Polska i Świat

Polska i Świat

Kontrowersje związane z Krajową Rada Sądownictwa. Zmiany mają być wprowadzone szybko, bo jest źle - mówi PiS i podtrzymuje, by członków KRS wybierali nie sędziowie a politycy. To już trzeci projekt nowelizacji ustawy - z każdym kolejnym kolejne punkty oburzające i sędziów, i opozycję.

Właściciele czterech kółek nie będą już jeździć w kółko szukając wolnego miejsca na parkingu. Warszawa zapowiada zakup systemu, który podpowie kierowcom, gdzie bez problemu można zostawić auto. Chodzi o kilkadziesiąt tysięcy miejsc, nie tylko w centrum. Na czym ma polegać e-parkowanie?

Ministerstwo zdrowia taki wpis neguje. Rzecznik praw pacjenta też temu się sprzeciwia, ale niektórzy lekarze zaleceń nie słuchają i w rubryce "inne" w książeczce zdrowia wpisują "dziecko z in vitro". Wpis stygmatyzuje, choć z medycznego punktu widzenia taka informacja do niczego nie jest potrzebna.

Prawo i Sprawiedliwość ma nowego sędziego Trybunału. To Grzegorz Jędrejek. Nowy sędzia zapewnia, że jest bezpartyjny i nie zna posłów PiS - za to oni go znają i podkreślają, że ma wybitne zasługi. Ale gdy przychodzi do ich wymienienia, Jacek Żalek z klubu PiS odpowiedzi nie zna. Tak samo jak nie zna imienia i nazwiska nowego sędziego.

Pytanie czy do podróży prywatnych premier Szydło powinna wykorzystywać wojskowy samolot CASA? Opozycja nie ma wątpliwości że nie, bo to nie powietrzne taksówki. Politycy z jej partii odpowiadają raczej ogólnikowo, bo nikt nie chce krytykować swojej szefowej - Arleta Zalewska sprawdza jak to wygląda w praktyce, jakie są przepisy i dlaczego to co wcześniej było krytykowane, teraz jest praktykowane.

NASA odkryła 7 podobnych do Ziemi planet. Aż trzy w strefie, gdzie mogłoby być życie. Planety są oddalone od nas o 40 lat świetlnych, co oznacza, że gdyby 5-latek wysłał wiadomość, to odpowiedź do niego dotarłaby po 80 latach. Takie i inne przykłady podaje Patryk Rabiega.

Miasta biorą sprawy w swoje ręce i dopłacają do in vitro. Naprzeciw mieszkańcom teraz wyszedł Gdańsk - to już piąta taka miejscowość, uchwała już przyjęta, pieniądze też już są - ale w tle słychać protest niektórych mieszkańców i polityków PiS-u - czy należy wspierać leczenie metodą in vitro?

Do klasy na lekcje jak przed posiedzeniem rządu. Uczniowie muszą zostawić komórkę w przegródce - taki obowiązek i nowość wprowadzono tuż po feriach w jednej z kieleckich szkół - zdania są podzielone, ale co szkoła to obyczaj.

"Betonowy sufit" - tak nazwaliśmy barierę, w którą w spółkach Skarbu Państwa uderzają głową młodzi specjaliści o dużych kwalifikacjach. Miejsca, które mogliby zająć - zajmują nominaci Prawa i Sprawiedliwości. Kiedy młodzi uderzają w barierę, rządzący przekraczają barierę prędkości - błyskawicznie obsadzają spółki swoimi ludźmi. Oto pierwsza część raportu, który przygotowuje Sebastian Wasilewski.

Ta informacja mogła przestraszyć, ale my będziemy uspokajać. W Polsce wykryto w styczniu najwięcej radioaktywnego jodu w Europie. Pojawiły się różne teorie skąd taki wzrost, sprawdza je Paulina Chacińska i pyta ekspertów, czy jesteśmy bezpieczni.

