Polska i Świat

Polska i Świat

Miał wzmocnić nasz budżet, a może okazać się nielegalny. Komisja Europejska każe Polsce zawiesić podatek handlowy, bo ma do niego sporo zastrzeżeń. Sprawa jest o tyle ważna, bo właśnie z podatku rządzący mieli ściągnąć do państwowej kasy sporo pieniędzy.

Obrońca prawa do prywatności, czy zdrajca Ameryki? Do kin w USA trafia właśnie film, który pokazuje Edwarda Snowdena jako bohatera, a w Waszyngtonie ukazuje się raport, który ma udowodnić, że Snowden to raczej czarny charakter. Znów mocno wybrzmiewa pytanie: kim tak naprawdę jest ukrywający się w Moskwie były pracownik CIA?

Worek z medalami paraolimpijczyków coraz pełniejszy. Mamy już 33 krążki. To trzy razy więcej niż zdobyli pełnosprawni sportowcy na igrzyskach w Rio.

Uczniowie w Holandii uczą się Wspólnej Europy na przykładzie Polski, która sprawia Unii kłopoty. W ćwiczeniach z tamtejszej wiedzy o społeczeństwie pojawił się fragment artykułu o krytykowanych w Brukseli ostatnich zmianach w polskim prawie. Dla kogo to bardziej kłopotliwe: holenderskiej szkoły czy polskiego wizerunku?

Film "Smoleńsk" w ramach zajęć szkolnych. Prawie 1,5 tys. uczniów z Jarocina pójdzie do kina na produkcję Antoniego Krauzego. Za bilety zapłacił starosta z Prawa i Sprawiedliwości. Czy film "Smoleńsk" podczas lekcji oznacza, że katastrofa tupolewa znajdzie się w programie nauczania?

Nie będzie kontrrewolucji w Unii Europejskiej zapowiadanej przez Jarosława Kaczyńskiego. Czechy i Słowacja wobec przebudowy Wspólnoty nie podzielają takiego samego wielkiego entuzjazmu, jaki ostatnio zapanował w Budapeszcie i Warszawie. Na nieformalnym szczycie Unii w Bratysławie różnice interesów w Grupie Wyszehradzkiej, która miała wspólnie naciskać na Brukselę, widać było doskonale.

Największa od lat kontrola w spółkach skarbu państwa. Koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński sprawdzi ponad 60 przedsiębiorstw. Oficjalnie kontrola nie ma związku z dymisją Dawida Jackiewicza oraz - jak mówił Jarosław Kaczyński - brudną siecią wokół PiS. Opozycja jednak w to nie wierzy. Kogo sprawdza Kamiński? Kto może się bać?

Będzie inaczej, chociaż dla wielu to powrót do przeszłości. Minister Edukacji Narodowej ogłasza koniec gimnazjów. Za rok wrócą ośmioletnia podstawówka i czteroletnie liceum. Polska szkoła ma się zmienić i to na lepsze. Tak obiecuje Anna Zalewska. Jakie ma być młodzieży chowanie i co czeka obecnych gimnazjalistów?

Są zarzuty dla żołnierzy, którzy pobili policjantów w hotelu w Giżycku. Pijani oficerowie źle zareagowali na niebieskie uniformy policjantów i ruszyli na nich z pięściami. Sprawą zajęła się już prokuratura i żandarmeria wojskowa. Czy to koniec kariery krewkich wojskowych?

Władysław Labuda najpierw wybrał się w podróż dookoła świata za jeden grosz, teraz jedzie dalej - nie wie jeszcze dokładnie gdzie, wie za to jaki ma cel. Obiecał, że nie wróci do Polski dopóki nie zbierze miliona złotych dla 10 organizacji charytatywnych.

Kierowcy jednośladów skarżą się drogowcom, że na wielu krzyżówkach nie mogą doczekać się zielonego światła i muszą łamać przepisy. Drogowcy tłumaczą, że wszystko przez to, że rowery i motocykle są za małe.

Ministerstwo środowiska zabiera się za śmieci. Poprzednia ustawa im się nie podoba, wiec chcą by segregacja śmieci odbywała się po nowemu - na równych zasadach dla wszystkich. Samorządowcy do pomysłu podchodzą nieufnie i zamiast entuzjazmu na ich twarzach widać niepokój.

Czarne chmury, które od jakiegoś czasu zbierały się nad głową ministra skarbu, stały się faktem. Premier dymisjonuje Dawida Jackiewicza i mówi, że rusza likwidacja resortu. Resort będzie działał jednak do końca roku, dlatego odwołanie ministra właśnie teraz może wzmacniać hipotezę, że Dawid Jackiewicz musiał odejść za bałagan w spółkach skarbu państwa.