Polska i Świat

Polska i Świat

Partia rządząca nadal niewzruszona. Mija 20 dzień protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. I nadal nie ma porozumienia. Protestujący przygotowali kolejną propozycję, chcieli ją przedstawić osobiście premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, ale na razie tak się nie stanie.

Stanisław Gawłowski zostaje w areszcie. Sąd Okręgowy w Szczecinie nie przychylił się do kilku zażaleń obrońców posła Platformy Obywatelskiej. Na Gawłowskim ciąży pięć zarzutów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym.

Amerykańska Akademia Filmowa, która przyznaje Oscary, wykluczyła ze swojego grona reżysera Romana Polańskiego i aktora Billa Cosby’ego. Decyzja ma związek z oskarżeniami o przestępstwa seksualne. Polski reżyser decyzją jest zaskoczony - podobnie jak ci, którzy go znają - i pytają dlaczego teraz Akademia wybiela się, skoro o problemach mówiono od dawna.

Policja ze stolicy po raz drugi w tym roku dostała sygnał o poważnym wypadku cyklistów na ścieżce dla rowerów. Do podobnych kolizji doszło w tym roku też w innych miastach. Jeszcze kilka lat temu to były wyjątkowe sytuacje. Obecnie zderzenia rowerzysty z rowerzystą, to w Polsce już prawie codzienność.

Czesi mówią o epidemii - są kolejne przypadki zachorowań na odrę - a na pomoc ruszyło wojsko. Lekarze w ocenie są zgodni: odra wróciła, bo ludzie unikają szczepień.

Święto strażaka inne, niż zwykle. Ochotnicza Straż Pożarna i Państwowa Straż Pożarna świętują oddzielnie. Ochotnicy nie dostali zgody na uroczystości na placu Piłsudskiego. Dlatego w dniu świętego Floriana 4 maja zorganizowali obchody w Zamku Królewskim i na placu Zamkowym. Po awanturze na uroczystości na Placu Piłsudskiego zaproszono reprezentacje strażaków ochotników.

17. dzień protestu osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów i nadal brak przełomu. Z protestującymi w Sejmie spotkała się pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Na podobny gest do tej pory nie zdecydowała się wicepremier do spraw społecznych Beata Szydło. Kiedy Prawo i Sprawiedliwość było w opozycji, bardzo krytykowała ówczesny rząd koalicji PO-PSL za brak empatii wobec potrzebujących w 2014 roku.

Nadal nie wiadomo, jakie miałyby być pytania w planowanym referendum konstytucyjnym. Prezydent Andrzej Duda twierdzi, że termin głosowania - 10 i 11 listopada - to dobry czas na rozmowy o zmianie ustawy zasadniczej. Jednak politycy Prawa i Sprawiedliwości nadal nie są do tego pomysłu przekonani.

Wpływ księżyca na sen i pytanie co można z tym zrobić. Naukowcy z Bazylei udowodnili, że księżyc i nasz sen to system naczyń połączonych i na dowód przytaczają konkretne liczby.

Kierowcy, którzy wjadą na przejazd kolejowy na czerwonym świetle, mogą spodziewać się mandatu w skrzynce na listy. Kolejarze ostrzegają, że gdy widzą na nagraniach łamanie przepisów, podsyłają filmy z kolejowego monitoringu policji. To, co na nich widać, może zaskakiwać.

Daty wyborów jeszcze nie znamy, kandydatów na prezydenta stolicy już tak. Dlatego Rafał Trzaskowski i Patryk Jaki postanowili wykorzystać majówkę i ruszyli z nieformalną kampanią w miasto. Obaj wsłuchują się w głosy mieszkańców. Co mówią, co obiecują, co zapewniają?

Prawo i Sprawiedliwość składa projekt ustawy, która ma być odpowiedzią na postulaty protestujących w Sejmie niepełnosprawnych i ich opiekunów. Zamiast 500 złotych w gotówce są zabiegi rehabilitacyjne finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Protestującym takie rozwiązanie się nie podoba. Twierdzą, że to mydlenie oczu, bo dyskusja o prawie nie zmienia ich potrzeb i ich marzeń.

Tylko na próbę. I nie wszędzie. Do dyspozycji motorów będą dwa najdłuższe buspasy. Tak będzie w Warszawie, na razie w ramach eksperymentu. Bo nie wszyscy są za. Start dziś o północy. Czyli trzy lata później, niż stało się to w Łodzi.

Prezes chce skromniej, więc posłowie Prawa i Sprawiedliwości tną pensje o 20 procent. Pensje swoje, ale także senatorów i samorządowców. To na razie decyzja sejmowej komisji. Ale już pełna emocji. Bo Platforma Obywatelska i Nowoczesna głosowanie zbojkotowały. I skomentowały, że PiS uprawia populizm. I odwraca uwagę od nagród w rządzie Beaty Szydło.

Strajku w LOT nie będzie. Przynajmniej na razie. Związkowcy zapowiadali akcje na jutro ale dziś ogłosili, że protest zawieszają. Pasażerowie LOT-u na długi majowy weekend mają więc dobrą informację.

Tu też emocje prezydenckie. Aż za duże jak na fakt, że formalnie kampania jeszcze się nie zaczęła. Zwraca na to uwagę szef Państwowej Komisji Wyborczej. I przypomina, że to łamanie kodeksu wyborczego. Rafał Trzaskowski i Patryk Jaki mimo to pokazują spoty, prowokują do debaty i ruszają w teren. Nie bez wpadek.

Andrzej Duda niezagrożony. Gdyby chciał kandydować na drugą kadencje i gdyby wybory prezydenckie odbyły się dziś. W najnowszym sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 druga tura, a w niej także Donald Tusk. Za słaby jednak żeby wygrać z urzędującym prezydentem. Jest sondaż, są komentarze. Pytanie, jaka będzie strategia na wybory.

Łukasz Wieczorek poleciał policyjną maszyną, by z bliska przyjrzeć się, jak wygląda praca funkcjonariuszy z sekcji lotnictwa. Akcja "Majowy weekend" to w końcu nie tylko radiowozy na drogach, ale też patrole w powietrzu.