Polska i Świat

Polska i Świat

Awans prokurator ze sprawy Srebrnej

Pełnomocnicy Geralda Birgfellnera wysłali wezwanie do zapłaty dla Jarosława Kaczyńskiego. Chcą zwrotu 50 tysięcy złotych, o które prosił prezes PiS-u, i które austriacki biznesmen miał przekazać na rzecz księdza Rafała Sawicza. Awizo nie zostało przez prezesa PiS odebrane. Nie ma też daty przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego, za to prokurator, która prowadzi sprawę - awansuje.

Coraz krócej żyjemy

Drugi rok z rzędu skraca się statystyczna długość życia Polaków. Takie dane publikuje Główny Urząd Statystyczny. Warto przy tych danych na chwilę się zatrzymać i zobaczyć co złego dzieje się w naszym życiu, że odbiera nam to długość życia.

Warszawskie ulice niczym spis podręcznika od botaniki

Rzeżucha nie podbiła serc, ale rukola już tak. Teraz czas na rzepkę. Brzmi jak w warzywniaku, ale nie o warzywa tu chodzi, tylko o ulice. Debata nad nazwami bywa emocjonująca. Było też tak i tym razem. O zdrowym podejściu do tematu Łukasz Wieczorek.

Najdłuższa w Indonezji rzeka tonie w śmieciach

Rząd Indonezji stawia na ekorewolucję. Podzielił rzekę na sektory i próbuję ją oczyścić. Przeciwnicy punktują, że takie działanie nie załatwi sprawy. Potrzebne jest załatanie luk w prawie czy zmuszenie dużych koncernów do wzięcia odpowiedzialności za środowisko. Tymczasem najdłuższa rzeka Indonezji tonie w śmieciach, wyginęły w niej niemal wszystkie gatunki ryb.

Wygrali wybory, odebrano im mandaty

Kłopoty nowo wybranych samorządowców. Zdobyli głosy mieszkańców, ale odebrano im mandaty. Powód? Rada miasta uznała, że nie mieszkają w mieście, które ich wybrało. Radnych zdradziły miejsca parkingowe, brak choinki i znajomości sąsiadów.

Operacja z pomocą robota

Pionierski zabieg w Poznaniu. Lekarze z Wielkopolskiego Centrum Onkologii usuwali guza gardła przy wykorzystaniu robota Da Vinci. W operacji tego typu robot uczestniczył pierwszy raz.

Kryzys psychiatrów dziecięcych

Psychiatrzy dziecięcy nie wytrzymali presji, obciążenia psychicznego. Właśnie zamyka się ostatni odział psychiatrii dziecięcej w Warszawie. Sytuacja jest kryzysowa. Opieki medycznej wymaga coraz więcej małych pacjentów, a lekarzy coraz bardziej brakuje. Ministerstwo zdrowia mówi o nowych pomysłach, problem w tym, że potrzeba natychmiastowych rozwiązań.

Trybunał o relokacji uchodźców

Jaka będzie decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie relokacji uchodźców w krajach członkowskich? Sprawa znów wraca, a pod lupą między innymi Polska, która z zawartej jeszcze przez rząd Ewy Kopacz umowy o przyjęciu określonej liczby uchodźców nie wywiązała się. Nie wykazała też woli dobrowolnego przyjmowania uchodźców.

Nauczyciele liczą na pomoc

Nauczyciele coraz bliżej strajku. Minister Jacek Sasin mówi, że podwyżki w wysokości tysiąca złotych rząd nie da. Rzeczniczka rządu dalej twierdzi, że rząd otwarty jest na dialog. Nauczyciele w dialog coraz mniej wierzą, za to coraz bardziej liczą, że w strajku wesprą ich rodzice uczniów i pomogą w tym czasie w opiece nad dziećmi.

Strajk nauczycieli coraz bliżej

Nauczyciele są zdeterminowani jak nigdy dotąd. W referendum strajkowym większość opowiedziała się za strajkiem. Poniedziałkowe rozmowy z rządem nie przyniosły rezultatu, a kolejne dopiero w poniedziałek. Frustracja wśród nauczycieli narasta, a wtorkowe słowa premiera o tym, że budżet to nie worek bez dna, nastrojów nie uspokajają.

Polityczny zgrzyt w sprawie miejsc na listach

Zgrzyt w Platformie Obywatelskiej w związku z listami Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tym razem nawet weterani nie mogli czuć się pewnie. Jedni są rozczarowani, inni próbują sytuację przemilczeć.

Gdzie jest Marek Falenta?

Gdzie ukrywa się Marek Falenta, który stoi za nagraniami polityków Platformy Obywatelskiej? Dlaczego nie jest jeszcze w więzieniu, choć powinien być tam od prawie dwóch miesięcy? Opozycja pyta o działania organów ścigania i podejrzewa, że wolność biznesmena jest celowa.

Rząd przyjął projekt "Emerytura plus"

Znalazły się zapowiadane wcześniej pieniądze dla emerytów. Rada Ministrów przyjęła projekt przyznający im jednorazową trzynastkę. Mają zostać wypłacone w maju. Opozycja mówi o kupowaniu wyborczych głosów, a ekonomiści o skutkach wydawania pieniędzy.

Europosłowie przyjęli dyrektywę o prawie autorskim

Po wielu dyskusjach Parlament Europejski przyjmuje unijną dyrektywę o prawach autorskich. Prace trwały blisko trzy lata. Przyjęta dyrektywa nadal budzi kontrowersje. Jej przeciwnicy uważają, że będzie prowadziła do cenzury w sieci.

Polacy zdobyli najwyższy wodospad świata

Polacy zdobyli najwyższy wodospad świata i zjechali z niego na linie. W ciągu trzech lat pięciu członów drużyny chce zdobyć koronę wodospadów - czyli dziesięć najwyższych  kaskad na świecie.

Szpital w Zawierciu pod okiem prokuratury

Zaledwie tydzień po śmierci pacjenta na izbie przyjęć w szpitalu w Sosnowcu, coraz głośniej o przypadku 20-letniej Pauliny. Ciężarna trafiła do szpitala w Zawierciu, ale przez wiele godzin nikt nie potrafił  jej pomóc. Kobieta doznała udaru mózgu.

Zakaz handlu w niedziele uderza w studentów

O tym aspekcie zakazu handlu w niedziele mało kto pamięta, a liczby mogą robić wrażenie. Chodzi o studentów, którzy w niedziele dorabiali. Badacze mówią, że od czasu wprowadzenia w życie ustawy ograniczającej handel - pracę mogło stracić blisko 40 tysięcy studentów.

TK uznał za konstytucyjne przepisy o wyborze sędziów do nowej KRS

Trybunał Konstytucyjny uznał, że wybór sędziów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm jest zgodny z konstytucją. Według opozycji ten wyrok oznacza pogłębienie chaosu prawnego w polskim sądownictwie. Unijny trybunał sprawiedliwości w Luksemburgu w maju ma odpowiedzieć czy wspomniana Krajowa Rada Sądownictwa, która w całości jest wybrana w przez polityków, jest zgodna z europejskimi standardami.