Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF) ostrzega przed fałszywymi stronami bankowości elektronicznej. Na celowniku oszustów tym razem znaleźli się klienci banków Alior i Pekao.
"Uwaga na kolejne fałszywe strony bankowości elektronicznej! W tym przypadku oszuści podszywają się pod Alior Bank. Poza poświadczeniami logowania cyberprzestępcy wyłudzają m.in. informacje o dowodzie osobistym i paszporcie. Bądźcie ostrożni" - napisał CSIRT KNF na Twitterze.
Zespół przekazał, że "podobna kampania wymierzona jest również w klientów Banku Pekao". Wskazał również, że "cyberprzestępcy wykorzystują następujące domeny: pekao.myappaccount[.]net, app-pekao.myappaccount[.]net, apppekao.myappaccount[.]net, app-pekao.myappaccount[.]org, pekao.myappaccount[.]org".
Kolejne ostrzeżenie
To kolejne ostrzeżenie przed oszustami, które pojawia się w ostatnim czasie. CSIRT KNF w środę ostrzegał przed oszustami podszywającymi się pod ING Bank Śląski, którzy zachęcają swoje ofiary do skorzystania z oferty rzekomych rabatów.
We wtorek zespół CSIRT KNF ostrzegał przed oszustami podszywającymi się pod Credit Agricole. Chodziło o tworzone przez nich reklamy zamieszczane w internecie, które przekierowują na fałszywą stronę logowania do bankowości.
Kilka dni temu Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) przestrzegała przed akcją internetowych oszustów wymierzoną w klientów PKO BP. "Uwaga na akcję oszustów podszywających się pod komunikaty bankowości internetowej, mającą na celu wyłudzenie danych logowania do konta, a w rezultacie – kradzież wszystkich środków finansowych, jakie są na nim przechowywane" - ostrzegli eksperci NASK.
Natomiast w sierpniu pojawiło się ostrzeżenie przed oszustami podszywającymi się pod BNP Paribas. Cyberprzestępcy wysyłali do swoich ofiar wiadomości e-mail z fałszywą informacją.
Mimo pojawiających się ostrzeżeń niestety rośnie skuteczność działań cyberprzestępców. Jak wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego, w pierwszym kwartale 2022 roku odnotowano ponad 18 tys. oszustw przy użyciu polecenia przelewu. Oznacza to wzrost o ponad 50 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Łączna kwota oszukańczych przelewów wzrosła w tym czasie o blisko jedną trzecią, do prawie 54 mln zł.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock