Co Volkswagen zrobi z "aferą spalinową"? Firma myśli, klienci się denerwują, UOKiK szykuje kontrolę


O "aferze spalinowej" w Volkswagenie powiedziano już wiele. Ale sytuacja użytkowników aut nie zmieniła się: wiele osób jest zagubionych. A koncern informuje swoich klientów krótkim sformułowaniem: musicie czekać. Firma zapowiada, że "w ciągu kilku dni" będzie znany program naprawczy. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił o wszczęciu w najbliższych dniach postępowania wyjaśniającego dotyczącego manipulowania wskaźnikami emisji spalin w samochodach Volkswagen.

Skala problemu robi wrażenie. W samej Unii jeździ ponad 8 milionów aut, w których zainstalowano oprogramowanie manipulujące pomiarem spalin z silników dieslowskich. Minister środowiska, Maciej Grabowski poinformował, że problem dotyczy 139 tys. pojazdów w Polsce: w tym samochodów marki VW, Skoda, Seat.

O tym, czy jesteśmy posiadaczem silnika, który wywołał prawdziwe trzęsienie ziemi w branży motoryzacyjnej możemy sprawdzić za pomocą specjalnej aplikacji internetowej.

Co jednak, kiedy okaże się, że problem faktycznie nas dotyczy? Na razie nic. - Prosimy o cierpliwość, wciąż przygotowujemy program naprawczy - informuje Tomasz Tonder, rzecznik Volkswagen Polska. I dodaje, że korzystanie z aut, które emitują nadmierną ilość spalin do środowiska nie wpływa na bezpieczeństwo użytkowania auta.

Czekając na plan

Tonder informuje, że niedługo rozpocznie się "duża akcja serwisowa".

- Wiele wskazuje na to, że wystarczy wymiana oprogramowania. Niewykluczona jest wymiana pewnych elementów, ale z pewnością nie będzie trzeba zmieniać całych bloków silnika - tłumaczy nasz rozmówca. Dodaje przy tym, że szczegóły akcji wciąż są ustalane. Sprawdź na czym polegało oszustwo firmy.

Zanim jednak ruszy akcja serwisowa, plan naprawczy musi zostać zatwierdzona przez europejskich urzędników.

- Proponowane przez koncern rozwiązania będą zatwierdzać urzędy w krajach, które homologowały silnik na teren UE - słyszymy w Transportowym Dozorze Technicznym. Problem jest z silnikami dieslowskimi o trzech pojemnościach: 1,2; 1.6 i 2.0 litra. Posiadają one homologację WE, czyli wspólnotową. A to oznacza, że procedura wypracowana we współpracy z krajami, które udzieliły homologacji, będzie również obowiązywała w Polsce. - To z tymi państwami obecnie Volkswagen musi ustalić szczegóły wprowadzania programu naprawczego – podkreślają w TDT.

Będą odszkodowania?

Nie wszyscy klienci planują spokojnie czekać na "akcję serwisową". Tak jak pan Tomasz z Łodzi, który dwa lata temu kupił nowego Volkswagena z dwulitrowym silnikiem Diesla.

- Wziąłem na niego kredyt, który ciągle spłacam. Nagle okazało się, że mój samochód może być jednym z tych, które łamią wszelkie normy - mówi nasz rozmówca.

Podobnie jak dwie inne osoby zgłosił się ostatnio do mec. Bronisława Muszyńskiego. Wszyscy żądają odszkodowania. Najlepiej zwrotu wszystkich pieniędzy - w ramach prawa rękojmi.

- Silnik, który emituje nawet 40 razy więcej zanieczyszczeń niż przewidują normy może uniemożliwić rejestrację samochodu po jego sprzedaży. W konsekwencji, nowy samochód może stracić niemal w całości swoją wartość - tłumaczy Muszyński.

Gra w czekanie

Na razie mecenas zajmujący się sprawą pana Tomasza i dwóch innych łodzian nie podjął ostatecznej decyzji, w jakim trybie będzie domagać się rekompensaty dla swoich klientów.

- Najbardziej oczywistą drogą wydaje się domaganie rekompensaty na zasadzie niezgodności wydanego towaru z umową - tłumaczy Muszyński. - Analizujemy bardzo wciąż dynamiczną sytuację w Volkswagenie. W najbliższym czasie podejmiemy decyzję, co robimy dalej. Wiele zależy od tego, jak koncern będzie chciał rozwiązać całe zamieszanie - mówi mecenas.

Jednak w ocenie innego prawnika, Łukasza Oleksiuka z Kancelarii LEGIS, szanse klientów w takim sporze są ograniczone.

Natomiast Michał Herde, prezes warszawskiego oddziału Federacji Konsumentów twierdzi, że nie jest to sprawa przegrana. - Roszczenia klienta mogą zostać zablokowane tylko, jeżeli sprzedawca niezwłocznie naprawi lub wymieni rzecz - mówi Herde.

Polska federacja podpisała list kierowany list kierowany przez europejską organizację konsumencką BEUC do kierownictwa VW, z żądaniem przedłożenia stosownych wyjaśnień a także przedstawienia propozycji rozwiązania problemu.

- Chodzi nam także o rozwiązania na poziomie indywidualnym, dla każdego z nabywców pojazdu z zafałszowanymi parametrami - kończy Herde.

Finał przed sądem?

Agnieszka Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów komentuje, że dalsze losy spory klientów z Volkswagenem są na razie trudne do przewidzenia.

- Wszystko w tej sytuacji zależy od ustaleń dokonanych przez europejskich urzędników. Obecnie, bez szczegółowych danych dotyczących wadliwych systemów spalin nie można rozstrzygnąć, czy reklamacja i roszczenia klientów zostaną uwzględnione – mówi rozmówczyni tvn24.pl.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił o wszczęciu w najbliższych dniach postępowania wyjaśniającego dotyczącego manipulowania wskaźnikami emisji spalin w samochodach Volkswagen. "Postępowanie będzie dotyczyć możliwego naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Urząd poinformował o tym Ministrów Środowiska oraz Infrastruktury i Rozwoju na dzisiejszym spotkaniu zespołu powołanego przez Ministra Środowiska - Macieja Grabowskiego" - informuje urząd w komunikacie.

Na czym polegała manipulacja Volkswagena?

Na czym polegała manipulacja Volkswagena?
Na czym polegała manipulacja Volkswagena?TVN24 Biznes i Świat

Autor: Bartosz Żurawicz / Źródło: tvn24.pl, tvn24bis.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Podwyżka płacy minimalnej w 2026 roku do 5015 złotych brutto (około 3750 złotych "na rękę") - to proponują trzy związki zawodowe. W piśmie do ministra finansów związkowcy domagają się też 12-procentowego wzrostu pensji w "budżetówce".

Płaca minimalna. Propozycja podwyżki

Płaca minimalna. Propozycja podwyżki

Źródło:
tvn24.pl

Niemiecki minister finansów Lars Klingbeil zareagował na zapowiedź Donalda Trumpa dotyczącą nałożenia 50-procentowych ceł na towary z Unii Europejskiej (UE). - Nie potrzebujemy kolejnych prowokacji - podkreślił.

Ostra reakcja na słowa Trumpa. "Nie potrzebujemy kolejnych prowokacji"

Ostra reakcja na słowa Trumpa. "Nie potrzebujemy kolejnych prowokacji"

Źródło:
PAP

Giganci nie zamierzają, jak chciałby to prezydent USA Donald Trump, przełknąć kosztów wynikających z ceł. Zdrożeć mogą podstawowe produkty, elektronika czy auta - podał portal stacji CNN. Wskazał też firmy, które podniosą ceny.

Efekt Trumpa. Te firmy podniosą ceny

Efekt Trumpa. Te firmy podniosą ceny

Źródło:
CNN

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki w rozmowach ze Sławomirem Mentzenem przedstawili swoje stanowiska w kwestii ochrony złotego, co było jednym z kluczowych postulatów polityka Konfederacji. Kandydaci na prezydenta w drugiej turze powiedzieli też, co sądzą o przyjęciu euro w Polsce.

