Ultraszybkie pojazdy i internet dla wszystkich. Oto sześć pomysłów, które mogą zmienić świat

Sześć pomysłów, które zmienią światshuterstock

Superszybkie podróże, wszechobecny internet, samochody na wodór i takie, które same się prowadzą. Świat, znany wcześniej tylko z filmów powoli staje się rzeczywistością. Przedstawiamy sześć fascynujących pomysłów, które wkrótce mogą zmienić świat.

1. Ponaddźwiękowe pociągi

Hyperloop - futurystyczna wizja środka transportu stworzona przez szefa Tesli Elona Muska to projekt pociągu, który z założenia ma poruszać się z prędkością ponad 700 mil na godzinę (1126 km/h).

Dzięki temu pasażerowie będą mogli pokonać 600 km odległość np. z Los Angeles do San Francisco w zaledwie pół godziny.

Najszybszym pociągiem na świecie jest obecnie japoński maglev, który może poruszać się z maksymalną prędkością 374 mil na godzinę (ponad 600 km/h). Dla porównania w Polsce pociągi poruszają się z maksymalną prędkością 160 km na godzinę. I tak: pociąg z Warszawy do Katowic jedzie około 3 godzin. Gdyby pomysł Amerykanina wprowadzono w życie, pociąg trasę tę pokonywałby w mniej niż 30 minut.

HyperloopSpaceX

W 2016 roku w Kalifornii powstanie tor testowy o długości 1 mili (1,6 km). Za budowę odpowiada SpaceX, czyli firma Muska zajmująca się podbojem kosmosu. Pojazd ma poruszać się w zbudowanej kilka metrów nad ziemią tubie. Szef Tesli zorganizował otwarty konkurs dla studentów i inżynierów na projekt kabiny pojazdu. Zaprosił też inne firmy do współpracy przy tym futurystycznym pomyśle. Pierwsze jazdy testowe mają odbyć się w ciągu najbliższych dwóch lat.

Elon Musk rzuca rękawicę samolotom i kolei
Elon Musk rzuca rękawicę samolotom i koleiTVN24 Biznes i Świat

2. Internet dla wszystkich

Według "The Washington Post" szef Tesli Elon Musk czeka na zgodę amerykańskiego rządu na wysłanie 4 tys. małych satelitów na niską orbitę okołoziemską. Satelity są tak zaprojektowane, że mogą wypuszczać szybki sygnał dla wszystkich na naszej planecie, w tym do odległych regionów, w których ludzie nie mają jeszcze dostępu do internetu.

Musk, który chce rozpocząć testy w przyszłym roku, ma nadzieję, że usługa może zostać uruchomiona w ciągu kilku lat.

Również Google pracuje nad projektem Loon - balonami stratosferycznymi wyposażonymi w nadajniki. Kilkadziesiąt już lata nad ziemią. Facebook pracuje natomiast nad napędzanymi energią słoneczną dronami, które sygnał internetowy przesyłałyby na ziemię za pomocą... lasera.

Czy wkrótce każdy będzie miał dostęp do internetu?shtterstock

3. Samo-jeżdżące ciężarówki

Samo-jeżdżąca ciężarówka to projekt stworzony przez koncern Daimler. W tym roku odbyły się już pierwsze testy pojazdu po publicznych drogach w Niemczech. Chociaż samochodami steruje komputer, to w kabinie cały czas obecny jest człowiek nadzorujący sytuację. Może on w razie potrzeby w każdej chwili przejąć kontrolę nad pojazdem.

Technologie stosowane w ciężarówkach Daimlera można porównać do tego, jak działa funkcja autopilota w samolotach. Autonomiczne pojazdy koncernu z Badenii-Wirtembergii, aby utrzymać się na swoim pasie ruchu i omijać ewentualne przeszkody, wykorzystują kombinację radarów, laserów i system kamer. "Komputery się nie męczą i nie potrzebują przerwy na odpoczynek" - słusznie zwraca uwagę BBC Science.

Samo-jeżdżące ciężarówki będą również tańsze w utrzymaniu, ponieważ płynniejsza jazda będzie oznaczała mniejsze zużycie paliwa. Pojazdy mogą też jechać jeden za drugim, aby zminimalizować opór powietrza.

Technologia wciąż jest w fazie eksperymentu.

Samo-jeżdżąca ciężarówka to projekt stworzony przez koncern DaimlerDaimler

4. Gaszenie pożaru dźwiękiem

Dwóch studentów z Uniwersytetu George’a Masona w USA wymyśliło technologię, która może być przełomowa w walce z pożarami. Seth Robertson i Viet Tran stworzyli urządzenie, które wysyła głośne fale dźwiękowe w kierunku płomieni. Przy właściwej częstotliwości ogień po prostu gaśnie, bo fale płynące z urządzenia odcinają dopływ tlenu do ognia.

Wynalazek studentów nie został jeszcze przetestowany na dużych pożarach, ale mężczyźni są pewni, że ich technologia zadziała także w walce z większym ogniem. Jeden z nich podkreślił, że urządzenie można podłączyć do drona i w ten sposób walczyć z powietrza z pożarami lasów lub budynków.

5. Przenośne systemy uzdatniania wody

Według ONZ, ponad 780 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody, a ponad 2 mld ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych.

Aby zaradzić tej sytuacji, naukowcy w Anglii opracowali przenośny system do uzdatniania wody.

- Jesteśmy w stanie wytworzyć dwa metry sześcienne wody pitnej w ciągu 12 dni - powiedział prof. Darren Reynolds, który stoi na czele zespołu badawczego. - To może nie wydaje się wiele, ale ludzie potrzebują minimum dwóch litrów wody pitnej dziennie, czyli jeden metr sześcienny rocznie - dodał prof. Reynolds.

Według ONZ, ponad 780 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wodyshtterstock

6. Samochody napędzane wodorem Napędzana przez chemiczną reakcję wodoru i tlenu Toyota Mirai trafi do sprzedaży pod koniec 2015 roku. BBC Science zwraca jednak uwagę, że auto będzie bardzo drogie. Wszystko przez to, że ze względów bezpieczeństwa wodór musi być przechowywany w wytrzymałych wysokociśnieniowych zbiornikach. Dlatego też brytyjscy naukowcy opracowali tańszą metodę odzyskiwania wodoru z amoniaku. Według prof. Billa Davida niewielka ilość wodoru zmieszana z amoniakiem jest wystarczająca do zapewnienia zapłonu w konwencjonalnym silniku samochodowym.

Nasz proces nie jest jeszcze zoptymalizowany. Szacujemy jednak, że reaktor rozkładu nie większy niż dwulitrowa butelka zapewni wystarczającą ilość wodoru do prowadzenia średniej klasy samochodu rodzinnego - powiedział prof. David.

Toyota Mirai trafi do sprzedaży pod koniec 2015 rokushtterstock

Listę pomysłów przygotowała redakcja BBC Focus Magazine.

Autor: tol/gry / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: shuterstock

Pozostałe wiadomości

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET