Polska i Świat

Polska i Świat

Drugi najwyższy szczyt na świecie i on pierwszy, który najpierw tam wejdzie, a potem zjedzie na nartach. Taki plan ma Andrzej Bargiel, dla którego podobne wyczyny to jednak nie pierwszyzna. Lubi szalone wyzwania i je podejmuje. Czas na wyznanie śmiałka. Jakie są szczegóły tej wyprawy na K2?

Mecz Polska - Rumunia to gra o najwyższą stawkę. Nasi są w drodze na mistrzostwach świata. Dla Roberta Lewandowskiego ta droga jest jak autostrada, a biało-czerwona drużyna trudna do zatrzymania. Rumuni też mają swoje ambicje i chęć na rewanż. W sobotę to może być trudny mecz.

Przełom w diagnozowaniu stwardnienia rozsianego. Diagnoza jest najważniejsza, choć - jak się okazuje - najtrudniejsza. Zdarza się, że trwa latami i zawsze są to lata stracone. Naukowcy z Łodzi znaleźli sposób, by zrobić to szybciej.

Po proteście taksówkarzy z korporacji ciąg dalszy pojedynku na słowa i przepisy, które nie obowiązują wszystkich. I to tak bardzo boli protestujących. Bo oni chcieliby równych obowiązków dla wszystkich. I zysków, jak kiedyś. Konkurencja też wylicza zastrzeżenia i podlicza pieniądze.

Co dalej ze skazanym za zabójstwo i gwałt podejrzanym o seryjne mordy kobiet "wampirze z Bytowa" Leszkiem Pękalskim? Swoją karę już odsiedział. Ma 51 lat i teoretycznie mógłby wyjść na wolność. Ale wszystko wskazuje na to, że 25 lat odsiadki nic w nim nie zmieniło. I gdy wyjdzie, znów zaatakuje. Za dwa tygodnie decyzja, czy trafi do zamkniętego ośrodka na leczenie.

Reanimacja na chodniku po dopalaczach - to był koszmarny widok. Troje nastolatków nieprzytomnych, na granicy życia i śmierci. Gdyby nie reakcja przechodniów, byłaby tragedia. Do akcji wkroczyli lekarze, ale wkroczyła też policja. Już zatrzymała tego, który dopalaczem częstował i o mało nie zabił.

Protest taksówkarzy sparaliżował Warszawę. Kierowcy protestują przeciwko zagranicznym firmom, które - wykorzystując aplikacje w telefonach - dopuszczają na rynek zwykłych kierowców bez licencji i bez założonej działalności gospodarczej. Protest wywołał nie tylko paraliż miasta, ale także złość klientów taksówek.

Kolejne odejście z Kancelarii Prezydenta. Na początku maja ze stanowiska dyrektora zrezygnował Marek Magierowski. Teraz Andrzeja Dudę ma opuścić Małgorzata Sadurska. Nieoficjalne mówi się, że szefowa kancelarii trafi na wysokie i dobrze płatne stanowisko w państwowej spółce PZU. Opozycja zadaje pytania o jej kompetencje i mówi o "kolesiostwie".

Był strażakiem, łyżwiarzem, taternikiem czy magikiem. Uczył i bawił, tak w Polsce, jak i za granicą. W ogóle tego nie widać, ale Reksio kończy dziś 50 lat.

Profesorowie, na których oficjalnie powołuje się Andrzej Duda, zaprzeczają aby twierdzili, że prezydent może może kogoś ułaskawić przed zakończeniem procesu. Profesorowie każą doczytać kolejne zdania ich publikacji i mówią o nieporozumieniu lub manipulacji. Na stanowisko kancelarii reaguje także Sąd Najwyższy.

Po 20-stu latach Polska znowu wybrana na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Głosowanie odbyło się w Nowym Jorku. Oprócz Polski, która w Radzie Bezpieczeństwa zastąpi Ukrainę, w Radzie zasiądą także Kuwejt, Peru, Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Gwinea Równikowa. Co to w praktyce oznacza dla Polski? Maciej Warsiński.

Donald Trump wycofuje Stany Zjednoczone z porozumienia klimatycznego. Pozostałe państwa, choć czują się zawiedzione, same zapewniają, że będą wspólnie walczyć z ociepleniem klimatu. Co ciekawe, po wycofaniu Stanów Zjednoczonych rośnie rola Chin, które w wielu kwestiach mogą teraz zająć miejsce Ameryki.

Uwaga na pogodę w weekend. O ile w sobotę odpoczynek na świeżym powietrzu będzie przyjemnością, o tyle w niedzielę może mocno powiać i zagrzmieć. O tym jak planować weekend - Anna Wilczyńska.

Antoni Macierewicz chce ograniczyć pokazy lotnicze w Radomiu. Zamiast dwóch dni – jeden, zamiast pilotów z całego świata – tylko polscy. Władze Radomia alarmują, że to poważny cios w promocję miasta.

Lekcja konstytucji potrzebna jak nigdy. W kilkuset szkołach przez tydzień uczniowie słuchali dlaczego dla normalnie funkcjonującego państwa tak ważna jest ustawa zasadnicza. Marek Osiecimski pytał, jak młodzi ludzie traktują prawo i czym dla nich jest konstytucja.

Gospodarka się kręci, rząd się chwali, Główny Urząd Statystyczny publikuje dobre dane - PKB w górę, konsumpcja też i tylko liczba inwestycji nie cieszy. Wicepremier Mateusz Morawiecki uspokaja - będą nowe unijne pieniądze - to i będą inwestycje. Tylko że fundusze z Brukseli ze znakiem zapytania, bo polska praworządność coraz częściej w cudzysłowie.

MSWiA prosi Regionalną Izbę Obrachunkową o kontrolę wydatków w samorządach. Wydatki dotyczą Marszu Wolności organizowanego przez opozycje. Samorządy odpowiadają, że jechały za prywatne środki. A MSWiA oskarżają o wykorzystywanie RIO do walki politycznej. Tym bardziej, że dla MSWiA to sprawa pilna - samorządy na odpowiedź miał 4 dni.