Co z euro? Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki odpowiadają

Co z euro? Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki odpowiadają

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska kompania kolejowa South Western Railway ponownie trafi w ręce państwa. To efekt kampanii renacjonalizacyjnej prowadzonej przez rząd Partii Pracy.

"Żegnamy 30 lat nieskuteczności, marnotrawstwa i niezadowolenia"

"Żegnamy 30 lat nieskuteczności, marnotrawstwa i niezadowolenia"

Źródło:
PAP

Rodzina Wallenbergów we współpracy z koncernem Nvidia wybuduje w Szwecji fabrykę AI (sztucznej inteligencji) - podano w komunikacie. Wallenbergowie to właściciele gigantów szwedzkiego przemysłu takich jak Saab czy AstraZeneca.

Rodzina Wallenbergów łączy siły z gigantem. Ta inwestycja "jest kluczowym krokiem"

Rodzina Wallenbergów łączy siły z gigantem. Ta inwestycja "jest kluczowym krokiem"

Źródło:
PAP

Cena przyjęcia komunijnego w ciągu dwóch lat wzrosła o ponad 15 procent, a w porównaniu do czasu sprzed pandemii - niemal o 70 procent. Największy koszt to wynajem sali, jedzenie, stroje czy dekoracje. - Może się udać po kosztach - słyszymy od jednej z matek organizujących komunię.

Komunia, czyli małe wesele. "Festiwal prezentów"

Komunia, czyli małe wesele. "Festiwal prezentów"

Źródło:
TVN24+

Co odpowiedzieć tym, którzy obawiają się skrócenia czasu pracy w swoich firmach? - Niech policzą czas na kawusiach - odpowiada Karolina Adolewska, szefowa HR w Herbapolu Poznań. Jest też inna perspektywa. - Jak się wyjedzie za każde większe miasto, to tematem nie jest czterodniowy tydzień pracy, ale otrzymanie pensji na czas - mówi nam Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy, założycielka firmy HR na Szpilkach.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. "Taki bajer to dla siebie zachowajcie"

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. "Taki bajer to dla siebie zachowajcie"

Źródło:
TVN24+

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie sześciu liczb. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu do wygrania będzie 14 milionów złotych. Dwie szóstki padły natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 24 maja 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto. Dwie szóstki w Lotto Plus

Rośnie kumulacja w Lotto. Dwie szóstki w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W sprzedaży są krajowe truskawki. Ich cena pozostaje wysoka ze względu na majowe chłody i lokalne przymrozki - zauważył ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że wkrótce poprawa pogody zwiększy podaż, co w efekcie może obniżyć ich cenę.

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Źródło:
PAP

W okresie największej prosperity w Polsce powstawało nawet 30 galerii handlowych rocznie. W niektórych miastach podczas dwudziestominutowego spaceru można minąć cztery. Ale coś się zacięło. - Kryzys rozpoczęła pandemia, ale możemy też mówić o przesyceniu tego rodzaju sklepami. Powstały wszędzie tam, gdzie mogły powstać, uruchamiając "bratobójczą" konkurencję. Myślę, że to jest źródło dzisiejszych kłopotów - mówi prof. Marek Nowak, socjolog z UAM.

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Źródło:
TVN24+

27 czerwca ruszy pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki - chorwackiego miasta portowego na wzgórzach. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: od fascynujących muzeów i zabytkowych świątyń po tętniącą życiem promenadę Korzo.

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła jedna główna wygrana. Nagroda w wysokości ponad 37 milionów euro trafi do gracza ze Słowenii. Oto liczby, które padły 23 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżki stóp procentowych przełożyła się na niższe oprocentowanie lokat i kredytów hipotecznych - ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Wskazał też na dysproporcję pomiędzy kredytami a depozytami w bankach.

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP