Prognozy ekspertów mówią co innego

Jeżeli Polska zdecydowanie zredukuje emisję CO2, liczba miejsc pracy w polskim górnictwie zmaleje do 27 tysięcy w 2050 roku z około 80 tysięcy obecnie - przewiduje Polski Instytut Ekonomiczny. Eksperci podkreślają, że nasz kraj jest na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem zużycia węgla. Zdaniem ministra aktywów państwowych Jacka Sasina polski węgiel i górnictwo mają przyszłość.

Popularna sieć wycofuje smalec. "Zagrożenie dla zdrowia"

Główny Inspektorat Sanitarny podał w komunikacie, że wycofano produkt "z uwagi na skargi konsumentów". Firma odpowiedzialna za produkt Thalheimer Bauernwurst Deuerlein Vertriebs GmbH zdecydowała o wycofaniu produktu oznakowanego datą minimalnej trwałości 20.03.2020".

Oszuści mogą "ukraść wszystkie twoje pieniądze". Banki ostrzegają

Banki ostrzegają przed oszustami, którzy nasilają swoje działania w okresie przedświątecznym. "Jeżeli przedmiot jest w atrakcyjnej cenie, to może być to jeden ze sposobów cyberprzestępców, aby przyciągnąć twoją uwagę" - wskazali w najnowszym komunikacie przedstawiciele mBanku. Po wyłudzeniu danych do logowania mogą oni "ukraść wszystkie twoje pieniądze" - dodaje ING Bank Śląski.

Grodzki: prawdopodobnie będzie poprawka do podwyżki akcyzy

Do noweli ustawy o akcyzie prawdopodobnie zostanie zgłoszona poprawka - zapowiedział Tomasz Grodzki. Marszałek Senatu we wtorkowej rozmowie z dziennikarzami zasugerował, że może ona dotyczyć przeznaczenia zwiększonych dochodów z akcyzy na konkretny cel związany z ochroną zdrowia.

Człowiek Morawieckiego w rządzie. "Przyjechał w roli bankstera"

Tadeusz Kościński to zaufany człowiek premiera Mateusza Morawieckiego. Urodził się w Anglii, jest liberałem, który całe życie przepracował w bankach. "Bankster" - jak sam o sobie mówi. Dlaczego to właśnie on stanął na czele jednego z najważniejszych ministerstw? Materiał Arkadiusza Wierzuka w magazynie "Czarno na białym" TVN24.

Wyboista droga do Czystego Powietrza. "Bardzo bym chciał, żeby ten program był uproszczony"

Cztery miliony kopciuchów mają zniknąć z polskich domów do końca 2029 roku. Zakłada to rządowy program Czyste Powietrze. By jednak tak się stało, potrzebne są zmiany, o co apelują eksperci. To wyzwanie, z którym zmierzy się szef nowego Ministerstwa Klimatu, Michał Kurtyka. - Bardzo bym chciał, żeby ten program był uproszczony - mówi. Materiał z programu "Czarno na Białym" w TVN24.

"Nie będzie żadnej specustawy, nie będzie kolejnych rekompensat"

To już ostatnie tygodnie z ustawą zamrażającą ceny prądu. Nadal nie wiadomo jednak, co dalej. Rząd ma coraz mniej czasu na rozwiązanie tej kwestii. W poniedziałek głos w tej sprawie zabrała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która wskazała, że jeżeli w przyszłym roku będzie podwyżka cen energii elektrycznej, to nie będzie ona drastyczna.

Bez znaczącej poprawy w polskim przemyśle

Obrazujący kondycję sektora przemysłowego wskaźnik PMI dla Polski w listopadzie wzrósł do poziomu 46,7 punktów wobec 45,6 punktów w październiku - podała firma Markit. Wskaźnik był nieco lepszy od prognozy, która wynosiła 46,6 pkt.