Polska i Świat

Polska i Świat

NSA wstrzymał wykonanie uchwał KRS

Kolejne uchwały Krajowej Rady Sądownictwa wstrzymane. Taka decyzję po raz drugi podjął Naczelny Sąd Administracyjny. Tym razem chodzi o powołania sędziów do dwóch Izb Sądu Najwyższego: Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej.

Brakuje członków komisji wyborczych

Brakuje członków obwodowych komisji wyborczych. W wielu województwach sytuacja jest trudna. Kalendarz wyborczy narzuca konkretne terminy, ale ludzie wcale nie garną się do pracy. Gdzie brakuje członków i co w przypadku, kiedy się nie zgłoszą?

Misja - polio

Pakistański rząd wypowiada wojnę polio. Chce zaszczepić dzieci poniżej piątego roku życia. Efekty tych działań już widać. Europa o polio już zapomniała, ale w obliczu rosnących tendencji antyszczepionkowych lekarze przypominają: "szczepcie się!".

Wygrana przegrana

Czy przegrana stanie się wygraną? Premier Mateusz Morawiecki wykonał postanowienie Sądu Apelacyjnego i sprostował swoją wypowiedź o budowie dróg za czasów rządu PO-PSL. Sąd podzielił zdanie Platformy Obywatelskiej i uznał, że słowa premiera są nieprawdziwe. Wyrok został uszanowany, ale jak zapewnia PiS, o przeprosinach i o przegranej nie ma mowy.

Odbębniony stres

Jak się odstresować? Radzenie sobie ze stresem w pracy nie zawsze jest proste. Metod jest wiele, niektóre bardziej, inne mniej skuteczne. Chilijscy robotnicy postawili na bębenki. Im bardziej uderzają, tym bardziej czują ulgę.

Sąd wstrzymał wykonanie uchwały KRS

Uchwala nowej Krajowej Rady Sądownictwa wstrzymana. Taką decyzję podjął Naczelny Sąd Administracyjny. Powód? Sędziowie, którzy kandydowali i nie zostali pozytywnie rozpatrzeni nie mogą się odwołać. Dla PiS-u to zaskoczenie.

Borelioza pod nadzorem

Borelioza trafiła na szczebel unijny. Jest zielone światło do powstrzymania zachorowań. To spory problem, z którym zmaga się cała Europa. Na boreliozę może być chorych nawet milion Europejczyków.

Puszcza pod lupą UNESCO

Misja UNESCO w Puszczy Białowieskiej. Eksperci sprawdzają, czy rzeczywiście jest chroniona. Mają ocenić, na ile Polska realizuje ich zalecenia i czy na liście przy Białowieży nie trzeba będzie dopisać "w zagrożeniu".

Wyborcza gra radnego PiS

Zasłynął pytaniem o grasujących po Poznaniu łowcach organów i zwróceniem się do wiceprezydent, by "ruszyła tyłek". Teraz poznański radny PiS w nietypowy sposób postanowił zawalczyć o reelekcję. Zamieścił grę, która polega na strzelaniu do konkurencyjnych ugrupowań. Gry nie ma, emocje zostały.

Moda na naturalne futra wciąż w modzie

Paryż nie poszedł przykładem Londynu. Na wybiegu pokaz najnowszych kolekcji, w tym również tych z naturalnymi futrami. Organizacje pro-zwierzęce głośno wyrażają swój sprzeciw, wspiera ich Joanna Krupa, od lat zaangażowana w walkę o prawa zwierząt.

Kumari. Żywa bogini Nepalu

Tracą dzieciństwo, zyskują boską cześć. To Kumari, żywe boginie z Nepalu. Tym razem została nią czteroletnia dziewczynka.

Nietypowa operacja na autostradzie

Takiej operacji w Polsce jeszcze nie było. Drogowcy na kilka godzin zamknęli autostradę A1 koło Włocławka, żeby nasunąć nad jezdnię kładkę dla pieszych. 150-tonową konstrukcję przestawiał specjalny dźwig. Liczył się każdy centymetr. Nie było mowy o pomyłce.

Młodzi samorządowcy biorą sprawy w swoje ręce

Młodzi w wyborach samorządowych kończą 18 lat i chcą wziąć sprawy w swoje ręce. Jedni  będą startować w wyborach, a inni głosować. Łukasz Wieczorek zapytał ich o wizje miast i o to, czym będą kierować się, stawiając krzyżyk.

"Portret damy" wrócił do Warszawy

Nie było jej w Polsce od ponad 70 lat. Wraca w chwale, choć rozstanie z dwoma dżentelmenami, których oczarowała, nie było łatwe. Zrabowany w czasie II wojny światowej z Muzeum Narodowego "Portret damy" Melchiora Geldorpa wrócił do macierzy. Obraz udało się odzyskać dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z amerykańską służbami śledczymi.

Były mniejsze zbiory, będą wyższe ceny

Cieplejsza pogoda cieszyła turystów i tych, którzy z nich żyją, martwiła jednak rolników. Teraz jednak jej skutki odczujemy wszyscy. Susza spowodowała mniejsze zbiory i wielkie straty, co już przekłada się na wzrost cen. A gdy dodamy do tego rosnące koszty pracy i ceny paliwa - suma stanie się jeszcze bardziej odczuwalna w naszych portfelach.