PiS ma nowego kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Komisja sprawiedliwości już go zaakceptowała. Opozycja ekspresowym tempem prac ponownie jest zaskoczona, bo o nowej kandydaturze dowiedzieli się przez SMS-y, a to nie jedyna niejasność w pracach Trybunału.

Była polityczna burza, to teraz trzęsienie ziemi w armii. Słowo mocne, ale czegoś takiego w polskim wojsku jeszcze nie było. Eksperci o potężnej fali dymisji mówią wprost - to czystka na światową skalę. Jedni z armii sami odchodzą, inni są wymieniani, bo byli wybrani za czasów Platformy - takie dane ujawnia MON, a byli oficerowie, ministrowie obrony rozkładają ręce i apelują by sprawą w końcu zajął się prezydent.

Kolejna polityczna burza - tym razem po słowach ministra zdrowia. Konstanty Radziwiłł mówi wprost: "jako lekarz nie przepisałbym tabletki 'dzień po' żadnej pacjentce, nawet zgwałconej” – opozycja, zwłaszcza kobiety, wypowiedzią są tak zbulwersowane, że nazywają ją haniebną - to instrukcja jak zastosować klauzulę sumienia. My pytamy o sumienie ministra zdrowia.

Premier w prokuraturze w charakterze świadka. Beata Szydło zeznaje w sprawie wypadku kolumny rządowej w Oświęcimiu, a w sejmie polityczna awantura o loty VIP-ów. Opozycja żąda informacji w sprawie wykorzystywania wojskowej CASY do prywatnych podróży i pani premier i prezydenta - to patologia - mówi PO - PiS nie zostaje dłużny i krzyczy – "macie krew 96 osób na rękach".

Potęga marzeń nie zna granic. Rodzina z małej podwrocławskiej wsi rusza w świat, zamierza go zjechać w rok. Dzieci będą uczyć sami, już dostali na to pozwolenie, ale najważniejsza lekcja, jaką wszyscy odrobią, to otwartość na siebie i innych.

Tych imion nie należy nadawać dzieciom. Kurtyzana, Eutanazja, Guantanamera, Borowik, Żyraf – to tylko niektóre z imion, które rodzice usiłowali nadać swoim dzieciom. Rada Języka Polskiego i urzędnicy przypominają, że nie musi być pospolicie, może być oryginalnie, ale z rozsądkiem.

Czy rowerzyści będą mogli jeździć w słuchawkach? Sprawą zajęło się MSWiA po interpelacji posła PiS-u, który wysłał do resortu pismo z prośbą o przygotowanie zmiany w prawie. Chce, by rowerzyści skupili się na drodze, a nie na słuchaniu muzyki. Czy na drogach czeka nas dobra zmiana?

Reforma służby zdrowia według Konstantego Radziwłła. Minister chce odciążyć Szpitalne Odziały Ratunkowe i pacjentów bez zagrożenia życia kierować do przychodni nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, działających przy SOR-ach. Problem w tym, że takie rozwiązania już istnieją, SOR-ów to nie odciąża, bo w grę wchodzą jeszcze przyzwyczajenia chorych, z którymi trudno walczyć ustawą.

Na zamarznięty staw mieli wejść tylko na chwilę, bo wpadła im tam piłka. Niestety przypłacili to życiem. Nie żyje dwóch kuzynów - siedmiolatek i jedenastolatek. Strażacy apelują: nie igrajcie z życiem. Nie ma żartów, ale apel dla niektórych wciąż jest mało słyszalny.

Po podwójnej ciągłej i spychając auta. Tak wygląda przejazd kolumny BOR-u w okolicach Wisły. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt24. Według autorki nagrania jazda nie była bezpieczna. Marek Osiecimski analizuje zdjęcia z ekspertem z dziedziny bezpieczeństwa w ruchu drogowym jego ocena nie pozostawi wątpliwości - kolumna stanowiła zagrożenie.