Polska i Świat

Polska i Świat

Czarne Protesty na ulicach i poważny problem PiS. Najpierw partia Jarosława Kaczyńskiego poprała obywatelski projekt zaostrzający prawo aborcyjne, a teraz widząc skale protestów PiS zapowiada swoją łagodniejszą ustawę. Pytanie czy Kaczyńskiemu uda się ugasić pożar, który sam wywołał i zadowolić wszystkich, którym coś obiecał. Arleta Zalewska

Nie poszły do biura, i na uczelnie. A te, które nie miały innego wyjścia dołączyły po pracy. Tysiące kobiet i nie tylko kobiet ubranych na czarno wyszły na ulice, aby zaprotestować przeciwko procedowanej w polskim Sejmie ustawie całkowicie zakazującej aborcji. Skala protestów zaskoczyła wszystkich. Michał Tracz.

Czym naraziły się blogerki dziennikarkom magazynów o modzie? W sieci wrze, są wzajemne oskarżenia, uszczypliwości, ale gdyby temu konfliktowi bliżej się przejrzeć, to śmiało można powiedzieć, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.

Pojawiał się i znikał. W końcu na stałe zagościł na stronach Sejmu i rozgrzał do czerwoności. Projekt ustawy o statucie sędziów Trybunału Konstytucyjnego autorstwa PiS punktuje co wolno sędziom, a czego nie. Opozycja nie zostawia na projekcie suchej nitki. To, co PiS nazywa dobra zmianą, oni porównują do nałożenia na sędziów kagańca.

Kto dostanie polskiego literackiego Nobla? Odpowiedź na to pytanie już w niedzielę. Na razie znamy finalistów, a patrząc na listę można stwierdzić, że jubileuszowe, 20. rozdanie nagrody Nike stoi pod znakiem poezji i reportażu.

Do tej pory mówiło się o tendencji malejącej, dlatego liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych szokują. Pierwszy raz od pięciu lat liczba wypadków drastycznie wzrosła. Kierowcy szaleją na drogach, ponieważ jest mniej fotoradarów.

Zasada z reguły jest taka sama: ksiądz bierze co łaska, a cennika w parafiach nie ma. W Nowym Dworze Mazowieckim pod Warszawą jest jednak inaczej. Ksiądz chciał określonej sumy pieniędzy za udzielenie ślubu. Kiedy już ją otrzymał, był obrażony. Kuria w zachowanie księdza nie wierzy, my nie możemy pojąć jak takie zachowanie ma się do nauczań papieża Franciszka.

Dzieli dyskusja o aborcji. Jest coraz większe poruszenie i kolejne akcje. Protest w sobotę, strajk w poniedziałek. Wszystko to w odcieniach czerni. Białego koloru tez nie zabraknie, ponieważ środowiska obrońców życia organizują kontrprotest.

Ta konferencja rozwiała wszelkie wątpliwości. Mateusz Morawiecki zapewniał, że premier jest jedynym rządzącym, ale słowa Beaty Szydło o pomazańcach odkryły wszystkie karty. A jeśli dodać do tego list byłego już ministra finansów do szefowej rządu, to jasno z niego wynika, że to on zrezygnował, bo nie chciał realizować scenariusza prezesa PiS.

Cicha decyzja Antoniego Macierewicza. Szef MON część członków podkomisji smoleńskiej uczynił pełnoprawnymi członkami Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Eksperci mówią wprost: to skandal. Minister nie miał do tego prawa, bo nie wszyscy powołani są ekspertami, a to wyraźne ominięcie przepisów prawa lotniczego.

Szara eminencja PiS po latach wyszła z cienia. Adam Lipiński od tej pory ma być pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania. Jaki był klucz przyznania mu tego stanowiska? Tego wielu nie wie, bo - jak podkreśla opozycja - lepiej niż z wypowiedzi o równości znany jest z afery z Renatą Beger.

Włoskie 500 plus, ale tylko jednorazowo: na osiemnaste urodziny i z konkretnym przeznaczeniem. Rząd chce przypomnieć pełnoletnim, jak ważna jest w ich życiu kultura i na urodziny daje prezent.

Pomysł jest nowatorski, niektórym się nie podoba, ale klamka zapadła. Imigranci będą doradzać prezydentowi Gdańska. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Rada już powstała. Trafiło do niej ośmiu cudzoziemców. Kim są i czym będą się zajmować?

Czy plan Jarosława Gowina skończy się zamknięciem części prywatnych uczelni? Zmiana jest spora, bo dotyczy sposobu zatrudniania wykładowców. Na uczelnie prywatne już padł blady strach.

Już niebawem ma powstać aplikacja ułatwiająca warszawskim kierowcom parkowanie. Na razie świetnie działa na Śląsku, w stolicy jest testowana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, czeka nas parkingowa rewolucja.

Nazwa "przejazd kolejowy" w Zielonce pod Warszawą jest zdecydowanie na wyrost. Powstał, został zbudowany, ale samochody przez niego nie przejeżdżają. Kolejarze celowo nie dobudowali dojazdu, bo... taki był projekt.

Krzyczały, oburzały się, teraz poszły o krok dalej. Przeciwniczki zaostrzenia prawa aborcyjnego chcą iść śladem Islandek i namawiają, by kobiety w poniedziałek nie poszły do pracy. Akcję wspiera Krystyna Janda, która spektakl już odwołała. Bo ani PiS, ani Kościół nie będą za nią decydować.

Słowa, które mocno podgrzały nastroje. Minister Mariusz Błaszczak ostrzega i sugeruje, kto będzie odpowiedzialny ze ewentualne zamieszki podczas 11 listopada. To KOD. Wówczas przez Warszawę mają przejść dwie demonstracje Komitetu Obrony Demokracji i marsz narodowców. Lider KOD-u słowom ministra zaprzecza, opozycja burzy się, że PIS podsyca niezdrowe nastroje.

Spekulacje potwierdziły się. Premier zapowiadała rekonstrukcję rządu, ale jedyny, który odszedł, to minister finansów. Paweł Szałamacha oddał tekę, choć jeszcze dziś na posiedzeniu rządu bronił projektu swojego budżetu. Teraz wydawaniem i księgowaniem zajmie się wicepremier Mateusz Morawicki. Taki plan był podobno od początku, ale powściągliwy komentarz byłego już ministra rodzi polityczne spekulacje na temat tego, co poszło nie tak.

Norwegowie, którzy słyną z otwartości i równouprawnienia, poszli tym razem o krok dalej. Dali dzieciom prawo do decydowania o nich samych - chodzi o prawną zmianę płci. Wiek szokuje, pomysł też, a pierwsze efekty już są.