Z kraju

Z kraju

Syndrom pierwszej dniówki ma zniknąć. Ważne zmiany dla pracowników

Umowa między pracownikiem a pracodawcą będzie musiała być zawarta przed dopuszczeniem tego pierwszego do pracy, a nie jak dotychczas w dniu rozpoczęcia - zakłada projekt zmian w Kodeksie pracy, którym we wtorek ma zająć się rząd. Ma to wzmocnić prawa pracownicze oraz zapobiec nielegalnemu wykonywaniu pracy.

Silosowość. To dlatego Polska nie jest Doliną Krzemową

Największą barierą dla innowacyjności jest silosowość zarządzania innowacją – powiedziała w poniedziałek podczas VIII Forum Gospodarczego TIME, poświęconego praktycznym aspektom innowacyjności w gospodarce, minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Oliwę fałszują na potęgę. Nie daj się oszukać

W zeszłym roku czterokrotnie wzrosła we Włoszech liczba oszustw, których ofiarą padła krajowa, najwyższej jakości oliwa z oliwek - alarmuje rolniczy związek Coldiretti. Najbardziej narażeni na oszustwa są jednak miłośnicy tego produktu na świecie.

Pracodawca nie przysłał PIT-u? Wyjaśniamy, co robić

Do końca lutego pracodawcy muszą przekazać podatnikom PIT-11, czyli informację o dochodach uzyskanych w poprzednim roku, pobranych zaliczkach na podatek, zapłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Należy pamiętać, że brak PIT-11 nie zwalnia nas z rocznego rozliczenia podatku. Wyjaśniamy, co zrobić, gdy nie otrzymaliście go od pracodawcy.

"Dobry szef, to martwy szef"

- W Polsce pokutuje przekonanie, że z jednej strony pracodawca mówi pracownikowi: masz pracę to ciesz się, a pracownik uważa, że dobry szef to martwy szef. Jeszcze w pracy nie jesteśmy dla siebie partnerami - uważa Tatiana Mindewicz-Puacz, prezes Fundacji First. - Młodzi ludzie w czasie rekrutacji nie mówią co mogą wnieść do firmy, ale to, czego by chcieli - dodała na antenie TVN24 BiS.

"Korespondent" 28.02

Goście programu "Korespondent w TVN24 BiS podsumowali 100 dni rządu Beaty Szydło. Rozmawiali także o problemie uchodźców, z którym zmaga się w Europa.

Wiceminister rodziny: wkrótce nie będzie kłopotu, by zapisać dzieci do przedszkola

Nie wycofamy się z żadnych dobrych rozwiązań z zakresu polityki rodzinnej, które zostały wprowadzone w ubiegłych latach; to nie jest tak, że albo mamy 500 zł na dziecko, albo inne instrumenty - deklaruje wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk. - Niedługo wszyscy rodzice, którzy chcą zapisać dzieci do przedszkola, nie będą mieli z tym kłopotów - dodaje.

"Tłustsze lata" rządu Szydło. "To jest jakiś dar opatrzności"

Rząd Beaty Szydło trafił na "tłustsze lata", a polska gospodarka jest w stanie co najmniej dobrym - mówi ekonomista prof. Henryk Ćwikliński z Uniwersytetu Gdańskiego. Ocenia jednocześnie, że w najbliższej przyszłości nie dojdzie do podniesienia kwoty wolnej od podatku.

Ministerstwo Środowiska ma dość smrodu. Jego poziom mają mierzyć "wąchacze"

Ministerstwo Środowiska postanowiło zadbać o zapachy w polskich miastach i wsiach. Resort chce uregulować, co i gdzie może pachnieć i jak zapach będzie mierzony. I są już pierwsze przemyślenia. Pomiary mają prowadzić "wąchacze", jak nazwał ich wiceminister środowiska Paweł Sałek. Według niego nos jest najlepszym sensorem do pomiaru uciążliwości zapachowej. Materiał magazynu "Polska i Świat".

PGE ma dwóch nowych wiceprezesów

Rada nadzorcza PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA powołała Ryszarda Wasiłka na wiceprezesa ds. rozwoju i Emila Wojtowicza na wiceprezesa ds. finansowych - poinformowała w piątkowym komunikacie spółka. Obejmą oni swoje stanowiska w marcu.

Japońska firma zajmie opustoszałe hale. I zatrudni 200 osób

Około 200 osób znajdzie pracę w należącej do japońskiego koncernu Sumitomo Riko fabryce spółki TRI Poland w Sosnowcu. W stolicy Zagłębia wkrótce powstanie zakład, w którym będą wytwarzane elementy z tworzyw sztucznych na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego.

100 dni w MIB: mamy Narodowy Program Budowy Mieszkań

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ma gotowy projekt ustawy dotyczący Narodowego Programu Budowy Mieszkań - poinformował podczas konferencji prasowej podsumowującej 100 dni rządu minister Andrzej Adamczyk. Środki na jego realizację zostaną zabezpieczone w budżecie na rok 2017.

Szef MSP: wygaszamy proces prywatyzacji, resort zniknie w ciągu roku

Wygaszamy proces prywatyzacji, zdecydowaliśmy o prywatyzowaniu tylko tych podmiotów, które są zbędne w nadzorze właścicielskim ministra SP - poinformował minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz. Dodał, że spodziewane w tym roku przychody z prywatyzacji to 200 mln zł.