Polska i Świat

Polska i Świat

Liroy za medyczną marihuaną. Poseł z Ruchu Kukiza składa projekt ustawy i tym samym zwraca uwagę na problem dotąd w polskim prawie nie rozwiązany. Medyczna marihuana leczy, ale ciągle budzi kontrowersje. A to oznacza, że o znalezienie poparcia dla ustawy ciągle może być trudno.

Tusk-Cameron - trudne rozmowy. Na linii Bruksela-Londyn jest napięcie, bo ciągle nie ma nowego porozumienia. A tego w relacjach z Unią chce Wielka Brytania. I grozi wyjściem ze wspólnoty. Groźba wyjścia, a wcześniej referendum wisi w powietrzu. Czy będzie zatem Unia bez Londynu?

Najnowsze badania potwierdzają to, co mówiły nasze matki i babcie. Najzdrowsze dla dziecka jest karmienie piersią. Naukowcy idą jeszcze dalej i dorzucają do tego swoje liczby, a z nich wynika: karmienie piersią ratuje życie.

Angela Merkel po sylwestrowych wydarzeniach z migrantami i fali krytyki, jaka na nią spadła, obiera ostry kurs wobec uchodźców i zaostrza przepisy prawa imigracyjnego. Szwecja chce deportować połowę imigrantów, których przyjęła. Jak bardzo zmienia się strategia krajów dotąd otwartych na uchodźców?

Minister Waszczykowski kreśli w Sejmie kierunki polskiej polityki zagranicznej i stawia na Wielką Brytanią, NATO i Rosję. Chce wzmocnić obronność Sojuszu i wznowić rzeczowy dialog z Rosją. Opozycja słucha i pyta, a Grzegorz Schetyna nawet dziękuje w imieniu Radosława Sikorskiego za to, że niektóre kierunki zapoczątkowane przez poprzedni rząd będą kontynuowane.

Krytyka zwyciężyła z daną wcześniej obietnicą. PiS wbrew temu, co zapowiadał, nie odrzucił obywatelskiego projektu o zaprzestaniu finansowania nauczania religii z budżetu w pierwszym czytaniu. Pierwsza batalia zwolenników świeckiej szkoły wygrana. Pytanie, co dalej stanie się z projektem?

Przez ministerstwo kultury pomysł nie przeszedł, PiS nie rezygnuje. Ma chęć, ale nie wie, jak to zrobić. Chodzi o przyznanie 20 mln zł na szkołę ojca Rydzyka. Szef klubu zapowiada, że powinny one pochodzić z resortu Jarosława Gowina, ale ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego twierdzi, że nie ma takiej prawnej możliwości.

W Łodzi nowa propozycja MPK dla mieszkańców. Jeśli zbyt długo czekają na autobus, który mieć opóźnienia, mogą zamówić taksówkę. Koszty mają być zwrócone, ale lista wymagań, które trzeba najpierw spełnić jest całkiem spora.

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje. Na wirus zika mogą zachorować nawet 4 miliony osób. Obecność wirusa stwierdzono ostatnio w ok. 20 krajach. Najbardziej dotkniętym krajem jest Brazylia.

Pół roku zapowiedzi, setki wywiadów i cała kampania wyborcza oparta na programie 500 plus, żeby usłyszeć od ministerstwa finansów, że pieniędzy może zabraknąć. Co prawda minister Szałamacha z opinii szybko się wycofał, ale wątpliwości, czy pieniędzy wystarczy - pozostają. Komitet Stały Rady Ministrów niepewności w tej kwestii nie ma i program zatwierdza.

W Sejmie głosowanie nad nową ustawą o prokuraturze, wcześniej gorąca debata w komisji i nerwowa wymiana zdań miedzy Krystyną Pawłowicz i posłem PO. Nowa ustawa ma sprawić, że minister sprawiedliwości ponownie będzie też prokuratorem generalnym. Zbigniew Ziobro będzie miał również większe uprawnienia niż za poprzednich rządów PiS.

Poprawka mówiąca o przekazaniu 20 mln złotych uczelni o. Tadeusza Rydzyka. Taką propozycję przegłosowało na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych Prawo i Sprawiedliwość, ale na całą sytuację błyskwicznie zareagowało Ministerstwo Kultury, które powiedziało: nie ma na to zgody. Gdzie ostatecznie trafią pieniądze i komu miały być zabrane?

Prezydent przychylił się do prośby polityków PiS i spotkał się z nimi w Pałacu Prezydenckim. Opozycja krytykuje Andrzeja Dudę, że ten - pomimo wielu próśb - nie znalazł czasu dla żadnego z opozycyjnych klubów. Materiał z programu "Polska i Świat".

Chociaż ustawa o podatku bankowym ciągle nie weszła w życie, banki już podnoszą opłaty. Robią to zanim podatek bankowy wprowadzany przez PiS wejdzie w życie, gdyż w ustawie zapisano, że podatek nie może wpłynąć na zmianę warunków umowy. Czy wprowadzony podatek naprawdę nie dotknie przeciętnego Polaka? Materiał z programu "Polska i Świat"

To prawdopodobnie jedyny taki szpital, w którym obok lekarzy i pielęgniarek pracują również noszowi. Szpital Pucki pomimo wielu apeli i żądań nie doczekał się windy. Pracownicy szpitala założyli komite społeczny, którego celem jest zebranie potrzebnego miliona złotych na inwestycję. Póki co noszowi dźwigają cały ciężar, który jest za duży. Materiał z programu "Polska i Świat".

Potężna śnieżyca w USA spowodowała potężne straty i była przyczyną śmierci kilkudziesięciu osób. Wśród ofiar był mieszkaniec Nowego Jorku, który zmarł we własnym samochodzie, przysypanym śniegiem przez miejski pług. Rodzina szukała ofiary przez niemal dwie doby. Materiał z programu "Polska i Świat".

W sierpniu mężczyzna dotkliwie pobił psa deską z wbitymi gwoździami, bo zwierzę wyło. Mężczyzna przyznał się do okrucieństwa przed sądem, ale kary może uniknąć. Zdaniem biegłego mężczyzna był w danej chwili był niepoczytalny, bo był pijany. Oskarżyciel posiłkowy zapowiada walkę do końca. Materiał z programu "Polska i Świat".

Po 15 latach zakończyła się walka, jaką stoczył Krzysztof Stańko z prokuraturą i świadkiem koronnym. Przedsiębiorca z Turawy rozpoczął nową batalię - tym razem o odszkodowanie. Stańko był początkowo oskarżony o produkcję 600 kg amfetaminy miesięcznie, potem pojawiły się kolejne zarzuty, z których ostatecznie sąd go oczyścił. Teraz niesłusznie oskarżony domaga się od Skarbu Państwa ponad trzech mln złotych odszkodowania. Materiał z programu "Polska i świat".