Tech

Tech

Drony wlatują na polski rynek. Zrób "prawo jazdy" i zarabiaj nawet kilka tysięcy złotych dziennie

Nawet 4 tys. złotych dziennie - na taką stawkę może liczyć operator drona. Wcześniej musi jednak przejść przez kosztujące nawet 12 tys. złotych szkolenie, zdać specjalny egzamin i kupić drogi sprzęt. Taka inwestycja może jednak szybko się zwrócić, bo na młodym rynku firm świadczących takie usługi wciąż szybciej przybywa klientów, niż konkurencji. Jak zostać operatorem drona?

"Opłaty roamingowe nie mają żadnego sensu"

Opłaty roamingowe w Unii Europejskiej powinny zostać zniesione jak najszybciej - powiedział wiceminister administracji i cyfryzacji Jurand Drop. Ministrowie telekomunikacji państw UE uznali, że są gotowi poprzeć zniesienie opłat za roaming, lecz nie za wszelką cenę.

Inteligentna dzielnica powstaje w Helsinkach. "Mieszkanie tu jest jak eksperyment"

W Helsinkach powstaje eksperymentalna dzielnica. Kalasatama to projekt inteligentnego miasta. - Mieszkanie tutaj ma wiele plusów. Lubię testować różne rozwiązania. Zautomatyzowane mieszkanie pozwala mi na sterowanie różnymi urządzeniami z poziomu smartfona. Mogę włączać i wyłączać czajnik oraz sterować światłem. Kontroluję też wielkość zużycia wody. Wiem, ile czego zużywam. Mogę to oddzielnie monitorować. To zmienia moje nawyki - mówi Maria Kulse, która mieszka w Kalasatamie od trzech miesięcy.

Boeing jak myśliwiec. "Taki start normalnie nie jest osiągalny"

Samolot pasażerski prawie jak myśliwiec, czyli Boeing 787 Dreamliner i akrobacje przed zbliżającym się wielkimi krokami AirShow w Paryżu. Za sterami Dreamliera zasiedli eksperci od dynamicznego pilotażu. Jak ocenił pilot Oskar Maliszewski, taki "performance nie jest osiągalny dla samolotu rejsowego - zatankowanego i z pasażerami na pokładzie". Materiał z programu "Fakty z Zagranicy" TVN24 Biznes i Świat.

Uber ma chrapkę na Chiny

Amerykańska firma Uber, kojarzący pasażerów z kierowcami za pomocą aplikacji na smartfony, poinformował o planach wielkiej ekspansji w Chinach. Tylko w tym roku zamierza zainwestować w tym kraju miliard dolarów.

Twitter ma nowego szefa. Bo serwis nie zarabiał

Dick Costolo po niemal 5 latach zrezygnował z funkcji dyrektora wykonawczego (CEO) serwisu społecznościowego Twitter. Od 1 lipca popularnym na całym świecie mikroblogiem pokieruje jeden z jego założycieli Jack Dorsey.

Samochód szuka dziur. Nowy system uchroni przed uszkodzeniami

Konstruktorzy pracujący dla brytyjskiej marki samochodowej Jaguar Land Rover testują nowoczesne rozwiązanie wspomagające jazdę. To elektroniczny system, który skanuje przestrzeń przed poruszającym się autem w poszukiwaniu dziur w drodze. Kiedy uda mu się zlokalizować nierówność nie tylko zaalarmuje kierowcę o niebezpieczeństwie, ale także prześle informację do innych pojazdów oraz służb drogowych.

Drony opanowały Golden Gate. Będą nowe przepisy

Są coraz tańsze, cieszą się sporą popularnością, ale też rodzą większe niebezpieczeństwo. Drony, które w Stanach Zjednoczonych przeżywają szczyt popularności, spędzają sen z powiek służbom bezpieczeństwa z San Francisco. Jednym z najczęściej fotografowanych obiektów jest most Golden Gate, urzędnicy odpowiedzialni za jego utrzymanie narzekają jednak, że nad ruchliwą trasą panuje kompletna samowolka. Federalna Administracja Lotnictwa opracowuje regulacje dotyczące komercyjnego wykorzystywania dronów. Nadal nie ma jednak pomysłu jak ograniczyć stosowanie tych urządzeń przez hobbystów. Amatorskie latające kamery nie mogą się pojawiać w pobliżu lotnisk ani wznosić się na wysokość większą niż 120 m.

Rośnie konkurencja dla Minecrafta. Na rynek gier wkracza Lego

Prosta grafika i olbrzymie możliwości - taka właśnie jest gra Minecraft, która od 2011 roku podbija serca i umysły graczy z całego świata. Teraz legendarnemu tytułowi rośnie poważna konkurencja. Lego - duński gigant produkujący zabawki - wkracza na rynek ze swoją wersję popularnej rozgrywki, polegającej na budowaniu skomplikowanych konstrukcji. Czy Lego ma szansę zdobyć serca miłośników układania wirtualnych kloców? Materiał "Świata technologii".

NASA testuje latający spodek. Na jego pokładzie człowiek poleci na Marsa?

Amerykańska Agencja Kosmiczna planuje przetestować na Hawajach statek kosmiczny w kształcie spodka. Balon wzniesie prototyp na wysokość przeszło 35 km, następnie maszyna zostanie uwolniona i uruchomią się jej silniki. Później nastąpi test naddźwiękowego spadochronu. Swą dziewiczą misję spodek zakończy w oceanie. NASA traktuje prototyp spodka jako kluczowy element programu przygotowań do załogowej misji na Marsa.

Smartfony mogą zmienić Afrykę. Za kilka lat dostęp do nich będzie mieć tam ponad 600 mln ludzi

Posiadanie telefonu komórkowego, a jeszcze częściej smartfona to dziś niemal standard - szczególnie w krajach rozwiniętych. Okazuje się jednak, że lepszy dostęp do tych urządzeń mają też mieszkańcy biedniejszych kontynentów. Do końca obecnej dekady 80 proc. z 800 mln mieszkańców Afryki Subsaharyjskiej będzie mieć dostęp do telefonów komórkowych. To dwukrotnie więcej niż obecnie - wynika z danych grupy producentów GSMA.

Budują "sztuczne słońce". Niemal nieograniczone źródło energii

Na południu Francji powstaje jedna z najdroższych maszyn stworzonych przez człowieka. Kosztujący 16 mld euro reaktor ITER ma otworzyć nowy rozdział w produkcji czystej i taniej energii. Nad termojądrowym reaktorem, który śmiało można nazwać sztucznym słońcem, pracują naukowcy z Unii Europejskiej, Chin, Indii, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Japonii. Pierwszy zapłon ITERA ma nastąpić w 2019 roku.

Apple wycofuje z rynku głośniki. Mogą wywołać pożar

Apple poinformował, że niektóre z przenośnych bezprzewodowych głośników Beats Pill XL mogą stać się przyczyną pożaru, głównie z powodu przegrzewających się baterii. Z tego powody firma wycofa z rynku część tych produktów.