Polska i Świat

Polska i Świat

Wpadka szefa dyplomacji. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski ogłosił, że spotkał się z ministrem San Escobar. Spotkanie było o tyle istotne, bo przekonywał go, by ten wstawił się za Polską, która stara się o miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jest tylko jeden problem - takie państwo nie istnieje. Jest za to tłumaczenie szefa MSZ i lawina śmiechu.

Posłowie PiS gotowi na wszystko. We wtorek wieczorem posiedzenie klubu zorganizowali poza Sejmem. W siedzibie partii przy Nowogrodzkiej. Czy to zapowiedź, że środowe obrady odbędą się poza sala plenarną, na sali kolumnowej? Przygotowania właśnie na to wskazują. Maciej Warsiński.

Nowa Prezes, nowy Trybunał Konstytucyjny i nowe zasady. Są także nowe pytania - nie tylko o zakaz fotografowania i nagrywania rozpraw, o którym zdecydowała Julia Przyłębska, ale także poprawność wyboru jej osoby na prezesa Trybunału.

Reforma edukacji to nie tylko likwidacja gimnazjów. Prezydent Andrzej Duda podpisuje ustawę i powołuje w swoim gabinecie specjalnego doradcę. Zostaje nim profesor Andrzej Waśko. Historyk i kulturoznawca, dla którego najważniejszym słowem w szkole ma być patriotyzm. Maria Mikołajewska

Misje specjalne polskiej dyplomacji. Witold Waszczykowski poleciał za ocean i szuka poparcia dla kandydatury Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Ale to nie wszystko. Waszczykowski ma jeszcze jedno zadanie. Sebastian Wasilewski.

Jarosław Kaczyński i część opozycji przy jednym stole. PiS wysłało sygnał do rozwiązania kryzysu parlamentarnego, ale z zaproszenia nie skorzystał Grzegorz Schetyna. Platforma Obywatelska nie zamierza wywieszać białej flagi, stawia swoje warunki i wytyka liderowi Nowoczesnej wyłamanie się ze wspólnej kolacji. Materiał z programu "Polska i Świat".

Nie czekając na nowe rozwiązania, Warszawa sama zabiera się za smog i wystawia specjalne mobilne laboratorium. Test robią strażnicy. Jest prosty i szybki, i łatwo można sprawdzić, czym palą mieszkańcy stolicy. Materiał z programu "Polska i Świat".

Alarm smogowy nie ustaje. Rybnik przez smog zamyka szkoły, a politycy z problemem zanieczyszczonego powietrza dopiero się oswajają. Problemem ma zająć się Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. Opozycja wytyka rządowi brak działań w tym temacie, a my pytamy co do tej pory inni zrobili dla naszego zdrowia? Materiał z programu "Polska i Świat".

Zadziwiająca i szokująca analiza prestiżowego amerykańskiego magazynu "Foreign Policy". Dwóch brytyjskich politologów przekonuje, że Polska nigdy nie była taka demokratyczna, na jaką wyglądała. Jak to z naszą demokracją jest i czy nie byliśmy do niej zbyt optymistycznie nastawieni? Materiał z programu "Polska i Świat".

Do samego końca wielu miało nadzieję, że reforma oświaty nie wejdzie w życie, ale prezydent podjął inną decyzję. Ustawę podpisał i tym samym dał zielone światło do likwidacji gimnazjów, zapewniając, że to dobra i potrzebna reforma. Działać trzeba szybko, bo reforma wejdzie w życie prędko, a do zrobienia jest wiele. Materiał z programu "Polska i Świat".

Posłowie i senatorowie spotkają się 11. stycznia. A co z tego spotkania wyniknie trudno powiedzieć, dlatego zróbmy krok w tył i zobaczmy, kto jaki krok wykonał i jaki dał sygnał wyborcom. Materiał z programu "Polska i Świat".

Chodzi o 90 tys. zł ze zbiórek publicznych KOD, które trafiły do jego prywatnej firmy. Tyle kosztowało świadczenie usług informatycznych. Kijowski twierdzi, że jest w stanie rozliczyć się z każdej złotówki. PiS mówi o kompromitacji, a zarząd KOD czeka na wyjaśnienia swojego lidera i zapowiada zewnętrzny audyt. Materiał z programu "Polska i Świat".

Publikacja nagrania z Sali Kolumnowej zarejestrowana przez kamery Straży Marszałkowskiej miała opozycji zamknąć usta, ale stało się inaczej. Opozycja obejrzała nagranie wnikliwie i dopatrzyła się na głosowaniu osób, które bynajmniej posłami nie są. PiS nadal zapewnia, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem, ale spór nie ucichł, zyskał za to nowa odsłonę. Materiał z programu "Polska i Świat".

Teraz pytanie: ilu Polaków chodzi na mszę? Kościół pokazuje statystyki, a z nich wynika, że praktykujących katolików jest mniej niż połowa ochrzczonyc - najwięcej na Podkarpaciu. O polskiej pobożności. Materiał z programu "Polska i Świat".

Kolejny poseł Prawa i Sprawiedliwości zmaga się z przeszłością w komunistycznych służbach. Tym razem chodzi o Wojsko Ludowe, w którym służył Leonard Krasulski - bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego. Poseł twierdził, że latach 70. wspierał opozycję, a tymczasem służył w jednostce która stała po drugiej stronie. Materiał z programu "Polska i Świat".

Bezgraniczna miłość, o której wielu z nas może tylko pomarzyć. To psia miłość, która nie zna granic i na pewno jest w stanie wiele znieść.

Scena w sercu miasta i unikatowe rzeczy gotowe do licytacji. Trwają przygotowania do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mobilizacja jest pełna, bo finał już niedługo.

To prawo, o jakim marzy wielu. Na razie wprowadzono je we Francji. Francuscy pracownicy dostali zielone światło do rozłączenia się, czyli nieodpowiadania na służbowe maile i telefony poza godzinami pracy. A jak to wygląda u nas?