Polska i Świat

Polska i Świat

Chcieli ustrzelić dzika, zastrzelili człowieka. Pod Głogowem tragiczna pomyłka na polowaniu. Nie żyje 63-letni mężczyzna. Było ciemno, gdy znalazł się na linii strzału. Myśliwi mieli prawo być tam, gdzie byli. Niektórzy jednak pytają, czy tych praw nie mają za dużo. Łukasz Wieczorek

Tak jasnej zapowiedzi w sprawie Donalda Tuska jeszcze nie było. Dziś prezes PiS mówi twardo. Polski rząd nie poprze kandydatury Tuska na ciąg dalszy w roli szefa Rady Europejskiej. On łamie elementarne zasady Unii - grzmi Jarosław Kaczyński. A ludzie z jego otoczenia sugerują, że poparcie dla Polaka może być, o ile będzie nim europoseł Platformy Jacek Saryusz-Wolski. On sam konsekwentnie milczy. Michał Tracz

Odszedł sam. Na odchodnym patrząc w oczy prezydentowi zaapelował do swoich następców, by ci z uwagą czytali konstytucję. Generał Mirosław Różański nie jest już dowódcą polskiej armii. Ale ciągle jest człowiekiem, który jak mało kto, wie co w praktyce oznaczają wojskowe porządki ala Antoni Macierewicz. I dziś mówi o tym ze szczegółami.

Choć pracują, to często głodują, bo zarabiają tyle co nic. Dzieci jako tania siła robocza w Kongo to norma. A że nieoficjalna - to jeszcze gorzej, bo trudno z nią walczyć. Ta historia jest wstrząsająca - choć w zdjęciach - co Państwo zobaczą, także bardzo filmowa. Ale to samo życie. Patryk Rabiega

Hakerzy atakują - uderzają podczas kampanii wyborczych. Manipulacją mogą wpływać na decyzje obywateli. Czyli na nasze decyzje... To nie scenariusz filmowy, tylko realny problem, o którym coraz głośniej zaczynają mówić służby.

Kilkanaście na plusie - tyle stopni pokazały dziś termometry w centrum Polski. Było słonecznie i zrobiło się wiosennie. Pora odstawić samochody i przesiąść się na rowery. Prognozy i zapowiedzi są takie, że w tym roku w Warszawie może być prawie dwa razy więcej miejskich jednośladów.

Przyjmijmy chociaż kilkuset uchodźców, potrzebujących pilnie leczenia - apelują do polskich władz polscy biskupi. Pomoc w tej sprawie już zapowiadają lokalne władze. A co z rządem w Warszawie? Na razie problem odsuwa jak najdalej od siebie. Dokładnie w to miejsce, skąd uciekają uchodźcy.

Wokół Platformy skupimy wszystkich, którzy nie chcą dopuścić do wygranej PiS - mówi Grzegorz Schetyna i zapowiada wspólne listy podczas wyborów samorządowych. Reszta opozycji jest za. Ale pod pewnymi warunkami. I jak to w życiu bywa, szczegóły mogą zdecydować o wszystkim.

Minęły dwa tygodnie od wypadku z udziałem premier Beaty Szydło, a biegli nadal nie odczytali informacji z czarnej skrzynki jej auta. Prokuratura przesłuchuje świadków, choć w przypadku, tych którzy stali najbliżej miejsca zdarzenia, szybsi od służb są dziennikarze.

Kontrowersje związane z Krajową Rada Sądownictwa. Zmiany mają być wprowadzone szybko, bo jest źle - mówi PiS i podtrzymuje, by członków KRS wybierali nie sędziowie a politycy. To już trzeci projekt nowelizacji ustawy - z każdym kolejnym kolejne punkty oburzające i sędziów, i opozycję.

Właściciele czterech kółek nie będą już jeździć w kółko szukając wolnego miejsca na parkingu. Warszawa zapowiada zakup systemu, który podpowie kierowcom, gdzie bez problemu można zostawić auto. Chodzi o kilkadziesiąt tysięcy miejsc, nie tylko w centrum. Na czym ma polegać e-parkowanie?

Ministerstwo zdrowia taki wpis neguje. Rzecznik praw pacjenta też temu się sprzeciwia, ale niektórzy lekarze zaleceń nie słuchają i w rubryce "inne" w książeczce zdrowia wpisują "dziecko z in vitro". Wpis stygmatyzuje, choć z medycznego punktu widzenia taka informacja do niczego nie jest potrzebna.

Prawo i Sprawiedliwość ma nowego sędziego Trybunału. To Grzegorz Jędrejek. Nowy sędzia zapewnia, że jest bezpartyjny i nie zna posłów PiS - za to oni go znają i podkreślają, że ma wybitne zasługi. Ale gdy przychodzi do ich wymienienia, Jacek Żalek z klubu PiS odpowiedzi nie zna. Tak samo jak nie zna imienia i nazwiska nowego sędziego.

Pytanie czy do podróży prywatnych premier Szydło powinna wykorzystywać wojskowy samolot CASA? Opozycja nie ma wątpliwości że nie, bo to nie powietrzne taksówki. Politycy z jej partii odpowiadają raczej ogólnikowo, bo nikt nie chce krytykować swojej szefowej - Arleta Zalewska sprawdza jak to wygląda w praktyce, jakie są przepisy i dlaczego to co wcześniej było krytykowane, teraz jest praktykowane.

NASA odkryła 7 podobnych do Ziemi planet. Aż trzy w strefie, gdzie mogłoby być życie. Planety są oddalone od nas o 40 lat świetlnych, co oznacza, że gdyby 5-latek wysłał wiadomość, to odpowiedź do niego dotarłaby po 80 latach. Takie i inne przykłady podaje Patryk Rabiega.

Miasta biorą sprawy w swoje ręce i dopłacają do in vitro. Naprzeciw mieszkańcom teraz wyszedł Gdańsk - to już piąta taka miejscowość, uchwała już przyjęta, pieniądze też już są - ale w tle słychać protest niektórych mieszkańców i polityków PiS-u - czy należy wspierać leczenie metodą in vitro?

Do klasy na lekcje jak przed posiedzeniem rządu. Uczniowie muszą zostawić komórkę w przegródce - taki obowiązek i nowość wprowadzono tuż po feriach w jednej z kieleckich szkół - zdania są podzielone, ale co szkoła to obyczaj.

"Betonowy sufit" - tak nazwaliśmy barierę, w którą w spółkach Skarbu Państwa uderzają głową młodzi specjaliści o dużych kwalifikacjach. Miejsca, które mogliby zająć - zajmują nominaci Prawa i Sprawiedliwości. Kiedy młodzi uderzają w barierę, rządzący przekraczają barierę prędkości - błyskawicznie obsadzają spółki swoimi ludźmi. Oto pierwsza część raportu, który przygotowuje Sebastian Wasilewski.

Ta informacja mogła przestraszyć, ale my będziemy uspokajać. W Polsce wykryto w styczniu najwięcej radioaktywnego jodu w Europie. Pojawiły się różne teorie skąd taki wzrost, sprawdza je Paulina Chacińska i pyta ekspertów, czy jesteśmy bezpieczni.

PiS ma nowego kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Komisja sprawiedliwości już go zaakceptowała. Opozycja ekspresowym tempem prac ponownie jest zaskoczona, bo o nowej kandydaturze dowiedzieli się przez SMS-y, a to nie jedyna niejasność w pracach Trybunału.