Polska i Świat

Polska i Świat

To był dobry, ciepły i bardzo zaangażowany człowiek, we wszystko co robił - tak o Tomaszu Kalicie mówi dziś wielu, bez względu na polityczne barwy. Były rzecznik SLD zmarł po długiej walce z chorobą nowotworową - miał raka mózgu. Wiele razy pomagał, ale jemu lekarze nie potrafili już pomoc. Odszedł w wieku 37 lat.

Jest denat, krew i pistolet. Wirtualne miejsce zbrodni na warszawskiej uczelni. Wirtualne, bo studenci prawa Akademii Leona Koźmińskiego przenoszą się tam za pomocą specjalnych gogli.

Rząd ma pomysł na walkę ze smogiem i zamierza go wcielić w życie. Plan ambitny, dlatego jak mówi premier nie od razu do wykonania. Najpierw powstanie harmonogram i zakres prac. Jedno jest pewne - na pierwszy ogień idzie wymiana starych pieców. Pytanie z dofinansowaniem czy bez.

Tomasz Kalita do samego końca walczył o legalizację leczniczej marihuany, by ulżyć chorym. Projekt ustawy w tej sprawie autorstwa Kukiz'15 wpłynął do sejmu prawie rok temu, ale okazuje się, że prace nad legalizacja utknęły w martwym punkcie. Dziś temat wraca do gry - jedności nie ma, dlatego zostaje pytanie czy politycy wypełnią jego ostatnią wolę.

Państwowa Inspekcja Pracy wkroczyła do Trybunału Konstytucyjnego. Zgadza się z decyzją prezes Trybunału Konstytucyjnego o wysłaniu na urlop sędziów, którzy mają urlopowe zaległości. Efekt - Trybunał jest nieczynny, rozpraw nie ma, bo nie ma komu orzekać. Nie wiadomo też, kiedy Trybunał ponownie zacznie prace. To, co dla prezes wydaje się oczywiste, dla Komisji Weneckiej już nie - w kolejnym już dokumencie jest sytuacją zaniepokojona.

Parlament Europejski wybiera swojego nowego szefa. Najsilniejszych kandydatów jest dwóch - obaj to Włosi. Przy okazji pojawiają się pytania o drugą kadencję dla Donalda Tuska w roli szefa Rady Europejskiej. Krytyka płynąca z Polski raczej mu nie przeszkodzi - niektórzy twierdzą nawet, że może pomóc.

Szokujący raport dotyczący nierówności na świecie. Ośmiu ludzi ma tyle majątku, co połowa ludzkości. To duża zmiana. Jeszcze rok temu dotyczyło to 62 najbogatszych ludzi świata.

"Dobra zmiana" i 1000 posad dla ludzi związanych z partią. "Puls Biznesu" publikuje listę tysiąca osób, które dostały różne intratne stanowiska po dojściu do władzy Prawa i Sprawiedliwości. Wiedza i kompetencje są nieważne - liczy związek z partią lub rodzinne znajomości.

Cztery miliony złotych - tyle wydało Podlasie, żeby zapytać mieszkańców, czy chcą lotniska. Referendum okazało się nieważne, bo uczestniczyło w nim za mało osób. Jak głosowali mieszkańcy i co dalej z lotniczymi planami tego regionu Polski?

"Dobra zmiana" bierze się za ordynację wyborczą. Jarosław Kaczyński zapowiada ograniczenie liczby kadencji wójtów, prezydentów i burmistrzów. Pod pretekstem rzekomych nieprawidłowości prezes PiS chce wprowadzić zmiany już przed najbliższymi wyborami samorządowymi w 2018 roku.

- To było coś niesamowitego - mówi Jurek Owsiak, dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Za nami 25. finał, graliśmy pod każdą szerokością geograficzną. O tym, jak przy dźwiękach Orkiestry bawiła się Polska reporterka programu "Polska i Świat" oraz Państwo: w relacjach nadesłanych na Kontakt 24.

Przewlekłe zapalenie jelit to bardzo ciężko choroba, dlatego ważne jest nie tylko odpowiednie leczenie, ale też zapewnienie ciągłości tego leczenia. Od nowego roku jest problem, ponieważ ministerstwo zdrowia zmieniło przepisy i refundowany zastrzyk, który pomagał wielu chorym, już nie jest tak łatwo dostępny. Zmieniły się kryteria dotyczące tego, kto może z niego korzystać. 

Brzmi to jak żart, ale dwóm braciom z Niemiec do śmiechu wcale nie jest. Ich droga do domu, czy z domu zawsze obarczona jest sporym ryzykiem. Mogą dostać mandat, a jeśli chcą tego uniknąć, swoje wyjście lub przyjście muszą wcześniej meldować na kolei.

Pojawia się pytanie: czy wybory samorządowe mogą się odbyć bez komitetów niepartyjnych? Samorządowcy z Dolnego Śląska - pod wodzą Rafała Dutkiewicza - wystosowali list do prezesa PiS z protestem przeciw takim planom zmiany ordynacji.

Mieszkańcy wielu miast walczą ze smogiem na własną rękę, ale potrzebne jest rozwiązanie odgórne. Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy, który chce wprowadzenia smogowego szlabanu dla samochodów w miastach powyżej 200 tysięcy ludzi. Pomysł nie nie jest nowy, ale dla wielu kontrowersyjny.

Minister Sprawiedliwości kontra Trybunał Konstytucyjny. Po sześciu latach orzekania nagle okazuje się, że trzech sędziów TK orzeka nielegalnie - tak uważa Zbigniew Ziobro i skarży metodę wyboru sędziów do Trybunału. Opozycja nazywa to politycznym atakiem i hipokryzją. Pojawiają się pytania, po co ten wniosek i czy wymiana sędziów oznaczałaby, że ważne orzeczenia, o których decydowali, przestaną być ważne.

Automaty dla kaczek w Gdańsku. Urządzenia powstały w 18 punktach miastach i to wcale nie jest kaczka dziennikarska. Miasto chce zadbać o odpowiednie menu skrzydlatych mieszkańców Gdańska.

Protest zakończony, ale sprawa nabiera nowego znaczenia. Jarosław Kaczyński protestujących posłów starszy prokuratorem. Wtóruje mu w tym Mariusz Błaszczak. Opozycja twierdzi, że takie groźby to pokazanie słabości, a my pytamy czy rzeczywiście posłowie mogą pójść za kraty.

Mieszkańcy Poznania wygrali z radnymi. Jedni walczyli o swoich pupili, drudzy o czystość w parkach. Za spór wziął się Sąd Administracyjny i uchylił zakaz wchodzenia psów do parków na terenie miasta. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, zatem może być jeszcze w tej sprawie dogrywka.

Platforma przerwała protest, zeszła z mównicy, ale nie uważa, by poniosła klęskę. Wylicza za to swoje sukcesy, jak ponowne otwarcie Sejmu dla mediów i zapowiada że protest będzie, ale w innej formie. W jakiej - tego jeszcze nie wiemy. Jedyne, co jest teraz pewne, to dwutygodniowa przerwa w obradach, którą zarządził marszałek Kuchciński.