Polska i Świat

Polska i Świat

Kolejny rzecznik ministerstwa w spółce skarbu państwa. To on, a także były poseł, który fotografował się z prorosyjskimi separatystami znajdują się wśród wielu ludzi Zbigniewa Ziobry, jacy po wyborach dostali posady w zarządach i radach nadzorczych państwowych firm. Oto sieć powiązań ministra sprawiedliwości w spółkach. Druga część cyklu "Betonowy Sufit" Sebastiana Wasilewskiego.

Syndrom SMS-owej szyi. Warto się na tym pochylić. Naukowcy już sprawdzili i zaalarmowali. Nadmierne wpatrywanie się w nasze telefony komórkowe źle wpływa na nasz kręgosłup. Jest przeciążony więc narażony na kontuzje.

Sposób na korek. Przepis jest prosty choć kontrowersyjny. Zakłada, że trzeba zaufać kierowcom i pieszym. W Poznaniu i w Krakowie wyłączają światła na skrzyżowaniach i podobno od razu jest lepiej. Tylko czy bezpiecznie?

23 kraje na 6 kontynentach. W jednym czasie wszędzie tam zacznie się ucieczka przed metą. W biegu Wings for Life to meta goni zawodników. Oni pobiegną po rekordy i zwycięstwo. Ale przy okazji wybiegają pieniądze na bardzo szczytny cel. Czas zatem zadbać o kondycję.

PiS idzie na zwarcie z Sądem Najwyższym. Jest wniosek, by Trybunał Konstytucyjny sprawdził, czy obecna pierwsza prezes sądu została wybrana zgodnie z prawem. Politycy Prawa i Sprawiedliwości oficjalnie zapewniają, że nie chodzi tu o zemstę polityczną. Raczej nie mogą zapomnieć prezes Małgorzacie Gersdorf, że z tak zwaną reformą sądownictwa jej nie po drodze.

Przerywa milczenie, ale niczego nie wyjaśnia. Jacek Saryusz-Wolski złapany w windzie tylko uśmiecha się do dziennikarzy i to właściwe jedyny jego komentarz. Pytania o mierzenie się z Donaldem Tuskiem lub zastępowanie ministra Waszczykowskiego - ciągle bez odpowiedzi.

Jaka Ameryka i jaki świat? Donald Trump o swojej wizji polityki po raz pierwszy w Kongresie. Amerykański prezydent wystąpił przed połączonymi izbami. Mówił o przestarzałych i kosztownych - jego zdaniem - sojuszach. I o rewolucji w gospodarce. Amerykanom chyba się spodobało, tak przynajmniej pokazują sondaże.

Kolejny dzień - kolejne drzewa. Idą pod topór i same tylko zapowiedzi zmian w ustawie, która na to pozwala, tego nie zatrzymają. Może uda się ptakom i ich gniazdom. W końcu okres lęgowy - przynajmniej teoretycznie - wycinki powinien zastopować.

Nominacje, na które się nie godził. Nominacje - jego zdaniem - zagrażające bezpieczeństwu armii. Mówi o nich generał Mirosław Różański, do niedawna jeden z najważniejszych ludzi w wojsku. Ale ze strony rządu nikt na serio do jego słów się nie odnosi. Zdaniem wicepremiera Glińskiego Różański lepiej by zrobił, gdyby milczał.

Blisko trzy tygodnie od zderzenia limuzyny premier Beaty Szydło z drzewem prokuratura ogłasza: udało się odczytać zapisy z komputera pokładowego auta. To wiadomo. Nie wiadomo jednak, co odczytano. I co wnosi to do śledztwa. Jedno z kluczowych pytań dotyczy sygnałów dźwiękowych rządowej kolumny. Odpowiedzi nie są jednoznaczne.

Teraz o dwóch takich, co z bliska zobaczą księżyc. W kosmos polecą, bo zapłacą. Pierwszy komercyjny lot dookoła księżyca w przyszłym roku. Oferta jest, są też chętni. Już wpłacili zaliczkę i zaczynają treningi. Bo taka kosmiczna podróż zobowiązuje. Pytanie czy także zapoczątkuje nowy turystyczny trend. Michał Chlebowski

Obowiązkowe wizy i ograniczone przywileje socjalne. Tym Wielka Brytania powita obcokrajowców, którzy będą chcieli zatrzymać się tam na dłużej. Decyzji jeszcze nie ma. Są zapowiedzi. I jest plan, że Brytyjczycy faktyczne wychodzenie z Unii zaczną za dwa tygodnie. O swoim zdaniu odrębnym przypominają jednak Szkoci. Maciej Warsiński

Jak traktować kobiety w ciąży podpowie profesor Chazan. Ministerstwo Zdrowia zaprosiło go jako konsultanta. Gdy odmówił kobiecie legalnej aborcji stało się o nim głośno. Teraz głos sprzeciwu zgłaszają organizacje kobiece, bo to profesor Chazan ma przygotować nowe standardy opieki okołoporodowej. Maria Mikołajewska

Chcieli ustrzelić dzika, zastrzelili człowieka. Pod Głogowem tragiczna pomyłka na polowaniu. Nie żyje 63-letni mężczyzna. Było ciemno, gdy znalazł się na linii strzału. Myśliwi mieli prawo być tam, gdzie byli. Niektórzy jednak pytają, czy tych praw nie mają za dużo. Łukasz Wieczorek

Tak jasnej zapowiedzi w sprawie Donalda Tuska jeszcze nie było. Dziś prezes PiS mówi twardo. Polski rząd nie poprze kandydatury Tuska na ciąg dalszy w roli szefa Rady Europejskiej. On łamie elementarne zasady Unii - grzmi Jarosław Kaczyński. A ludzie z jego otoczenia sugerują, że poparcie dla Polaka może być, o ile będzie nim europoseł Platformy Jacek Saryusz-Wolski. On sam konsekwentnie milczy. Michał Tracz

Odszedł sam. Na odchodnym patrząc w oczy prezydentowi zaapelował do swoich następców, by ci z uwagą czytali konstytucję. Generał Mirosław Różański nie jest już dowódcą polskiej armii. Ale ciągle jest człowiekiem, który jak mało kto, wie co w praktyce oznaczają wojskowe porządki ala Antoni Macierewicz. I dziś mówi o tym ze szczegółami.

Choć pracują, to często głodują, bo zarabiają tyle co nic. Dzieci jako tania siła robocza w Kongo to norma. A że nieoficjalna - to jeszcze gorzej, bo trudno z nią walczyć. Ta historia jest wstrząsająca - choć w zdjęciach - co Państwo zobaczą, także bardzo filmowa. Ale to samo życie. Patryk Rabiega

Hakerzy atakują - uderzają podczas kampanii wyborczych. Manipulacją mogą wpływać na decyzje obywateli. Czyli na nasze decyzje... To nie scenariusz filmowy, tylko realny problem, o którym coraz głośniej zaczynają mówić służby.

Kilkanaście na plusie - tyle stopni pokazały dziś termometry w centrum Polski. Było słonecznie i zrobiło się wiosennie. Pora odstawić samochody i przesiąść się na rowery. Prognozy i zapowiedzi są takie, że w tym roku w Warszawie może być prawie dwa razy więcej miejskich jednośladów.

Przyjmijmy chociaż kilkuset uchodźców, potrzebujących pilnie leczenia - apelują do polskich władz polscy biskupi. Pomoc w tej sprawie już zapowiadają lokalne władze. A co z rządem w Warszawie? Na razie problem odsuwa jak najdalej od siebie. Dokładnie w to miejsce, skąd uciekają uchodźcy.