Polska i Świat

Polska i Świat

Niepewna przyszłość Muzeum Stanisława Marusarza w Zakopanem. Wnuczka słynnego olimpijczyka i żołnierza podziemia alarmuje - dziesiątki pamiątek, medali i pucharów mogą zniknąć z pawilonu na Wielkiej Krokwi. Problemem jest brak umowy z Centralnym Ośrodkiem Sportu.

Sołtys Grabówki na Podlasiu przed sądem. Walczył o lokalną społeczność, a teraz będzie musiał za to zapłacić. Jest grzywna, proces o blokadę drogi i interwencja samego posła PO - Andrzeja Halickiego, bo jego zdaniem w tej sprawie zadziałał polityczny nacisk, by sołtysa ukarać.

Przed komisja śledczą w sprawie Amber Gold staje kolejny, kluczowy świadek. To Jarosław Gowin - minister w rządzie Beaty Szydło, a były w rządzie Donalda Tuska. Na byłego premiera nie rzuca cienia podejrzeń, za to chce by sprawdzono, czy szef Amber Gold Marcin P. nie był tzw. słupem mafii.

Jestem inny, ale przeczytaj mnie - czyli żywe książki bibliotece w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach. Różni ich wiele: przeżyć, narodowości, po orientacje seksualną, ale łączy jedno - chcą opowiadać i odpowiadać na każde pytanie.

Miały być mniej szkodliwe, a trują podwójnie, bo wycinanie z nich filtrów stało się w Polsce masowe. Gdy dorzucimy do tego palenie węglem i odpadami w piecach mamy odpowiedź skąd bierze się smog. Zanieczyszczenie powietrza jest tak duże, że w Warszawie nawet ogłoszono alarm antysmogowy.

Rozcieńczony nektar zamiast soku, wieprzowina zamiast wołowiny, zamiast dorsza - jego tańszy odpowiednik. A co najgorsze - przeterminowane nawet o dwa lata półprodukty. Wyniki ogólnopolskiej kontroli wystawiają przyzwyczajenia miłośników fast foodów na ciężką próbę.

Ostre słowa pod adresem rządu w Pałacu Prezydenckim. Profesor fizyki, Iwo Białynicki-Birula, podczas uroczystości odznaczenia przez Andrzeja Dudę dwóch naukowców wygłasza swoje zdanie na temat tego, jak pod rządami PiS wygląda nauka w Polsce. Ze zmianami się nie zgadza, bo według niego to cofnięcie nauki o wiele lat. I nie jest w tej krytyce odosobniony.

Protest dziennikarzy. Protestujemy, bo Sejm nie może by niemy. Chodzi o radykalne ograniczenie dostępu do informacji. Jakie zmiany chce wprowadzić marszałek Kuchciński i czego nie będzie można pokazać, a co teraz jest jawne?

Wicemarszałek sejmu Stanisław Tyszka oddaje premię i rozpętuje polityczną burze. Wyszło na jaw, że marszałek Sejmu bez konsultacji przyznał wicemarszałkom po 13 tysięcy złotych. Niektórzy już zapewniają, że przeznaczą te pieniądze na cele społeczne inni na życie, a jeszcze inni pytają za co dostali tak wysoka kwotę.

Wzbudzają duże zainteresowanie, ale do tej pory ich występy nie były rywalizacją. To może się jednak zmienić, bo być może cheerleading stanie się dyscypliną olimpijską. Propozycja wpłynęła do MKOL i od razu wzbudziła spore zainteresowanie.

Dress code w komunikacji miejskiej, czyli jak mogą, a jak powinni wyglądać kierowcy komunikacji miejskiej. W Gdańsku i Jaworznie chcą dać uniformy, a w Gdyni zdjąć krawaty.

Na opinię było mało czasu, ale i tak nie pozostawia ona złudzeń. Rada Języka Polskiego miażdży założenia programowe dla szkół podstawowych przygotowane w reformie Anny Zalewskiej. Chodzi o zmiany w nauczaniu Języka Polskiego. Projekt jest "niespójny, nielogiczny, z licznymi błędami", a autorzy nowej podstawy programowej  niekompetentni - Łukasz Frątczak.

Resort zdrowia likwiduje standardy opieki okołoporodowej. Chodzi o zapis, który bez konsultacji zniknął z rozporządzenia NFZ. Oznacza to, że minister zdrowia nie będzie mógł określić standardów medycznych dotyczących porodu naturalnego, łagodzenia bólu w trakcie porodu oraz postępowania w powikłanej ciąży - czyli to, o co walczyła Fundacja Rodzić po Ludzku.

Ryszard Milewski przed komisją śledczą w sprawie Amber Gold. Sędzia został wezwany w związku z ujawnioną w mediach w 2012 r. rozmową telefoniczną, jaką we wrześniu tamtego roku przeprowadził z osobą podającą się za pracownika kancelarii premiera. Zeznania i pytania są imponujące, czasami tak bardzo że przypominają nawet parodię, bo bohaterka pytań stała się w pewnym momencie tajemniczą carycą.

Dobrze oświetlone skrzyżowanie w centrum Pruszkowa i wieczór. Na przejście dla pieszych wchodzą dwie nastolatki. Kierowca powinien widzieć je z daleka, ale nawet nie zwalnia. Dziewczyny zostają potrącone.

Medialne spekulacje stały się faktem i na nowo zelektryzowały opinię publiczną. Prezydent elekt Donald Trump potwierdził, że sekretarzem stanu ma być Rex Tillerson, szef koncernu naftowego ExxonMobil, który nie ukrywa uznania dla Putina. Pytanie, czy to oznacza że Stany Zjednoczone będą zabiegały o bliższą współpracę z Moskwą, a ich łącznikiem ma być właśnie ten człowiek.

To ma być rewolucja - PiS zajął się aptekami i przygotował projekt ustawy, a w nim takie założenia jak to, że aptekę będzie mógł prowadzić tylko farmaceuta, a to oznacza, że wiele punktów zniknie. Projekt jest już w Sejmie dlatego pytamy, jak te zmiany mogą się odbić na naszych portfelach.

Ostatnia rozprawa Andrzeja Rzeplińskiego - prezes Trybunału w poniedziałek 19 grudnia kończy kadencję, dlatego dziś i on i jego zwolennicy oraz przeciwnicy podsumowują w jakiej kondycji zostawi urząd. Głosy są skrajne - od pochwał po naganę.

Żadna ze stron biorących udział w manifestacjach 13 grudnia nie próbuje się zrozumieć. Przez Warszawę przeszła manifestacja PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele oraz manifestacja KOD i opozycji.

Tłum ludzi i dwie wielkie manifestacje - PiS i KOD. Ta druga pod hasłem "Stop dewastacji Polski", a na niej i zwolennicy KOD i opozycja w jednym szeregu ze wspólnymi hasłami. Najczęściej wymieniane jest to, że wolność została dziś odebrana.