Z kraju

Z kraju

"Niewiele osób w to wierzyło". Nowy odcinek A1 otwarty przed świętami

W poniedziałek po południu oddano do ruchu główną trasę autostradowej obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1. Chodzi o 20-kilometrowy odcinek pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia. Na razie będzie na nim jednak obowiązywało ograniczenie prędkości do 80 kilometrów na godzinę. W poniedziałek otwarto także 25-kilometrowy odcinek S5 w województwie kujawsko-pomorskim.

Co ma marszałek i wicemarszałkowie? Oświadczenia majątkowe Prezydium Senatu

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki ma 400 tysięcy złotych w walutach. Dodatkowo jest współwłaścicielem nieruchomości, których wartość wynosi prawie milion złotych. Wicemarszałek Bogdan Borusewicz ma kolekcję monet z Janem Pawłem II, a wicemarszałek Michał Kamiński - cztery zegarki, których wartość przekracza 10 tysięcy złotych. Poniżej przedstawiamy oświadczenia majątkowe członków Prezydium Senatu.

Projekt budżetu bez deficytu. Jest decyzja rządu

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2020 rok bez deficytu - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, budżet ma być zrównoważony; dochody i wydatki mają wynieść po około 435,3 miliarda złotych.

Pensja w ogłoszeniach o pracę. Komentarz wiceministra

Wprowadzenia obowiązku umieszczania propozycji płacowej w ogłoszeniach o pracę chcą posłowie Koalicji Obywatelskiej, którzy przygotowali projekt odpowiedniej nowelizacji Kodeksu pracy. - Nie widzę przeszkód. Jestem otwarty na dyskusję na ten temat - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Minister: auto zarejestrujemy przez internet

Będziemy mieli wybór: formalności załatwimy w dowolnym urzędzie lub przez internet; pracujemy też nad możliwością rejestracji pojazdów przez internet - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Ceny prądu i nowy podatek. Oto najważniejsze wydarzenia tygodnia

Wnioski taryfowe w sprawie energii elektrycznej na 2020 rok, propozycja wprowadzenia tak zwanego podatku cukrowego oraz podwyżka akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe. To tylko niektóre z najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Spore emocje wywołała także sprawa amerykańskich sankcji dla firm zaangażowanych w budowę Nord Stream 2.

Minister o nowym podatku: wyjdzie Polakom na zdrowie

W państwach, które mają wprowadzony podatek cukrowy, widać spadek sprzedaży produktów z zawartością cukru - wyjaśnił w niedzielę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak dodał, wprowadzenie w naszym kraju takich rozwiązań wyjdzie Polakom na zdrowie.

Rządowy plan w sprawie podatku od cukru. "Trzeba zniechęcać konsumentów"

Rządowy projekt ustawy wprowadzającej tak zwany podatek cukrowy jest już gotowy. - Trzeba zniechęcać konsumentów do spożywania słodzonych produktów, podwyższaniem ich ceny - stwierdził były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna, komentując plany ministerstwa zdrowia w tej sprawie. - Szukajmy produktów, w których zawartość cukru jest niższa - zaapelował dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Grzegorz Juszczyk.

Spór o fundusz dla niepełnosprawnych. Spięcie w Sejmie

Sejm nie poparł głównej poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON). Zmiana ta miała gwarantować, że pieniądze ze źródeł dotąd zasilających fundusz będą przeznaczane na niepełnosprawnych. Głosowanie nad jedną z poprawek poprzedziła burzliwa wymiana zdań między posłanką Koalicji Obywatelskiej Iwoną Hartwich a minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleną Maląg.

Alkohol i papierosy mogą podrożeć

Sejm opowiedział się w piątek za podwyżką akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe od 1 stycznia 2020 roku. Posłowie odrzucili uchwałę Senatu, który sprzeciwił się podwyżkom. Teraz ustawa trafi do Kancelarii Prezydenta RP.

Rodzice są już winni swoim dzieciom 11,5 miliarda złotych

11,5 miliarda złotych - tyle wynoszą już zaległości rodziców niepłacących dzieciom alimentów. Średni dług to aż 39 689 złotych. Rekord na rodzica padł na Lubelszczyźnie, gdzie nieopłacona kwota alimentów na osobę wynosi 44 625 złotych - wynika z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Kilkadziesiąt tysięcy kredytobiorców zapłaci w przyszłym roku wyższe raty

Nawet o połowę mogą wzrosnąć w 2020 roku raty 45 tysięcy polskich kredytobiorców - wynika z wyliczeń Expandera. Powód? W przyszłym roku kończy się okres dopłat do kredytów hipotecznych osób, które skorzystały z programu "Rodzina na swoim" w 2012 roku. Pewne zmiany czekają też tych, którzy skorzystali z programu "Mieszkanie dla młodych".