Polska i Świat

Polska i Świat

Kwaśniewski pisze do prezydenta Dudy

Były prezydent punktuje obecnego. Aleksander Kwaśniewski pisze list do Andrzeja Dudy i tłumaczy mu, że stwierdzenie o Europie jako wyimaginowanej wspólnocie jest nieprawdziwe i niebezpieczne. To wspólnota realna, która daje nam realne pieniądze i zapewnia bezpieczeństwo. Zupełnie inaczej sprawę postrzegają polityczni koledzy Andrzeja Dudy. Jacek Tacik.

Polak, Węgier, dwa bratanki?

Artykuł 7. dla Węgier. Mimo że można było się tego spodziewać, zaskoczenie było spore i to dla samych Węgrów. Czarna lista działań rządu Orbana sukcesywnie powiększała się, aż w końcu miarka się przebrała. W którą stronę zmierzą teraz Węgry? Czy przyjaźń polsko-węgierska przetrwa? Maciej Warsiński.

Jak zwalczyć nowotwór krwi?

Niepokojące dane. Wzrasta liczba zachorowań na nowotwór krwi. Nowotwór nie oszczędza też dzieci. Lekarze badają przyczyny zachorowań. Wskazują między innymi na czynniki środowiskowe. Anna Wilczyńska.

Co z pakietem demokratycznym?

Co z pakietem demokratycznym? Prawo i Sprawiedliwość chciało jego przyjęcia, będąc jeszcze w opozycji. Później obiecywało, że pakiet zostanie przyjęty, kiedy sami będą rządzić. Dziś marszałek Senatu otwarcie przyznaje, że prace nie trwają. Pakietu nie będzie, za co wini opozycję. Maria Mikołajewska.

Sędziowie w obronie sędziów

Sędziowie z Łodzi, Gorzowa, Rzeszowa i Słupska piszą specjalną uchwałę, a w niej stoją w obronie sędziów, którzy zostali wezwani do rzecznika dyscyplinarnego. Tu nie chodzi o przewinienia, ale tłumienie krytyki PiS - mówią głośno i liczą się z konsekwencjami.

Prezydent odsuwa siedmiu sędziów od orzekania

Prezydent odsuwa siedmiu sędziów od orzekania. Wszyscy ukończyli 65 lat. Andrzej Duda wysyła pisma, choć wcześniej jego kancelaria twierdziła, że wcale nie musiał tego robić. Spór trwa, bo prezydent podjął decyzję nie czekając na orzeczenie Trybunału w Luksemburgu. Materiał Dawida Rydzka.

Prezydent: Unia Europejska jest wyimaginowaną wspólnotą

Unia Europejska jest wyimaginowaną wspólnotą, z której niewiele dla Polski wynika - mówi Andrzej Duda. Jego głos jest tak nośny, że dociera do samej Brukseli. Opozycja już nie ma wątpliwości, że to wystąpienie prezydenta będzie Polskę sporo kosztowało. Maciej Warsiński pyta zatem, co daje nam wyimaginowana wspólnota.

Kontrowersyjna dyrektywa o prawie autorskim

Europarlament zagłosował za kontrowersyjną dyrektywą o prawie autorskim. Mają zmienić się zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Co się zmieni i dlaczego dyrektywa wzbudza tyle emocji?

Kto zostanie nowym Rzecznikiem Praw Dziecka?

Kto zostanie nowym Rzecznikiem Praw Dziecka? Na razie żaden z kandydatów nie otrzymał rekomendacji sejmowej komisji - najmniej głosów zebrała Sabina Zalewska, kandydatka PiS-u, której zarzucono plagiat i to, że dopuszcza klapsy wobec najmłodszych. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Kolejne pytania SN do Trybunału UE

Sąd Najwyższy wysyła kolejne pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tym razem pyta, czy sposób powołania sędziów do KRS jest zgodny z konstytucją i z europejskimi standardami. Czy pytanie może zamrozić wprowadzane zmiany do czasu, aż wypowie się Luksemburg i co na to Ministerstwo Sprawiedliwości?

Alarmujący raport o smogu

Polska jest czarnym punktem na mapie Europy. W magazynie "Polska i Świat" alarmujący raport NIK o smogu. Sytuacja nie poprawiła się od poprzedniej kontroli z 2014 roku. Najgorzej jest na południu, choć w całym kraju nie ma czystych miejsc.

17. rocznica ataków na WTC

W 17. rocznicę zamachów na WTC pojawia się raport, który ostrzega przed terrorystami. Do 2023 roku na ulicach Europy znajdzie się ponad stu zwolnionych z więzień dżihadystów. Międzynarodowy zespół przeanalizował dane na temat radykałów, opracował ich profil i przestrzega.

Na przepustce mia zabić matkę i dziecko

W magazynie "Polska i Świat" wracamy do sprawy Artura K., który miał zamordować konkubinę i jej dziecko. Był już skazany za zabójstwo poprzedniej partnerki. Jego kara dobiegała końca. Był na jednodniowej przepustce - wcześniej z takich przepustek skorzystał 90 razy. Po tej tragedii wiceminister sprawiedliwości zlecił pilną kontrolę w więzieniu. Opozycja żąda dymisji Patryka Jakiego, a Maciej Warsiński pyta, jak działa system, kto i na jakiej podstawie decyduje o przyznaniu przepustek.

Pięciu sędziów ze zgodą na dalsze orzekanie

Prezydent nie poczekał na orzeczenie Trybunału w Luksemburgu. Andrzej Duda zgodził się, by po ukończeniu 65. roku życia dalej orzekało pięciu sędziów. Pytanie, co z kolejnymi siedmioma sędziami. Według prezydenckiego ministra przechodzą w stan spoczynku, a od środy jest nowy prezes Sądu Najwyższego.

Sędziowie wezwani do złożenia wyjaśnień

Dyscyplinarka dla niepokornych. Krytykują zmiany w sądach, muszą się z tego wytłumaczyć. Za poglądy może być kara. Na razie jest podejrzenie, że sędziowie przekroczyli granice swobody wypowiedzi publicznej. To oficjalne uzasadnienie. I wezwanie na dywanik.

Pożegnanie z pomnikiem

Epoka, która upamiętniał już dawno miniona, ale on dotąd trzymał się mocno. Czcił żołnierzy radzieckich i miasto w końcu powiedziało dość. Warszawski monument przechodzi do historii. Choć przy okazji zaczyna historię nową.

Zabił na przepustce z więzienia?

W Warszawie podwójne morderstwo na przepustce. Skazany za zabójstwo wyszedł na jeden dzień i zaatakował. Swoją partnerkę i jej dziecko. Oboje nie żyją. Już "po" sam poszedł na policję.

Listy poparcia sędziów do KRS nadal niejawne

Kancelaria Sejmu składa skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Chodzi o ujawnienie listy osób, które poprały kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Kancelaria Sejmu odmówiła ujawnienia tych nazwisk, choć wcześniej Zbigniew Ziobro mówił o transparentności. Później minister zmienił narrację.