Polska i Świat

Polska i Świat

Nadal ratują życie, ale robią to na własna odpowiedzialność. Ratownicy medyczni od nowego roku działają intuicyjnie, bo rozporządzenie prawne mówiące co mogą, a czego nie wygasło. Materiał z programu "Polska i Świat".

20 tys. euro miesięcznie, dodatki, emerytura. Janusz Wojciechowski walczy o intratną posadę, ale jego szanse maleją, bo nie uzyskał rekomendacji na stanowisko audytora Europejskiego Trybunału Obrachunkowego od komisji kontroli budżetowej PE. PiS zrzuca winę na PO, która miała nie poprzeć Wojciechowskiego. Powodem sprzeciwu miała być kwestia niezależności politycznej kandydata. Materiał z programu "Polska i Świat".

Czy zbliża się koniec sekundników na skrzyżowaniach? Zamontowano je w kilku miastach Polski, kierowcy są zadowoleni, ale ekspertom i urzędnikom zaczynają przeszkadzać. Główny argument, który ma przekonać kierowców do zlikwidowania sekundników, to poprawa bezpieczeństwa na drogach. Materiał z programu "Polska i Świat".

Mariusz Błaszczak obronił swój fotel - Sejm odrzucił wniosek Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych i administracji. Opozycja jednak nie milknie i głośno powtarza, ze jako szef nie zdał egzaminu, o czym świadczy choćby źle wybrany szef policji. Premier ministra broni, ale szybko za to obrywa - bo opozycyjni politycy zarzucają jej cynizm i hipokryzję. Materiał z programu "Polska i Świat".

Fani dzielnego archeologa mogą odetchnąć ze spokojem. Harrison Ford po raz piąty zagra jako Indiana Jones. Premiera filmu dopiero za trzy lata, a więc odtwórca tytułowej roli będzie miał wtedy 77 lat. Materiał z programu "Polska i Świat".

Minister Antoni Macierewicz tłumaczy się przed sejmową komisją obrony. Pytania stawiali głównie posłowie Platformy Obywatelskiej. Poszło o katastrofę smoleńską i jego wypowiedź o akcie terroru. Opozycja żąda dokumentów, zaś szef MON tłumaczy, że źle zrozumiano jego słowa. Materiał z programu "Polska i Świat".

Nie chcą być strażakami, ale mogą pracować w wielu innych zawodach. Niepełnosprawni. Przygotowali kampanię, w której bawią i uczą. Pokazują dystans do siebie i chcą skracać dystans do pracodawcy. Bo są gotowi pracować w wielu zawodach. Tylko nie zawsze wygrywają z pełnosprawnymi konkurentami.

Polscy naukowcy znów zaangażowani w szukanie życia na Marsie. Tym razem życia ma szukać specjalnie zbudowana sonda EXOMARS. W programie "Polska i Świat" o wyjątkowej współpracy Europejczyków z Rosjanami.

Dla przeciętnego turysty ceny w tym ośrodku do przystępnych nie należą. Za zwykły pokój z widokiem na miasto trzeba zapłacić prawie 700 złotych. Ale w tym przypadku cena nie ma żadnego znaczenia. Liczą się idealne warunki i spokój. To ma zagwarantować odpowiednie przygotowanie piłkarzy na Euro. Dlatego polska reprezentacja wybiera Francję i hotel-pustelnię.

Wraca sprawa brutalnych przesłuchań w olsztyńskiej komendzie policji. Liczba pokrzywdzonych wzrosła do trzydziestu. Policjanci biciem mieli wymuszać zeznania. Kilku funkcjonariuszy już usłyszało zarzuty. Teraz prokuratura chce przedłużenia śledztwa.

Anders Breivik, który pięć lat temu zabił 77 osób, wraca do sądu. Tym razem to nie jego oskarżają, a on oskarża Norwegię. Narzeka na łamanie praw człowieka i trzymanie go w izolacji. To nie pierwszy raz, kiedy warunki więzienne doskwierają Breivikowi. Wcześniej skarżył się na zimną kawę, stare gry komputerowe i brak kremu nawilżającego.

Imigranci mają dość. Opuścili obóz Idomeni na północy Grecji i ruszyli by przedostać się do Macedonii. Zdołali przejść alternatywna trasą omijając ogrodzenie wzniesione na granicy ale zatrzymało ich macedońskie wojsko i policja. Pytanie, czy zamknięcie granicy nie spowoduje przeludnienia w greckich obozach i czy takie rozwiązanie będzie dobre na dłużej?

Nie ma publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, ale są za to zawiadomienia do prokuratury, protest przed Kancelarią Premiera i wzajemne przerzucanie winy. Na szefową rządu za brak publikacji skarży się już kilka osób. Premier z prezydentem mówią nawet o kompromisie, ale politycznym. A politycy PiS twierdzą, że publikacji nie będzie, bo to tylko opinia, a nie wyrok.

Wina przed sądem karnym już stwierdzona. Teraz rusza cywilny proces o odszkodowanie. W grę może wchodzić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Chodzi o śmierć pacjenta, który w Dzierżoniowie zmarł na stole operacyjnym, bo zabrakło prądu.

Żadne dziecko, które przeżyło ostatnie pięć lat, nie pozna nigdy Syrii, którą pamiętają jego rodzice. Szkoły, szpitale i parki zostały zniszczone - pisze we wstrząsającym raporcie UNICEF.

Niezwykła operacja we Wrocławiu. 48-letni bezdomny, który z powodu odmrożenia stracił obie stopy, będzie mógł chodzić i to bez bardzo drogich protez. Jak sam mówi wszytko dlatego, że trafił pod opiekę mistrza świata w chirurgii.

Mimo opinii komisji weneckiej, a także każdej ważniejszej instytucji zrzeszającej ekspertów prawa w Polsce - PiS nadal nie zauważa wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Rząd mówi, że to problem Sejmu, wysyła opinie Komisji Weneckiej na Wiejską i milknie. Na sejmowych korytarzach używa się słowa kompromis. Ale nadal nie wiadomo, co zrobi prezydent i co zamierza Jarosław Kaczyński.

Antoni Macierewicz sugeruje publicznie, że katastrofa smoleńska to akt terroryzmu. Do kontrowersyjnych wypowiedzi wiceszef już wszystkich przyzwyczaił. Problem w tym, że jak takie słowa padają z ust ministra obrony narodowej dużego kraju w Europie i nie ma na nie twardego dowodu, to nie kończy się na reakcjach tylko w Polsce.

Ministerstwo środowiska bierze się za dziki. Jest ich zdecydowanie za dużo, a do tego niektóre są chore. Będzie prawdziwy i spory odstrzał, bo aż 40 tys. sztuk.