Polska i Świat

Polska i Świat

Polacy chcą trwać w "wyimaginowanej wspólnocie"

Dla prezydenta to "wyimaginowana wspólnota", dla miażdżącej większości Polaków - grupa, w której bezwzględnie warto być. I choć prezes Prawa i Sprawiedliwości zapewniał niedawno, że miejsce Polski jest w Unii Europejskiej, to słowa Andrzeja Dudy, a także premiera Mateusza Morawieckiego - pozwalają opozycji pytać, jak długo to będzie nasze miejsce.

Wstrząsający obraz krakowskiej piłki nożnej

Sobotni reportaż programu "Superwizjer" TVN ukazał wstrząsający obraz krakowskiej piłki nożnej. Po jego emisji zapadła kłopotliwa cisza. Ustalenia reportera "Superwizjera" TVN ukazały przestępczą działalność pseudokibiców Wisły Kraków, którzy na stadionach wszczynają burdy, a poza stadionami dopuszczają się brutalnych zabójstw i handlu narkotykami. Policji to nie dziwi. Dziwi, że niewiele w tej sprawie da się na razie zrobić.

Sąd wskazał na odpowiedzialność cywilną Kościoła za pedofilię

Był księdzem, który kiedyś zabrał ją od rodziców, więził przez ponad rok i brutalnie gwałcił. Miała wtedy 13 lat. Teraz, jako dorosła kobieta, doczekała się sprawiedliwości. Sąd Okręgowy w Poznaniu przyznał jej milion złotych zadośćuczynienia i dożywotnią rentę. Wyrok jest przełomowy, bo pierwszy raz wskazał na odpowiedzialność cywilną Kościoła.

Telemedycyna receptą na mniejsze kolejki w przychodniach

Nie zawsze trzeba umawiać wizytę, gdy wystarczy szybki rzut lekarskiego oka. Rzut na ekran monitora albo na wyświetlacz telefonu komórkowego. To wystarczy, aby mieć pewność, że pacjent wraca do zdrowia, albo - przeciwnie - pilnie potrzebuje pomocy. Tak działa telemedycyna.

Wiatr i woda lat nie liczą

Wiek mierzą nie w upływających latach, ale w przepłyniętych milach. Choć metrykalnie pierwszą i drugą młodość dawno mają za sobą, to z rzeczywistością niewiele ma to wspólnego. Nie straszne im bowiem fale i szorstkie życie żeglarza, a witalności powinni im zazdrościć wszyscy. Pozostaje życzyć dwustu lat i - od lat niezmiennie - stopy wody pod kilem.

Cel: jak najmniej odpadów

Czy współczesny człowiek może ograniczyć produkcję śmieci?. Może i to aż o 90 procent. Jan Krzeptowski-Sabała, widząc jak ludzie niszczą przyrodę i Tatry, postanowił tak żyć, aby produkować jak najmniej śmieci. Wyniki tego eksperymentu, który stał się sposobem na życie, są zdumiewające.

HIV coraz częściej dotyka starszych

HIV coraz częściej dotyka osoby po pięćdziesiątce. Mimo programów edukacyjnych i licznych kampanii, osoby dojrzałe nie są świadome ryzyka. Naukowcy chyba już wiedzą, dlaczego. Po prostu większość ostrzeżeń jest skierowana do ludzi młodszych.

Prawie sto spraw przesuniętych, a w SN brakuje sędziów

Prezydent ignoruje decyzję Sądu Najwyższego, nie czeka i wydaje postanowienie o przejściu w stan spoczynku siedmiu sędziów SN. Zdaniem środowisk prawniczych decyzja prezydenta jest nie tylko niezgodna z konstytucją, ale oznacza też opóźnienia w rozpatrywanych przez Sąd Najwyższy prawie stu sprawach.

Pożegnanie z sędziami w Sądzie Najwyższym

Pożegnania w Sądzie Najwyższym. Jest emocjonalnie i merytorycznie. Obecna jest Małgorzata Gersdorf i ci, którzy otrzymali od prezydenta pisma przenoszące ich w stan spoczynku. Sędziowie z decyzją się nie zgadzają, czekają na orzeczenie Trybunału, ale do tego czasu orzekać nie będą. Kto został wykluczony? Paulina Chacińska.

