Z kraju

Z kraju

Z Pyrzowic polecisz na Dominikanę. Dzięki nowej drodze startowej

W lipcu przyszłego roku jedno z biur podróży uruchomi wakacyjne bezpośrednie rejsy na Dominikanę z lotniska w podkatowickich Pyrzowicach. Będzie to pierwsze dalekodystansowe połączenie czarterowe z polskiego portu regionalnego realizowane samolotem szerokokadłubowym.

Kosiniak-Kamysz w TVN24 BiŚ: bezrobocie do końca roku poniżej 10 proc.

Dynamika spadku bezrobocia, która utrzymuje się od wielu miesięcy jest już tendencją trwałą. To jest bardzo dobra informacja dla polskich pracodawców i polskich pracowników. Przyszedł czas, gdzie najczęściej zadawanym pytaniem nie jest już: "Czy będzie praca?" tylko "Jaka będzie praca?". To pracownik zajmuje teraz dominującą pozycję na rynku pracy - mówił w "Otwarciu Dnia" minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Miliard na nowe technologie. By poprawić środowisko

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przygotowuje program, który ma pomóc firmom wdrażać nowe technologie i produkować innowacyjne urządzenia związane z ochroną środowiska czy rozwiązaniami dla energetyki - poinformowała prezes funduszu Małgorzata Skucha. Budżet programu wyniesie 1 mld zł.

Polacy chcą zarabiać więcej. "To problem"

Partia Ryszarda Petru "Nowoczesna" uważa, że droga do wyższych wynagrodzeń nie prowadzi przez podnoszenie płacy minimalnej. Jej zdaniem trzeba zerwać z zasadą najniższej ceny w publicznych przetargach, a także przestać ściągać do polski inwestorów z tanimi miejscami pracy. - To problem. Wzrost wynagrodzeń musi być związany z wydajnością pracy. Naszą słabą cechą jest to ile wytwarza przeciętny pracownik dla gospodarki - mówił prof. Jan Czekaj, były wiceminister finansów.

ZUS wyliczył przyszłe emerytury. Sprawdź, ile możesz dostać

Pracujący na umowach śmieciowych dostaną głodowe emerytury - ostrzega "Dziennik Gazeta Prawna". A wnioski takie opiera na symulacji przyszłych świadczeń, które na prośbę redakcji przygotował Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Pozostali też nie mają powodów do radości - pisze gazeta.

Boom na przestępstwa gospodarcze

Liczba przestępstw gospodarczych raptownie wzrasta: średnio miesięcznie dochodzi do ponad 16 tys. takich nadużyć. To o 3 tys. więcej niż rok temu. Do sierpnia było ich w sumie 132 tys. – wynika z zestawienia KGP dla "Rzeczpospolitej".

Polska zabiega w Brukseli ws. elektrowni Adamów

Polska zabiega w KE o wyłączenia spod stosowania unijnych restrykcji elektrowni Adamów, dzięki czemu mogłaby ona pracować do 2020 r. W środę rozmowy w tej sprawie prowadził w Brukseli wiceminister środowiska. Ekolodzy przekonują, że elektrownia powinna być zamknięta.

Co szósty pracujący Polak ma zamiar wyjechać z kraju. Za pracą i lepszym życiem

3,1 mln Polaków rozważa wyjazd do pracy za granicę w najbliższym roku. To 14,7 proc. osób, które są aktywnymi lub potencjalnymi uczestnikami rynku pracy - wynika z badania Work Service i CEED Institute. Badanie zrealizował Instytut Millward Brown w postaci sondażu na próbie 660 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych.

Budowlanka powoli wychodzi z kryzysu. Maleje liczba upadłości

W sektorze budowlanym widać ożywienie: rosną przychody spółek budowlanych oraz ich kapitalizacja, maleje liczba upadłości, a także widać stabilizację na rynku zatrudnienia w branży - wynika z raportu nt. sektora budownictwa w Polsce firmy Deloitte.

Rosjanie coraz mniej kupują w Polsce. Bo jest zbyt drogo

Mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego rzadziej przyjeżdżają do Polski i kupują w naszym kraju mniej, niż przed rokiem - wynika z danych celników i straży granicznej. Mniejszy ruch panuje także w handlującym z Rosją porcie w Elblągu.

Prąd z pierwszego mostu energetycznego popłynie już w listopadzie

Pierwszy prąd z mostu energetycznego Polska-Litwa powinien popłynąć w listopadzie br - powiedział w środę w Ełku prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Henryk Majchrzak. Dodał, że 26 listopada br. w Brukseli partnerzy projektu oficjalnie ogłoszą jego zakończenie.

Hausner: mamy zachowania pasożytnicze, trzeba zmiany modelu gospodarki

Obecny model gospodarki rynkowej nie jest prorozwojowy - mówi PAP członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Jerzy Hausner. Jak wskazuje, pojawiają się zachowania pasożytnicze, takie jak "przechwytywanie zysku, a nie wytwarzanie wartości", dlatego - dodaje - potrzebna jest modyfikacja tego modelu.

Szydło obiecuje likwidację obciążeń dla KGHM. "To dziwny podatek"

- Propozycje zaczynają być wyciągane jak królik z kapelusza. Jakie audytorium się zdarzy, taka jest propozycja - tak propozycję Beaty Szydło dotyczącą likwidacji podatku miedziowego ocenił Wojciech Warski z BCC. - Podatek dla KGHM to podatek dość dziwny - podkreślił z kolei Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.