Z kraju

Z kraju

Coraz droższa żywność, paliwa, mieszkania. "Największe zmartwienie"

Rosnące ceny żywności, mieszkań oraz paliw to największe zmartwienie Europejczyków - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak podano, w maju 2019 roku w ujęciu rocznym żywność najbardziej podrożała w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W Polsce o ponad 5 procent, podczas gdy w całej Unii Europejskiej średnio o 2 procent. Na wysokich poziomach utrzymują się także ceny nieruchomości oraz surowców.

Duża sieć zamyka kolejne sklepy. Oto lista

Tesco jest na etapie finalizacji umów sprzedaży ośmiu dużych hipermarketów. Dodatkowo, podjęto decyzję o nieprzedłużaniu umów najmu dwóch supermarketów. Jak poinformowano w komunikacie, to element planu dotyczącego skoncentrowania działań w Polsce na formatach mniejszych sklepów, które notują lepsze wyniki.

Tax Care złożył wniosek o upadłość

Prowadzący usługi księgowe Tax Care z grupy Idea Bank złożył 30 lipca do Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy wniosek o ogłoszenie upadłości - poinformował bank w komunikacie.

Ceny rosną szybciej od oczekiwań. "Wyraźne zaskoczenie"

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2019 roku wzrosły o 2,9 procent rok do roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) w tak zwanym szybkim szacunku. "Inflacja po raz kolejny zaskakuje w górę" - ocenili ekonomiści ING Banku Śląskiego.

ZUS DRA - co to jest? Wszystko, co trzeba wiedzieć

Aby w odpowiedni sposób rozliczyć się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych nie wystarczą jedynie opłacone we właściwej wysokości składki. Konieczne jest również złożenie odpowiedniej deklaracji, zwanej ZUS DRA. Kto musi to zrobić? Kiedy mija ostateczny termin na przesłanie dokumentu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Nowe zasady wyjazdu do sanatorium. NFZ wyjaśnia

O skierowanie na leczenie uzdrowiskowe można starać się najwcześniej rok po zakończeniu poprzedniego. Trzeba je dostarczyć do Narodowego Funduszu Zdrowia w ciągu 30 dni, inaczej straci ważność - poinformował w najnowszym komunikacie fundusz, wyjaśniając zmiany dotyczące wyjazdów do sanatoriów.

Podatnicy zyskają, miasta liczą straty

Wprowadzane przez rząd zmiany podatkowe uderzą w budżety miast – alarmują samorządowcy. Przedstawiciele lokalnych władz twierdzą, że wpłyną one na realizację inwestycji i jakość świadczonych usług.

Senacka komisja za zmianami w "500 plus dla niepełnosprawnych"

Świadczenie uzupełniające, czyli tak zwane 500 plus dla niepełnosprawnych, będzie przysługiwało osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji w wysokości nie wyższej niż 500 zł miesięcznie, przy czym łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 złotych – przewiduje poprawka, którą poparła komisja senacka. Wyłączona z limitu ma być renta rodzina, a nie jak wcześniej ustalił Sejm, także emerytura i renta z tytułu niezdolności do pracy.

NIK prześwietliła 500 plus. Kilka zastrzeżeń

Gminy zgodnie z przeznaczeniem wykorzystywały środki dedykowane na realizację programu 500 plus - oceniła w raporcie Najwyższa Izba Kontroli. NIK ma jednak zastrzeżenia, między innymi do długiego terminu obsługi wniosków od osób przebywających za granicą. Izba stwierdziła również naruszenie konstytucyjnej zasady równości.

Cztery nowe miasta w Polsce. Jest podpis premiera

Od początku 2020 roku na mapie Polski przybędą cztery nowe miasta: Piątek, Lututów, Czerwińsk nad Wisłą i Klimontów. Premier Mateusz Morawiecki podpisał już rozporządzenie w tej sprawie. Ponadto, kilka gmin zmieni swoje granice.

Rząd poprawia Czyste Powietrze

Gminy będą mogły, na podstawie porozumień zawartych z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, przyjmować wnioski o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze i dokonywać ich wstępnej weryfikacji - poinformowało Ministerstwo Środowiska. Włączenia samorządów do rządowego programu domagała się wcześniej Komisja Europejska.

Handlowe potęgi w Polsce. Oto największe firmy

Największą firmą handlową w Polsce pod względem przychodów jest Jeronimo Martins, czyli właściciel Biedronki - wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów. Podium uzupełniły Lidl i spółka Eurocash (należą do niej takie marki jak Groszek czy abc).

Wnioski w sprawie niższych cen prądu. Resort przypomina o dodatkowej opcji

Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej można wysyłać do sprzedawców prądu również pocztą - przypomina Ministerstwo Energii. Wnioski uprawniają do zachowania niższej ceny prądu przez cały 2019 rok. Ostateczny termin na złożenie oświadczeń mija w najbliższy poniedziałek. Obowiązek nie dotyczy gospodarstw domowych.

"Niedopatrzenie ustawodawcy". Zerowy PIT nie dla wszystkich młodych

Zerowy PIT dla młodych nie obejmuje umów o staż studencki oraz przychodów uzyskanych z praktyk absolwenckich - tłumaczą doradcy podatkowi. Zdaniem Konrada Piłata z kancelarii KNDP Kolibski Nikończyk Dec i Partnerzy pominięcie tych umów w katalogu zwolnień "jest niedopatrzeniem ustawodawcy".

Polski budżet coraz bardziej na minusie

Deficyt budżetu państwa na koniec czerwca wyniósł pięć miliardów złotych - wynika z szacunków Ministerstwa Finansów. Oznacza to, że w porównaniu z majem wzrósł on ponad dwukrotnie.

Od kilku tygodni jest ministrem finansów. Teraz ma przejść do NIK

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na szefa Najwyższej Izby Kontroli został Marian Banaś - poinformował w piątek szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Polityk zaznaczył, że wniosek w sprawie kandydatury Banasia będzie rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w środę 31 lipca. Banaś od kilku tygodni jest ministrem finansów.