Polska i Świat

Polska i Świat

Złoty interes spółki Srebrna?

Jarosław Kaczyński planował budowę wieżowca na gruntach należących do spółki Srebrna, od lat zarządzanej przez ludzi ze środowiska Prawa i Sprawiedliwości. Grunty te przejęto w wyniku przemian Okrągłego Stołu od spółdzielni, która też kiedyś służyła partii.

Jarosław Kaczyński: polityk czy biznesmen?

Gdy Jarosław Kaczyński wszedł na salę posiedzeń sejmowych, opozycja wołała "deweloper!". Z kolei politycy PiS bili brawo. Prezes pojawił się również na mównicy, ale o Srebrnej i wieżach nie powiedział słowa.

Biznes Kaczyńskiego. "Wyborcza" o inwestycji spółki Srebrna

"Gazeta Wyborcza" ujawnia nagrania z prezesem Prawa i Sprawiedliwości w roli głównej. W tle budowa wieżowca w centrum Warszawy, kredyt w państwowym banku i pytanie, jak wygrane wybory mogą pomóc w realizacji planów. - Do polityki nie idzie się dla pieniędzy - mówił niejednokrotnie Jarosław Kaczyński. Na nagraniu padają słowa i o polityce, i o pieniądzach - tylko kontekst jest nieco inny.

PiS, Srebrna i wielki biznes. Kulisy negocjacji z udziałem Kaczyńskiego

Całe życie tropił układy, teraz okazało się, że sam taki stworzył - opozycja nie pozostawia suchej nitki na Jarosławie Kaczyńskim i przekonuje, że wraz z publikacją nagranych rozmów upadł mit jego uczciwości i skromności. - Nie upadł, tylko jeszcze się umocnił - odpowiadają politycy Prawa i Sprawiedliwości, czytając ten sam artykuł.

Srebrna w centrum wydarzeń politycznych

Jest rok 1995 - wybory prezydenckie wygrywa Aleksander Kwaśniewski, a premierem zostaje Józef Oleksy. Wtedy także, bez błysku fleszy i niepotrzebnego rozgłosu powstaje spółka Srebrna, która dziś jest w centrum wydarzeń politycznych.

Zarzuty dla Bartłomieja M. i Mariusza Antoniego K.

Niegospodarność, fałszowanie dokumentów i powoływanie się na wpływy, a w konsekwencji prokuratorskie zarzuty i wniosek o areszt. Nie ma komentarza osoby, która Bartłomieja M. wprowadziła do wielkiej polityki. Antoni Macierewicz długo milczał, inni politycy Prawa i Sprawiedliwości też w tej sprawie rozmowni nie są - szczególnie wtedy, gdy pada pytanie o jej drugie dno.

Gowin przed komisją do spraw VAT

Jarosław Gowin stanął przed VAT-owską komisją śledczą. Pamiętał niewiele, niewiele wtedy mógł, a wiedział jeszcze mniej, bo Donald Tusk wiedzą się nie dzielił. Skoro tematy do rozmowy szybko się skończyły - skończyło się też wyjątkowo krótkie przesłuchanie.

CBA zatrzymało byłego rzecznika MON i pięć innych osób

Wojna w rodzinie PiS - tak opozycja mówi o zatrzymaniach ludzi związanych z Polską Grupą Zbrojeniową. A ponieważ na liście zatrzymanych nazwisko odmieniane swego czasu przez wszystkie przypadki i nie przypadkiem związane z Antonim Macierewiczem, więc w Sejmie huczy od domysłów. Jest wniosek, by w parlamencie oficjalnie wystąpił w tej sprawie koordynator służb specjalnych.

Szokujący marsz narodowców. Antysemickie hasła przed bramą Auschwitz

Szokujący marsz w Oświęcimiu. To był wyjątkowy dzień i przez to wyjątkowo boleśnie zabrzmiały antysemickie hasła. W 74. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau  narodowcy wyszli na ulice. Na ich czele skazany za spalenie kukły Żyda Piotr Rybak. Prokuratura poleciła policji wszczęcie postępowania.

Instruktor narciarstwa z internetu

Niepotrzebny ani stok, ani śnieg. Instruktorem narciarstwa można zostać na sucho, przez internet. Uczyć może właściwie każdy. Wszystko przez niejednoznaczne przepisy.

"Kto napisze naszą historię?"

"Kto napisze naszą historię?" - ten film w niedzielę będzie można obejrzeć na ponad 50 pokazach w Polsce i prawie 300 za granicą. Jego tytuł jest jednocześnie dramatycznym pytaniem, które na lata zginęło w ciszy, która zawisła nad ruinami warszawskiego getta. Gdyby nie archiwum Emanuela Ringelbluma - może nikt, nigdy tej historii by nie poznał.

Platforma zaprasza na konwencję, Lubnauer odmawia

Platforma Obywatelska w sobotę organizuje konwencję "Kobieta, Polska, Europa". To ma być sposób na nowe otwarcie, ucieczkę do przodu przed Robertem Biedroniem, a przede wszystkim na znalezienie pomysłów, którymi można by przekonać wyborców. Trudno jednak będzie, bo opozycja nie potrafi dogadać się ze sobą - nawet w tej sprawie.

Spotkanie premiera z liderami klubów i kół parlamentarnych

Najpierw odprawa z szefami resortów sprawiedliwości, zdrowia oraz spraw wewnętrznych i administracji, później spotkanie z przedstawicielami partii politycznych w Sejmie. Mateusz Morawiecki chce zmian w prawie po zabójstwie Pawła Adamowicza. Opozycja też, ale najpierw żąda odpowiedzi na niewygodne pytania. Czy padną, czy prędzej padnie próba dialogu?

Napięta sytuacja w Wenezueli

Od środowego wieczora Wenezuela ma dwóch prezydentów. Obok tego, który w zeszłym roku wygrał wybory, kolejnym ogłosił się przewodniczący parlamentu. Za pierwszym murem staje armia i Rosja, za drugim opozycja, Stany Zjednoczone i niektóre kraje zachodnie. Na ulicach wielu miast trwają demonstracje i nerwowa próba sił.

Odra nad Odrą

Szczecin i Opolszczyzna to kolejne miejsca, w których zanotowano ogniska tej choroby. Kłopotów nie uniknęli także lekarze i pielęgniarki. Nestorzy tego zawodu ponownie ostrzegają i przypominają, jak wyglądał świat, kiedy odra zabijała. Świat, który miał już nigdy nie wrócić.

Grażyna Wolszczak wygrała proces w sprawie smogu

To państwo winne jest temu, że oddychamy fatalnym powietrzem. Sąd w Warszawie wydał wyrok w sprawie, którą Skarbowi Państwa wytoczyła aktorka Grażyna Wolszczak. Teraz Skarb Państwa, minister środowiska i minister energii muszą przekazać 5 tysięcy złotych na jedną z fundacji onkologicznych. Kara wysoka nie jest, ale ważniejszy będzie ciąg dalszy.