Ultraszybkie pojazdy i internet dla wszystkich. Oto sześć pomysłów, które mogą zmienić świat

Sześć pomysłów, które zmienią światshuterstock

Superszybkie podróże, wszechobecny internet, samochody na wodór i takie, które same się prowadzą. Świat, znany wcześniej tylko z filmów powoli staje się rzeczywistością. Przedstawiamy sześć fascynujących pomysłów, które wkrótce mogą zmienić świat.

1. Ponaddźwiękowe pociągi

Hyperloop - futurystyczna wizja środka transportu stworzona przez szefa Tesli Elona Muska to projekt pociągu, który z założenia ma poruszać się z prędkością ponad 700 mil na godzinę (1126 km/h).

Dzięki temu pasażerowie będą mogli pokonać 600 km odległość np. z Los Angeles do San Francisco w zaledwie pół godziny.

Najszybszym pociągiem na świecie jest obecnie japoński maglev, który może poruszać się z maksymalną prędkością 374 mil na godzinę (ponad 600 km/h). Dla porównania w Polsce pociągi poruszają się z maksymalną prędkością 160 km na godzinę. I tak: pociąg z Warszawy do Katowic jedzie około 3 godzin. Gdyby pomysł Amerykanina wprowadzono w życie, pociąg trasę tę pokonywałby w mniej niż 30 minut.

HyperloopSpaceX

W 2016 roku w Kalifornii powstanie tor testowy o długości 1 mili (1,6 km). Za budowę odpowiada SpaceX, czyli firma Muska zajmująca się podbojem kosmosu. Pojazd ma poruszać się w zbudowanej kilka metrów nad ziemią tubie. Szef Tesli zorganizował otwarty konkurs dla studentów i inżynierów na projekt kabiny pojazdu. Zaprosił też inne firmy do współpracy przy tym futurystycznym pomyśle. Pierwsze jazdy testowe mają odbyć się w ciągu najbliższych dwóch lat.

Elon Musk rzuca rękawicę samolotom i kolei
Elon Musk rzuca rękawicę samolotom i koleiTVN24 Biznes i Świat

2. Internet dla wszystkich

Według "The Washington Post" szef Tesli Elon Musk czeka na zgodę amerykańskiego rządu na wysłanie 4 tys. małych satelitów na niską orbitę okołoziemską. Satelity są tak zaprojektowane, że mogą wypuszczać szybki sygnał dla wszystkich na naszej planecie, w tym do odległych regionów, w których ludzie nie mają jeszcze dostępu do internetu.

Musk, który chce rozpocząć testy w przyszłym roku, ma nadzieję, że usługa może zostać uruchomiona w ciągu kilku lat.

Również Google pracuje nad projektem Loon - balonami stratosferycznymi wyposażonymi w nadajniki. Kilkadziesiąt już lata nad ziemią. Facebook pracuje natomiast nad napędzanymi energią słoneczną dronami, które sygnał internetowy przesyłałyby na ziemię za pomocą... lasera.

Czy wkrótce każdy będzie miał dostęp do internetu?shtterstock

3. Samo-jeżdżące ciężarówki

Samo-jeżdżąca ciężarówka to projekt stworzony przez koncern Daimler. W tym roku odbyły się już pierwsze testy pojazdu po publicznych drogach w Niemczech. Chociaż samochodami steruje komputer, to w kabinie cały czas obecny jest człowiek nadzorujący sytuację. Może on w razie potrzeby w każdej chwili przejąć kontrolę nad pojazdem.

Technologie stosowane w ciężarówkach Daimlera można porównać do tego, jak działa funkcja autopilota w samolotach. Autonomiczne pojazdy koncernu z Badenii-Wirtembergii, aby utrzymać się na swoim pasie ruchu i omijać ewentualne przeszkody, wykorzystują kombinację radarów, laserów i system kamer. "Komputery się nie męczą i nie potrzebują przerwy na odpoczynek" - słusznie zwraca uwagę BBC Science.

Samo-jeżdżące ciężarówki będą również tańsze w utrzymaniu, ponieważ płynniejsza jazda będzie oznaczała mniejsze zużycie paliwa. Pojazdy mogą też jechać jeden za drugim, aby zminimalizować opór powietrza.

Technologia wciąż jest w fazie eksperymentu.

