Polska i Świat

Polska i Świat

Morawiecki: ceny energii bez zmian

Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że nie będzie podwyżek cen energii i dodaje, że dotyczy to nie tylko gospodarstw domowych, ale również samorządów i firm, które zdążyły już podpisać nowe, wyższe umowy. Rząd ma obniżyć akcyzę i opłatę przejściową. Ustawy posłowie mają przyjąć na posiedzeniu Sejmu zaraz po świętach. Opozycja nie wierzy w takie rozwiązanie i twierdzi, że i tak Polacy dostaną po kieszeni.

Jak bezpieczne są kopalnie węgla?

Prokuratura w Gliwicach zaczyna śledztwo w sprawie tragicznego wypadku, stężenie metanu w kopalni w Czechach było znacznie podwyższone. Maria Mikołajewska sprawdza, jak bezpieczne są kopalnie węgla kamiennego oraz, jakie ryzyko codziennie ponoszą górnicy.

Od nowego roku nowe standardy opieki okołoporodowej

Od nowego roku będą obowiązywały nowe standardy opieki okołoporodowej. Matki mają dostać więcej opieki, a dzieci mniej sztucznego mleka. Karmienie piersią jest dla dziecka niezwykle ważne, ale kobiety muszą się tego nauczyć. W szpitalach dotąd ta kwestia bywała zaniedbana. Co piąta kobieta nie dostała wsparcia, choć o nie prosiła.

Od stycznia w Krakowie strefa czystego transportu

Decyzja zapadła, do części centrum Krakowa wjadą, z wyjątkami, tylko ekologiczne samochody. Radni zgodzili się, żeby do strefy na Kazimierzu wpuszczać tylko samochody na gaz, wodór i prąd. Tak zwana strefa czystego transportu ma działać już w styczniu. Decyzja budzi kontrowersje, tym bardziej, że Kraków nie powiedział ostatniego słowa. Do ograniczenia wjazdu trujących samochodów do centrum przymierzają się inne miasta.

Rada Warszawa przegłosowała przywrócenie 98-procentowych bonifikat

Była wielka awantura, brak dyskusji i jednogłośne głosowanie. W Warszawie wraca wysoka bonifikata i znów wynosi 98 procent. Bonifikata dotyczy przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Głośno zrobiło się o niej po wyborach, kiedy radni zmniejszyli ją na wniosek nowych władz miasta.

Smog dusi Polskę. Normy przekraczane nawet o tysiąc procent

W Rybniku poziom zawieszonego w powietrzu pyłu o tysiąc procent przekroczył dopuszczalne normy, a w Nowym Sączu wprowadzono drugi stopień zagrożenia smogiem. Ludzie nie chcą wychodzić z domu. Zanieczyszczone powietrze czuć coraz bardziej. Coraz bardziej też nam szkodzi.

Szczegóły aktu oskarżenia uczestnika urodzin Hitlera

Portal tvn24.pl dotarł do aktu oskarżenia Adama B., który został skazany za udział w imprezie świętującej urodziny Hitlera. W dokumencie czytamy między innymi, że impreza miała charakter publiczny. Zaproszenia wysłano do kilkudziesięciu osób.

Polskie mistrzynie wróciły do szkoły

Mistrzynie na sali gimnastycznej - wróciły do szkoły, żeby motywować i wyzwalać endorfiny. Fundacja Otylii Jędrzejczak stworzyła program, który ma pokazać uczniom że nie warto szukać wymówek.

Nie żyje Kazimierz Kutz

Urodzony w Szopienicach, zakochany w Śląsku, wierny mu do samego końca. Zmarł Kazimierz Kutz. Wielki Ślązak i wielki Polak. Reżyser, twórca i polityk. Miał 89 lat. Zostawił nam znakomite filmy, scenariusze i książki. Nie sposób zapomnieć wielu jego wspomnień i anegdot. Był solą ziemi czarnej.

