Polska i Świat

Polska i Świat

Ostatni dzwonek dla posiadaczy telefonów na kartę. Trzeba go zarejestrować i to pilnie, bo inaczej przestanie działać. Nie możemy być anonimowi, gdy chodzi o nasze bezpieczeństwo - wyjaśniają pomysłodawcy, a eksperci mają wątpliwości, co do sensowności zmian.

Zakaz wyprzedzania przez ciężarówki na autostradach i ekspresówkach - to już nie tylko marzenie kierowców osobówek, ale realny pomysł. Usprawnienie ruchu na szybkich trasach planuje ministerstwo infrastruktury. Pomysłów jest kilka, żaden wszystkich raczej nie ucieszy. Kto i co będzie mógł na autostradzie?

Nie sędziowie a politycy będą decydować, kto będzie sędzią i który z sędziów awansuje.  Tak mają wyglądać zmiany w sądownictwie autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. To upolitycznienie sądu i koniec z trójpodziałem władzy - alarmuje w Krajowa Rada Sadownictwa.

Projekt PiS jest niezgodny z konstytucją - ostrzegają organizacje sędziowskie. Politycy opozycji alarmują. Po zmianach zaproponowanych przez ministra Ziobrę z sądami stanie się to, co z Trybunałem Konstytucyjnym.

Hitler, Chruszczow, Goering i Gomułka to wciąż honorowi obywatele Szczecina. Radni stolicy Pomorza Zachodniego w końcu postanowili to zmienić i przygotowali projekt uchwały w tej sprawie.

Do centrum Krakowa wjadą nieliczni. Duszący smog zmusza miasto do radykalnych kroków. Samochody mają zostać daleko od centrum, w centrum zainteresowania ma być za to komunikacja miejsca. O zamykaniu miast - Łukasz Wieczorek.

Sąd nie miał wątpliwości - Andrzej Rzepliński nie złamał prawa. Jednak PiS z wyroku sobie nic nie robi, sądowi nie wierzy i nadal powtarza swoje - orzeczenie wydane w marcu jest niezgodne z prawem, co oznacza, że publikacji nadal nie będzie. Jak mówią, działają zgodnie z prawem - Arleta Zalewska.

Wyłudzasz VAT - będziesz sądzony jak morderca. Sejm przegłosował właśnie projekt ustawy według, której za wyłudzenie podatku VAT na podstawie fałszywych faktur grozić może nawet 25 lat więzienia. Opozycja twierdzi, że kary są nieadekwatne do czynu. PiS odpowiada - na takich oszustwach państwo traci miliardy złotych.

Były znicze, zapewnienia, że nigdy więcej i łzy, bo to bolesne wspomnienia. Mija 72. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Mimo tylu lat cały czas padają niewłaściwe określenia, jak "polskie obozy zagłady". Dlatego polska ambasada w USA rozpoczyna kampanię i uświadamia jak ważne są słowa.

Karambol pod Lubiczem z udziałem rządowej limuzyny pod lupą prokuratury. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa składa Platforma Obywatelska. W sprawie jest wiele pytań i wątpliwości jak te, kim jest pan Kazimierz, tak mocno oklaskiwany przez szefa MON.

Piękne, atrakcyjne dziewczyny w zderzeniu z brudnym przejściem podziemnym czy plastikowy kasownik zamiast czułego kochanka. Główny Inspektorat Sanitarny chce przemówić młodzieży do rozsądku i za pomocą kampanii pokazuje, że w czasie ostrego melanżu tylko nam się wydaje, że jesteśmy fajni i lubiani. Rzeczywistość jest smutniejsza.

Działania PiS-u mocno zauważają sędziowie i nie godzą się na reformę sądownictwa w takim kształcie. Krajowa Rada Sądownictwa protestuje i zbiera się na nadzwyczajnym posiedzeniu. Pytanie, czy jest w stanie ministra Ziobrę przekonać i powstrzymać.

Ludzka skóra prosto z drukarki 3D. Okazuje się że to możliwe. Wpadli na to hiszpańscy naukowcy, teraz czas na badania i testy, bo jeśli rzeczywiście taki pomysł się przyjmie, to pomoże medycynie.

Pierwszy obszerny wywiad córki Michaela Jacksona i od razu skandal. Paris opowiada o swojej depresji, lekach i twierdzi, że jej ojciec został zamordowany. Oprócz lekarza, którego obwinia za śmierć króla popu, nie wymienia żadnego innego nazwiska - nie mówi też o innych dowodach, dlatego niektórzy fani są zbulwersowani i twierdzą, ze zrobiła sensację tylko po to by zaistnieć.

Reforma edukacji widziana oczami małych gmin. Minister zapewnia, że żadna ze szkół nie zniknie, choć zmienią się nazwy. Nauczyciele w zapewnienia nie wierzą i twierdzą, że to co ładnie wygląda na papierze ma się nijak do szkolnej rzeczywistości. Maria Mikołajewska schodzi zatem szczebel niżej i na przykładzie miejscowości Białe Błota niedaleko Bydgoszczy pyta czy Anna Zalewska ma rację.

O karambolu z udziałem rządowej limuzyny. Autem jechał Antoni Macierewicz. Po wypadku minister szybko się przesiadł i z Torunia do Warszawy dalej pędził na galę wręczenia nagrody Człowieka Wolności Jarosławowi Kaczyńskiemu. Pędził, bo drogę którą normalnie pokonuje się w prawie trzy godziny, jego kierowca pokonał w niecałe dwie.

Byli prześladowani, więzieni i wyrzucani z pracy - teraz często nie mają za co żyć. Sytuacje opozycjonistów z czasów PRL miała zmienić specjalna rozszerzona ustawa przyznająca im pomoc. Wspólna inicjatywa PiS i PO utknęła jednak na wiele miesięcy w Sejmie.

W Sejmie dyskusja o leczniczej marihuanie. Na stole dziecięce trumny. - Żebyście państwo pamiętali - mówią rodzice zmarłych dzieci, którzy nie doczekali się leku. Opozycja chce by uprawy konopi były w Polsce, ale PiS mówi nie - daje za to możliwość sprowadzania suszu z innych krajów europejskich i stworzenia na tej bazie leku. Porozumienia zatem nie ma, są za to duże emocje.