Samo-jeżdżąca ciężarówka to projekt stworzony przez koncern DaimlerDaimler

4. Gaszenie pożaru dźwiękiem

Dwóch studentów z Uniwersytetu George’a Masona w USA wymyśliło technologię, która może być przełomowa w walce z pożarami. Seth Robertson i Viet Tran stworzyli urządzenie, które wysyła głośne fale dźwiękowe w kierunku płomieni. Przy właściwej częstotliwości ogień po prostu gaśnie, bo fale płynące z urządzenia odcinają dopływ tlenu do ognia.

Wynalazek studentów nie został jeszcze przetestowany na dużych pożarach, ale mężczyźni są pewni, że ich technologia zadziała także w walce z większym ogniem. Jeden z nich podkreślił, że urządzenie można podłączyć do drona i w ten sposób walczyć z powietrza z pożarami lasów lub budynków.

5. Przenośne systemy uzdatniania wody

Według ONZ, ponad 780 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody, a ponad 2 mld ludzi nie ma dostępu do odpowiednich urządzeń sanitarnych.

Aby zaradzić tej sytuacji, naukowcy w Anglii opracowali przenośny system do uzdatniania wody.

- Jesteśmy w stanie wytworzyć dwa metry sześcienne wody pitnej w ciągu 12 dni - powiedział prof. Darren Reynolds, który stoi na czele zespołu badawczego. - To może nie wydaje się wiele, ale ludzie potrzebują minimum dwóch litrów wody pitnej dziennie, czyli jeden metr sześcienny rocznie - dodał prof. Reynolds.

Według ONZ, ponad 780 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wodyshtterstock

6. Samochody napędzane wodorem Napędzana przez chemiczną reakcję wodoru i tlenu Toyota Mirai trafi do sprzedaży pod koniec 2015 roku. BBC Science zwraca jednak uwagę, że auto będzie bardzo drogie. Wszystko przez to, że ze względów bezpieczeństwa wodór musi być przechowywany w wytrzymałych wysokociśnieniowych zbiornikach. Dlatego też brytyjscy naukowcy opracowali tańszą metodę odzyskiwania wodoru z amoniaku. Według prof. Billa Davida niewielka ilość wodoru zmieszana z amoniakiem jest wystarczająca do zapewnienia zapłonu w konwencjonalnym silniku samochodowym.

Nasz proces nie jest jeszcze zoptymalizowany. Szacujemy jednak, że reaktor rozkładu nie większy niż dwulitrowa butelka zapewni wystarczającą ilość wodoru do prowadzenia średniej klasy samochodu rodzinnego - powiedział prof. David.

Toyota Mirai trafi do sprzedaży pod koniec 2015 rokushtterstock

Listę pomysłów przygotowała redakcja BBC Focus Magazine.

Autor: tol/gry / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: shuterstock

Pozostałe wiadomości

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Finał negocjacji pomiędzy Volkswagenem a związkami zawodowymi. Zarząd spółki wycofał się z żądania obniżki płac o 10 procent i zobowiązał się, że nie będzie natychmiastowego zamykania zakładów i zwolnień. Jednak w dłuższej perspektywie firma zlikwiduje 35 tysięcy stanowisk pracy.

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Źródło:
Reuters

Mlekovita oraz Milkpol spełniły warunki w postępowaniu i złożyły najkorzystniejsze oferty zakupu masła, które chce sprzedać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - wynika z informacji opublikowanej w piątek na stronie Agencji.

Kto kupi rządowe masło?

Kto kupi rządowe masło?

Źródło:
PAP

Marcin Romanowski - podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania - korzysta z azylu politycznego na Węgrzech, udzielonego mu przez rząd Viktora Orbana. Mimo kontrowersji, polityk wciąż pobiera poselską pensję. Zajrzeliśmy do jego oświadczenia majątkowego, aby sprawdzić, co wiadomo o jego finansach.

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Petru podpisał umowę zlecenie na pracę w Wigilię w jednym z warszawskich dyskontów - tak wynika z wpisu opublikowanego przez polityka koalicyjnego klubu Polski 2050 na platformie X. Petru wcześniej wypowiadał się przeciwko wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego 24 grudnia.

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Źródło:
tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec poinformował w piątek o wynikach audytów w Rządowym Centrum Legislacji i instytutach podległych kancelarii premiera z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych przez instytucje, podmioty, które były obdzielane przez premiera Mateusza Morawieckiego środkami publicznymi - mówił szef KPRM.

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W listopadzie sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa niż przed rokiem o 3,1 procent. W porównaniu z październikiem 2024 roku odnotowano spadek sprzedaży detalicznej o 1,2 procent.

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

Źródło:
PAP

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP