Polska i Świat

Polska i Świat

Nasi coraz bliżej pojedynku ze Szwajcarią, ale nasi też coraz bliżej kibiców. A to dzięki projektowi Łączy nas piłka. Na razie to serial w odcinkach. Ale ma być z tego pełnometrażowy film. Kamera towarzyszy im nieomal wszędzie, więc wiemy, co jedzą, jak śpiewają, jak żartują. I ciągle czekamy na więcej.

Sposób na Szwajcarię. Polscy piłkarze odliczają godziny i w komputerze przeglądają profile swoich przeciwników. Bo naszym w zwycięstwie ma pomóc właśnie komputer. A w nim specjalny program z drobiazgową analizą gry szwajcarskiej kadry. Już raz w pojedynku ze Szwajcarią maszyna pomogła. Więc dlaczego nie i tym razem.

Słońce jednak zdrowie? Opalanie jednak zalecane? Tak, ale pod warunkiem, że z umiarem. Wtedy może przedłużać życie. Szwedzi to zbadali. A robili to przez ćwierć wieku. Wyniki badań robią wrażenie. Prognozy na najbliższe dni też. Będzie słonecznie.

Skatowany pies, zakopany żywcem, przypadkiem znaleziony przez jedną z mieszkanek Władysławowa. Zwierzę w fatalnym stanie jest już pod opieką, a jego oprawcy pod kluczem. Zatrzymani, przesłuchani i zagrożeni karą do trzech lat więzienia.

Podajcie mi trzy powody dla jakich Wielka Brytania powinna zostać w Unii - tak podobno miała zapytać na zamkniętym spotkaniu królowa Elżbieta. Oficjalnie - także w sprawnie Brexitu pozostaje neutralna. Konsekwencje ewentualnego wyjścia neutralne nie będą. Miedzy innymi dla Polaków na Wyspach.

W Sejmie pustka w sejmowych i rządowych ławach. Mimo, że z sejmowej mównicy bardzo ważna informacja. Bo polscy żołnierze jadą do Kuwejtu. Opozycja pyta o szczegóły. Ale nie do końca ma kogo. Szefa MON na Wiejskiej nie było.

Gwiazda być, czyli Ronaldo na spacerze. Otoczony ochroniarzami, ale i dziennikarzami. Jeden z nich ma najwięcej odwagi i szczęścia, bo zadaje pytanie. Ale ponosi też największe straty. Rekcja Ronaldo błyskawiczna, a czy choć trochę uzasadniona?

Na Mistrzostwach Europy we Francji mamy także swojego mistrza. Niezrównany w tropieniu kibicowskich emocji, nieustraszony, gdy te emocje biorą górę. Paweł Łukasik w magazynie "Polska i Świat" w roli głównej. I jak najbardziej zasłużonej.

Na mecz ze Szwajcarią będziemy gotowi na 100 procent. Zapewniają nasi piłkarze. Ale dziś od piłki odpoczywają. Sposób na sobotę - to regeneracja. Potrzebna i po pojedynku z Ukrainą. I po podróży z Marsylii. Z przygodami.

Polski blackout zupełnie realny. Eksperci alarmują, że może zabraknąć nam prądu. Powód? Za mało energii odnawialnej. I zbyt mało energicznych działań kolejnych rządów, by przekonać do niej Polaków. Listę największych grzechów i energetycznych zagrożeń przedstawia Sebastian Wasilewski. Materiał z programu "Polska i Świat".

Polska - Ukraina - we wtorek już bez znaków zapytania. I oby z satysfakcją piłkarzy i kibiców. Piłka w centrum uwagi - to oczywiste, że tak jest w te mistrzowskie tygodnie. Ale łączy i rządzi piłka od lat. Ogromne emocje, gigantyczne pieniądze i fenomen, który ma długa historię. Materiał z programu "Polska i Świat".

O Franciszku ani słowa. Dużo więcej o inscenizacji bitwy pod Wiedniem. Tak wygląda zaproszenie na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Polscy biskupi pominęli papieża. Ministerstwo Obrony skupiło się na zwycięskiej polskiej bitwie. I jedno i drugie okazało się przynajmniej kontrowersyjne. Materiał z programu "Polska i Świat".

Rio nie dla rosyjskich lekkoatletów. Jest kara za doping oraz decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Konsekwencje są zbiorowe. Więc - co podnoszą konkretni sportowcy - niesprawiedliwie. Bo na igrzyska nie jadą choć nie brali. Materiał z programu "Polska i Świat".

Polska - Chiny - nowy rozdział. Chiński prezydent w Warszawie z wizytą, a także umowami i kontraktami. Polskie apetyty na współpracę są duże, bo i zaległości niemałe. Takiego gościa nie było u nas od 12 lat. Oficjalnie witany z honorami, na ulicach z protestami. Materiał z programu "Polska i Świat".

Dorośli ratowali siebie a nie dzieci. Po tragedii na jeziorze na północy Rosji - oburzenie. Bo do rejsu w ogóle nie powinno dojść ze względu na fatalną pogodę. Były ostrzeżenia, ale był też popis bezmyślności. Na samej wodzie też. Nie żyje 14 dzieci. Materiał z programu "Polska i Świat".

Tropiciel agentów musi tłumaczyć się z towarzystwa agenta w swoim życiu i biznesie. O ministra Antoniego Macierewicza pyta opozycja. Platforma odpowiada nawet wnioskiem o dymisję szefa MON. PiS odpowiada, że w Sejmie ma większość. I to kończy temat. Materiał z programu "Polska i Świat".

Za kilka dni Światowy Dzień Uchodźcy. Tymczasem na naszej wschodniej granicy jest ich coraz więcej. Tylko do końca maja wniosków o nadanie statusu uchodźcy złożono prawie półtora tysiąca. To ponad dwa razy więcej niż przed rokiem. Gdzie trafiają cudzoziemcy? I na jak długo?

Rezydenci, czyli lekarze w trakcie specjalizacji, mówią dość. Na sobotę zaplanowali protesty w Warszawie. Młodzi medycy domagają się podwyżek - jak sami podkreślają - pierwszych od ośmiu lat. O tym jak wygląda praca i przez to życie lekarza rezydenta w Polsce.

Elegancki i perfekcyjny. Po prostu szkoleniowiec z klasą. Tak postrzegają kibice trenera Nawałkę. Polski selekcjoner już doprowadził drużynę narodową tam, gdzie nikomu wcześnie się nie udało. A jaką drogę on sam musiał przejść, aby znaleźć się w tym miejscu?