Polska i Świat

Polska i Świat

Co stanie się z projektem ustawy dotyczącej aborcji? Tego jeszcze nie wiadomo, znane są za to badania. Jak rygorystyczne prawo zakazujące aborcji wpływa na liczbę zabiegów? Dane są zadziwiające.

Temat całkowitego zakazu aborcji nie jest jeszcze definitywnie skończony. Za chwilę znów może ożyć, bo do Sejmu trafił kolejny obywatelski projekt. Od poprzedniego, który trafił do kosza, różni się tylko brakiem więzienia. Czy ma szanse trafić do komisji i czy PiS znów stanie przed dylematem czy poprzeć czy nie?

Dzieci dowożone do szkół wcale nie są bezpieczne. Co szósty skontrolowany gimbus jest niesprawny. Wyniki zaskakują, bo stan techniczny autokarów, do których nie powinno być zastrzeżeń, wcale dobry nie jest.

Zamiast słońca, mamy wiatr i deszcz, w niektórych miejscach bardzo intensywny. Łukasz Wieczorek postanowił jednak na pogodę nie narzekać, a podejść do niej naukowo i sprawdził, ile z jesiennej pluchy mamy korzyści.

Teraz o hojności Unii Europejskiej. Każdy obywatel na osiemnastkę ma dostać bilet na podróż po Europie. Na razie wszystko jest jeszcze w planach, ale inicjatywa nietypowa i ciekawa. Patryk Rabiega sprawdza, czemu ma to służyć i jakie kraje w pierwszej kolejności wybraliby młodzi.

Są sprawne, przeszły pierwsze testy - brakuje im jedynie... moralności. Amerykańscy naukowcy zastanawiają się, jak to zrobić, aby samosterujące samochody w sytuacjach kryzysowych wybrały mniejsze zło. Mają im w tym pomóc internauci i Maszyna Moralności. Jak to działa?

Polska na ostatniej prostej do ratyfikacji CETA. Sejm przyjął uchwałę ws. umowy handlowej z Kanadą. Ta od dawna wzbudza kontrowersje. Głównie chodzi o zalanie europejskiego rynku niezdrową żywnością GMO. O plusach i minusach takiej współpracy Sebastian Wasilewski.

Zmiana w procedurze karnej proponowana przez rząd. Prokurator będzie decydował o uchylaniu wyroków. Sąd nie będzie mógł zmienić tej decyzji. Sędziowie się burzą, bo to może uderzać w nich, ale również i w oskarżonych.

O ile odrzucenie projektu zakazującego aborcji wiele kobiet może cieszyć, o tyle sam proces dyskutowania o projekcie budzi sprzeciw. Opozycja ma zastrzeżenia, rządzący nie. Kto ma rację?

Kobiety dopięły swego. Po serii czarnych protestów Sejm odrzucił kontrowersyjny projekt zakazujący aborcji. O wyniku głosowania i tym samym wyborze dla kobiet zadecydował sam Jarosław Kaczyński, który rano dyscyplinę partyjną zamienił na moralną. Tak po kilkunastu dniach batalii projekt trafił do kosza.

Prawo i Sprawiedliwość nie poprze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Stanowisko partii znane jest od wtorku, ale w środę prezes wytłumaczył swoją decyzję i wprawił w konsternację nie tylko posłów swojej partii, ale i Brukselę, która czegoś takiego jeszcze nie widziała.

Wydaje się, że losy projektu zaostrzającego prawo aborcyjne są już przesądzone. Ale długo jeszcze będzie słychać echa wypowiedzi, które temu projektowi towarzyszyły w ostatnich dniach. Do grona tych, którzy nie liczą się ze słowami, dołączył Paweł Kukiz.

Prawo i Sprawiedliwość jeszcze kilka dni temu chciało prac nad szalenie restrykcyjnym prawem aborcyjnym. Ale nadszedł poniedziałek i Czarny Protest. Niemal 100 tys. uczestniczek i uczestników najwyraźniej zrobiło na rządzącej partii wrażenie, bo dziś jest już za utrąceniem projektu nowych przepisów.

Seksafera z księżmi w Zawierciu i Częstochowie. Pierwszy miał uprawiać seks z nieletnim. Dowodem ma być nagranie, które krąży po sieci. Ksiądz zarzutów jeszcze nie usłyszał, za to drugi duchowny już tak. Ofiarami dyrektora salezjańskiego domu dziecka było aż trzech wychowanków.

Za co sędzia z Warszawy została zdegradowana? Oficjalnie za nieudolność w orzekaniu. Część środowiska sędziowskiego w to uzasadnienie nie wierzy i mówi wprost: to prywatne porachunki Zbigniewa Ziobry. Sędzia orzekała w procesie, w którym minister przegrał, a teraz osobiście ją odwołał.

Dla fanów to nie lada gratka. Teraz na wyciągnięcie ręki - i to za za darmo. Trzeba tylko wygrać konkurs. Słynne londyńskie studio do wynajęcia na jedną noc - choć nie wiemy, czy zwycięzca będzie mógł z wrażenia zmrużyć oko, wiedząc, że nagrywały w nim takie gwiazdy jak The Beatles, U2 czy Adele.

Mówienie do Rosji z pozycji siły nie da efektu - przypomina Siergiej Ławrow i wyjawia tego konsekwencje. Władimir Putin zawiesza porozumienie z Stanami Zjednoczonymi, a to oznacza, że Rosja przestaje utylizować pluton. Substancja miała trafiać tylko do reaktorów atomowych jako paliwo.

Wcześniej życzył mu powodzenia, teraz otwarcie przyznaje, że go nie poprze. Jarosław Kaczyński odkrywa karty i daje jasny przekaz, że Donald Tusk nie ma co liczyć na głos PiS, by został szefem Rady Europejskiej. Jest akcja - jest i reakcja samego zainteresowanego.

Czarny Protest rozlał się poza granice naszego kraju. Demonstracje widać w zagranicznej prasie, mediach, portalach społecznościowych. Dotarł też do Parlamentu Europejskiego. Ten szykuje kolejną debatę o Polsce, a konkretnie o prawach polskich kobiet - której, ku zaskoczeniu, nie poprała Platforma Obywatelska.

Prezydent milczy, za to do dyskusji włączył się Kościół. Stanowisko hierarchów w tym temacie jest znane, dlatego nie ono oburza, ale po raz kolejny to, w jaki sposób niektórzy z nich o tym mówią. Przykładem jest arcybiskup Hoser, który ocenił, że ciąż z gwałtu jest mało, bo stres jest tak silny, że do zapłodnienia dochodzi rzadziej.