Polska i Świat

Polska i Świat

Nie ma zgody co do legalności przyjęcia budżetu, ale opozycja nie zgadzała się też z samą ustawą budżetową. Warto więc sprawdzić, co jest w tej ustawie i co budzi największe zastrzeżenia.

Kluczem do kompromisu jest porozumienie się, czy budżet jest legalny, czy nie. Tu kompromisu zdecydowanie nie ma, jest za to walka na ekspertyzy. PiS pokazuje swoje, ale tylko te, które są dla niego korzystne. Dwie pozostałe, miażdżące dla PiS, ujawnia opozycja.

Wpadka szefa dyplomacji. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski ogłosił, że spotkał się z ministrem San Escobar. Spotkanie było o tyle istotne, bo przekonywał go, by ten wstawił się za Polską, która stara się o miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jest tylko jeden problem - takie państwo nie istnieje. Jest za to tłumaczenie szefa MSZ i lawina śmiechu.

Posłowie PiS gotowi na wszystko. We wtorek wieczorem posiedzenie klubu zorganizowali poza Sejmem. W siedzibie partii przy Nowogrodzkiej. Czy to zapowiedź, że środowe obrady odbędą się poza sala plenarną, na sali kolumnowej? Przygotowania właśnie na to wskazują. Maciej Warsiński.

Nowa Prezes, nowy Trybunał Konstytucyjny i nowe zasady. Są także nowe pytania - nie tylko o zakaz fotografowania i nagrywania rozpraw, o którym zdecydowała Julia Przyłębska, ale także poprawność wyboru jej osoby na prezesa Trybunału.

Reforma edukacji to nie tylko likwidacja gimnazjów. Prezydent Andrzej Duda podpisuje ustawę i powołuje w swoim gabinecie specjalnego doradcę. Zostaje nim profesor Andrzej Waśko. Historyk i kulturoznawca, dla którego najważniejszym słowem w szkole ma być patriotyzm. Maria Mikołajewska

Misje specjalne polskiej dyplomacji. Witold Waszczykowski poleciał za ocean i szuka poparcia dla kandydatury Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Ale to nie wszystko. Waszczykowski ma jeszcze jedno zadanie. Sebastian Wasilewski.

Jarosław Kaczyński i część opozycji przy jednym stole. PiS wysłało sygnał do rozwiązania kryzysu parlamentarnego, ale z zaproszenia nie skorzystał Grzegorz Schetyna. Platforma Obywatelska nie zamierza wywieszać białej flagi, stawia swoje warunki i wytyka liderowi Nowoczesnej wyłamanie się ze wspólnej kolacji. Materiał z programu "Polska i Świat".

Nie czekając na nowe rozwiązania, Warszawa sama zabiera się za smog i wystawia specjalne mobilne laboratorium. Test robią strażnicy. Jest prosty i szybki, i łatwo można sprawdzić, czym palą mieszkańcy stolicy. Materiał z programu "Polska i Świat".

Alarm smogowy nie ustaje. Rybnik przez smog zamyka szkoły, a politycy z problemem zanieczyszczonego powietrza dopiero się oswajają. Problemem ma zająć się Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Opozycja wytyka rządowi brak działań w tym temacie, a my pytamy co do tej pory inni zrobili dla naszego zdrowia? Materiał z programu "Polska i Świat".

Zadziwiająca i szokująca analiza prestiżowego amerykańskiego magazynu "Foreign Policy". Dwóch brytyjskich politologów przekonuje, że Polska nigdy nie była taka demokratyczna, na jaką wyglądała. Jak to z naszą demokracją jest i czy nie byliśmy do niej zbyt optymistycznie nastawieni? Materiał z programu "Polska i Świat".

Do samego końca wielu miało nadzieję, że reforma oświaty nie wejdzie w życie, ale prezydent podjął inną decyzję. Ustawę podpisał i tym samym dał zielone światło do likwidacji gimnazjów, zapewniając, że to dobra i potrzebna reforma. Działać trzeba szybko, bo reforma wejdzie w życie prędko, a do zrobienia jest wiele. Materiał z programu "Polska i Świat".

Posłowie i senatorowie spotkają się 11. stycznia. A co z tego spotkania wyniknie trudno powiedzieć, dlatego zróbmy krok w tył i zobaczmy, kto jaki krok wykonał i jaki dał sygnał wyborcom. Materiał z programu "Polska i Świat".

Chodzi o 90 tys. zł ze zbiórek publicznych KOD, które trafiły do jego prywatnej firmy. Tyle kosztowało świadczenie usług informatycznych. Kijowski twierdzi, że jest w stanie rozliczyć się z każdej złotówki. PiS mówi o kompromitacji, a zarząd KOD czeka na wyjaśnienia swojego lidera i zapowiada zewnętrzny audyt. Materiał z programu "Polska i Świat".

Publikacja nagrania z Sali Kolumnowej zarejestrowana przez kamery Straży Marszałkowskiej miała opozycji zamknąć usta, ale stało się inaczej. Opozycja obejrzała nagranie wnikliwie i dopatrzyła się na głosowaniu osób, które bynajmniej posłami nie są. PiS nadal zapewnia, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem, ale spór nie ucichł, zyskał za to nowa odsłonę. Materiał z programu "Polska i Świat".

Teraz pytanie: ilu Polaków chodzi na mszę? Kościół pokazuje statystyki, a z nich wynika, że praktykujących katolików jest mniej niż połowa ochrzczonyc - najwięcej na Podkarpaciu. O polskiej pobożności. Materiał z programu "Polska i Świat".

Kolejny poseł Prawa i Sprawiedliwości zmaga się z przeszłością w komunistycznych służbach. Tym razem chodzi o Wojsko Ludowe, w którym służył Leonard Krasulski - bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego. Poseł twierdził, że latach 70. wspierał opozycję, a tymczasem służył w jednostce która stała po drugiej stronie. Materiał z programu "Polska i Świat".

Bezgraniczna miłość, o której wielu z nas może tylko pomarzyć. To psia miłość, która nie zna granic i na pewno jest w stanie wiele znieść.