Polska i Świat

Polska i Świat

Zanim oświadczenie, najpierw była Częstochowa. Politycy PiS z premier Beatą Szydło pojechali modlić się na Jasną Górę za Polskę, a z ołtarza proszono o zwycięstwo prawdy.

Teraz żółta karta dla mediów. Prezes PiS Jarosław Kaczyński przypomina, co jest naszym obowiązkiem i podkreśla, że to obowiązek święty. Protesty w Sejmie i przed Sejmem należy nazywać wprost - to działalność przestępcza. Pytanie jak to pokazywać, skoro kamery do protestu polityków nadal nie są dopuszczane. Dziennikarze powołują się na swoje prawa, niezależność mediów i mówią "nie" cenzurze.

Głos zabrał dziś też długo oczekiwany marszałek Sejmu, od którego decyzji o wykluczeniu posła Platformy z obrad cała akcja się zaczęła. Marek Kuchciński odczytał swoje oświadczenia, a w nim usłyszeliśmy, że musiał podjąć kroki, bo opozycja mówiła nie na temat, naruszyła regulamin, a on chciał zapewnić tylko ciągłość obrad.

Opozycja nie przestaje okupować sejmowej mównicy i nie wycofuje się z żądań. Chce powtórzenia piątkowego głosowania nad budżetem, ale w tym punkcie PiS jest nie ugięty, co widać było na wtorkowych obradach Senatu. Przerwy w obradach do czasu wyjaśnienia sytuacji nie było.

Potencjalnie zabójczy gaz w klimatyzacji samochodowej. Od Nowego Roku nasza klimatyzacja w aucie będzie napełniana gazem ekologicznym - tak życzy sobie Unia Europejska. Powstaje jednak pytanie, czy chroniąc środowisko, dostatecznie ochronimy również siebie.

Wokół Sejmu barierki, a na terenie parlamentu policjanci i funkcjonariusze BOR. Opozycja protestuje, nie chce obradować pod taką presją i w takich warunkach, ale Senat na te apele jest głuchy. Marszałek Senatu zapewnia, że policjantów w Sejmie nie ma, ale nasza kamera rejestruje zupełnie inny obraz. Wzmożonymi środkami bezpieczeństwa zdziwieni są też przechodnie.

Andrzej Rzepliński nie dopuszczał ich przez rok do orzekania, ale tuż po zakończeniu jego kadencji mamy nowe decyzje. Do składu TK zostali włączeni sędziowie wybrani w obecnej kadencji - Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Henryk Cioch. Tak zadecydowała sędzia Julia Przyłębska, której prezydent powierzył pełnienie obowiązków prezesa Trybunału. Sędzia ma szanse objąć fotel po Andrzeju Rzeplińskim, ale kandydatów pozostaje dwóch: ona i Michał Warciński.

To musi być prawdziwa miłość. Warszawianka ratuje swojego ciężko chorego kundla i nie ma dla niej żadnych ograniczeń. Akcja: ratunek była skomplikowana, ale się udała.

Reakcje polskich władz na zamach w Belinie i rozbieżności w przekazie. Szef MSWiA wysyła na ulice wojsko, by po wczorajszym ataku zapewnić obywatelom większe bezpieczeństwo. Z kolei wiceszef MSWIA wysłanie żandarmerii tłumaczy protestami w Warszawie. Opozycja natomiast w żadne tłumaczenie nie wierzy i ma swoja teorię.

Kto chce więcej seksu? Odpowiedź jest zaskakująca, bo to nie mężczyźni, a kobiety. Zaskakujących odpowiedzi jest o wiele więcej, bo z raportu przygotowanego pod okiem prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza znaczące zmiany w życiu seksualnym, na przestrzeni ostatnich 20 lat, widoczne są głównie wśród Polek.

Powinniśmy w normalnych warunkach przedyskutować i głosować budżet - mówi opozycja, która zapowiada okupacje sali plenarnej nawet do 11. stycznia. PiS, który zorganizował budżetowe głosowanie w sali obok, upiera się przy swoim i na razie prawdopodobnie cofnie się tylko w sprawie ograniczeń dla dziennikarzy. Prawdopodobnie, bo nadal dziennikarze nie mogą swobodnie poruszać się po sejmie. Ograniczenia mają zostać zniesione we wtorek.

Po spotkaniu marszałka Senatu z przedstawicielami mediów wiele wskazuje na to, że PiS może zrobić krok w tył. Może, ale czy zrobi na pewno? Wie to tylko jedna osoba w państwie i nie jest to ani marszałek ani prezydent.

Co oficjalnie zrobi prezydent? I co realnie zdecyduje Jarosław Kaczyński? Kolejny dzień protestów opozycji i zamkniętych sejmowych drzwi dla dziennikarzy. Po gorącym weekendzie PiS szuka sposobu wyjście z kryzysu. Na początek organizuje serię spotkań w pałacu prezydenckim.

Dożywocie dla człowieka, który spalił w domu swoją żonę i dzieci. Sąd nie miał wątpliwości. Dariusz P. kilka razy próbował podpalić dom i upozorować wypadek. Niestety w końcu mu się udało.

Marszałek Marek Kuchciński - formalnie druga osoba w państwie. To on pochopnie odsunął od głosowanie posła Michała Szczerbę i to on zdecydował o urządzeniu głosowania w sali kolumnowej. O człowieku, który podciął lawinę, przed którą bez cofnięcia chyba nie sposób uciec.

Rosyjski ambasador zastrzelony w Turcji. Dyplomata zmarł w szpitalu po tym, jak został poważnie ranny w ataku, do którego doszło w galerii sztuki. Napastnik nie żyje.

Protesty przeciwko cenzurze nie tylko przy Wiejskiej. Od samego rana dziennikarze z różnych redakcji wyrażali swój sprzeciw wobec propozycji partii rządzącej, która chce ocenzurować prace dziennikarzy w Sejmie.

Patria rządząca zapowiada ograniczenie pracy dziennikarzy w Sejmie. PiS przez zmianę regulaminu zakaże pokazywania tego, co dzieje się w głównym budynku parlamentu. W praktyce wyeliminuje możliwość zadawania niewygodnych pytań. Przypomnimy kilka takich sytuacji - bo po 1 stycznia - być może nie będziemy mogli takich rzeczy pokazywać.

Transmisje i relacje z ulicy Wiejskiej to praca nie jednego czy dwóch dziennikarzy, tylko całych zespołów złożonych z kilku osób na raz. Dzięki temu możemy być w kilku miejscach naraz i zadawać trudne dla polityków pytania.