Prezydent o "anarchii wywoływanej przez przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości"

PiS zmieniło zdanie, to samo musiał zrobić prezydent. Tyle, że po złożonym podpisie pod siódmą nowelą ustawy, dziś opisywał przywróconych do pracy sędziów Sądu Najwyższego mocnymi słowami, mówiąc o anarchii i bezkarnej elicie sędziowskiej. To infantylne i świadczy o rozgoryczeniu - odpowiadają sędziowie. A trudnych momentów może być więcej, bo Unia chciałaby kolejnych zmian.

Ile zapłacimy za prąd? Prezydent rozmawiał z ministrem energii

Wciąż nie wiadomo, ile zapłacimy za prąd w nowym roku. Jeśli podwyżki będą, to na pewno nie od początku stycznia. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki odmówił zatwierdzenia cenników spółek energetycznych i wezwał je do złożenia kolejnych wyjaśnień. Dał im na to dwa tygodnie. Premier natomiast dał słowo, że drożej nie będzie. Prezydent też.

Prezydent zmienia przedstawiciela w KNF

Zdzisław Sokal odwołany z funkcji przedstawiciela prezydenta w Komisji Nadzoru Finansowego. Kancelaria Andrzeja Dudy przekonuje, że to konsekwencja zmiany przepisów, opozycja, że odwołanie to reakcja na aferę KNF i fragment nagranej rozmowy, w której mowa o "planie Zdzisława". A co to za plan? Sebastian Wasilewski

Masowe protesty na Węgrzech

Coraz większy gniew Węgrów. I coraz trudniej rządzącym będzie ten protest - największy od 12 lat - przeczekać. Budapeszteńskie ulice wypełnione tysiącami ludzi, którzy sprzeciwiają się zmianom w kodeksie pracy i czekają na decyzję prezydenta. Jeśli ustawę podpisze, grożą strajkiem generalnym.

Był wolontariuszem, miał potrzebę pomagania ludziom i wiele do zrobienia

Z Polski wyjechał 20 lat temu. Jednak niezależnie od tego, gdzie mieszkał, miał nieustanną potrzebę pomagania ludziom. Bartosz Niedzielski zmarł wskutek ran odniesionych w czasie zamachu w Strasburgu. Współpracował z Parlamentem Europejskim, był wolontariuszem i muzykiem. I miał jeszcze wiele do zrobienia.

Kto nie wierzy w Świętego Mikołaja?

Ta historia jest tylko dla dorosłych widzów. Bo mówić będziemy o badaniach, które po pierwsze sugerują, że święty Mikołaj nie istnieje, po drugie opisują, jak na tę kontrowersyjną tezę reagują ci, którzy w istnienie świętego święcie wierzą. O dorosłych, którzy czasem niszczą świat bajek i magii - Łukasz Wieczorek.

Najlepszy przyjaciel. Właściciel przemierza dla psa tysiące kilometrów

Choć nie mogą ze sobą rozmawiać, doskonale się rozumieją. Przyjaźnią się na zabój, mimo że połączył ich przypadek. Od tamtej chwili spędzają razem życie. Pan Maurycy i jego Tajga - adoptowany malamut. Pies, dla którego jego nowy pan przemierza tysiące kilometrów, aby choć przez chwilę zwierzę mogło być w swoim domu.

Pisali o nieprawidłowościach. Komendant miał nakazać ich inwigilację

Najpierw, w radiu, namawiał do sporządzania anonimów z informacjami, które mogłyby być niewygodne dla Bożeny Kamińskiej. Teraz komendant wojewódzki z Białegostoku miał nakazać inwigilację tych funkcjonariuszy, którzy pisali do posłanki Platformy o nieprawidłowościach w podlaskiej policji. Swojego podwładnego broni wiceminister MSWiA.

Czy szczyt uratował klimat?

Choć wszystkie kraje podpisały porozumienie i szczyt klimatyczny w Katowicach ogłoszono sukcesem, to jednocześnie te same kraje odpowiedzialne są za emisję dwutlenku węgla, która w tym roku wzrosła do rekordowego poziomu. I to tyle, jeśli chodzi o mobilizację ludzkości w walce o przyszłość planety. Polska też nie ma się czym chwalić i za kilka lat, niestety, też nie będzie miała.