Rozmawiał z młodzieżą o konstytucji, ma kłopoty

Prokurator w stanie spoczynku rozmawiał z młodzieżą o konstytucji, teraz ma kłopoty. Rzecznik dyscyplinarny prokuratury zainteresował się sprawą i postanowił przyjrzeć się gdzie, z kim i na jakich zasadach odbywały się zajęcia. Prawnicy nie mają wątpliwości, że to ponowna próba zastraszania ich środowiska. Michał Chlebowski.

Sędzia Katner: poczuwam się nadal sędzią Sądu Najwyższego

Nie wszyscy sędziowie wybierają się na emeryturę. Sędzia Wojciech Katner pismo od prezydenta dostał, w pracy nadal się jednak stawia, choć orzekać do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Luksemburg nie zamierza. Podobnie jak inni sędziowie wierzy, że konstytucja wygra nad ustawą. O rozbieżnych interpretacjach prawa Dawid Rydzek.

Kwaśniewski pisze do prezydenta Dudy

Były prezydent punktuje obecnego. Aleksander Kwaśniewski pisze list do Andrzeja Dudy i tłumaczy mu, że stwierdzenie o Europie jako wyimaginowanej wspólnocie jest nieprawdziwe i niebezpieczne. To wspólnota realna, która daje nam realne pieniądze i zapewnia bezpieczeństwo. Zupełnie inaczej sprawę postrzegają polityczni koledzy Andrzeja Dudy. Jacek Tacik.

Polak, Węgier, dwa bratanki?

Artykuł 7. dla Węgier. Mimo że można było się tego spodziewać, zaskoczenie było spore i to dla samych Węgrów. Czarna lista działań rządu Orbana sukcesywnie powiększała się, aż w końcu miarka się przebrała. W którą stronę zmierzą teraz Węgry? Czy przyjaźń polsko-węgierska przetrwa? Maciej Warsiński.

Jak zwalczyć nowotwór krwi?

Niepokojące dane. Wzrasta liczba zachorowań na nowotwór krwi. Nowotwór nie oszczędza też dzieci. Lekarze badają przyczyny zachorowań. Wskazują między innymi na czynniki środowiskowe. Anna Wilczyńska.

Co z pakietem demokratycznym?

Co z pakietem demokratycznym? Prawo i Sprawiedliwość chciało jego przyjęcia, będąc jeszcze w opozycji. Później obiecywało, że pakiet zostanie przyjęty, kiedy sami będą rządzić. Dziś marszałek Senatu otwarcie przyznaje, że prace nie trwają. Pakietu nie będzie, za co wini opozycję. Maria Mikołajewska.

Sędziowie w obronie sędziów

Sędziowie z Łodzi, Gorzowa, Rzeszowa i Słupska piszą specjalną uchwałę, a w niej stoją w obronie sędziów, którzy zostali wezwani do rzecznika dyscyplinarnego. Tu nie chodzi o przewinienia, ale tłumienie krytyki PiS - mówią głośno i liczą się z konsekwencjami.

Prezydent odsuwa siedmiu sędziów od orzekania

Prezydent odsuwa siedmiu sędziów od orzekania. Wszyscy ukończyli 65 lat. Andrzej Duda wysyła pisma, choć wcześniej jego kancelaria twierdziła, że wcale nie musiał tego robić. Spór trwa, bo prezydent podjął decyzję nie czekając na orzeczenie Trybunału w Luksemburgu. Materiał Dawida Rydzka.

Prezydent: Unia Europejska jest wyimaginowaną wspólnotą

Unia Europejska jest wyimaginowaną wspólnotą, z której niewiele dla Polski wynika - mówi Andrzej Duda. Jego głos jest tak nośny, że dociera do samej Brukseli. Opozycja już nie ma wątpliwości, że to wystąpienie prezydenta będzie Polskę sporo kosztowało. Maciej Warsiński pyta zatem, co daje nam wyimaginowana wspólnota.

Kontrowersyjna dyrektywa o prawie autorskim

Europarlament zagłosował za kontrowersyjną dyrektywą o prawie autorskim. Mają zmienić się zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Co się zmieni i dlaczego dyrektywa wzbudza tyle emocji?