Polska i Świat

Polska i Świat

Birgfellner zeznawał na prokuraturze

Ponad siedem godzin trwało trzecie przesłuchanie austriackiego biznesmena w warszawskiej prokuraturze. Gerald Birgfellner domaga się zapłaty za pracę, którą wykonał. Czuje się oszukany, dlatego ujawnił przebieg negocjacji z Jarosławem Kaczyńskim w sprawie budowy przez spółkę Srebrna dwóch wież w Warszawie. Mecenas Austriaka z przesłuchania dziś jest zadowolony, ale nadal nie ma wniosku o przesłuchanie prezesa PiS.

Sto dni prezydentury Trzaskowskiego w Warszawie

Mija sto dni prezydentury Rafała Trzaskowskiego - czas zatem na pierwsze rozliczenie. PiS wymienia całą listę rzeczy, których nie udało się zrobić i tych, które nie powstaną do końca roku. Prezydent stolicy atak odpiera i mówi, że na rozliczenie przyjdzie czas po dłuższym okresie rządzenia.

Zaniedbanie groźne dla zdrowia i życia kobiet

Rak szyjki macicy to poważny problem, który często jest przez kobiety bagatelizowany. Aż 60 procent ankietowanych kobiet, które słyszały o programach i badaniach, nie skorzystało z nich. Ten brak czasu i lekceważenie zdrowia może się skończyć nieodwracalnym wyrokiem, o którym w charyzmatyczny sposób na wykładzie w Katowicach opowiedziała młoda dziewczyna.

Gen bezsenności

Bezsenność to poważny problem, na który cierpi prawie 800 milionów ludzi na świecie. Niekiedy nawet nie pomagają leki. Holenderscy naukowcy badają tę przypadłość od lat i już zidentyfikowali wiele genów odpowiedzianych za bezsenność. Może to otworzyć nową drogę do terapii.

Chcą przeprosin od małopolskiej kurator

Małopolska kurator oświaty dla rodziców LGBT niedostępna. Rodzice liczyli na rozmowę, ale do niej na razie nie doszło. Po tym jak pani kurator postawiła znak równości pomiędzy społecznością LGBT a pedofilią, rodzice sprawy zostawić nie chcą . Jest za poważna, bo takie wypowiedzi ze strony przedstawicieli oświaty utrwalają fałszywe stereotypy i są niebezpieczne dla dzieci.

Szef SOP podał się do dymisji

Wypadki po prostu się zdarzają - mówił niedawno temu już były szef SOP-u. Dziś generał Tomasz Miłkowski odchodzi. Podobno z powodów osobistych, ale po ilości wypadków i stanie Służby Ochrony Państwa opozycja w te zapewnienia nie wierzy.

PiS szczodre przed wyborami. Diabeł tkwi w szczegółach

Drogowej mapy jeszcze nie ma, ale są kolejne wydatki i jeszcze większe obietnice. PiS przed wyborami jest szczodre: chce wesprzeć młodych, emerytów i rodziny z jednym dzieckiem. Nawet niepełnosprawni mają być zadowoleni, o czym zapewnia Beata Szydło. Diabeł tkwi jednak w szczegółach.

Mówił o prezes Gersdorf? Kontrowersje wokół słów prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podczas sędziowskich nominacji mówi o poniżaniu w Sądzie Najwyższym i apeluje do nominowanych by "to wytrzymali". Słowa te wprost odniosła do siebie pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf. O znaczenie wypowiedzi prezydenta pyta rzecznik SN i prosi kancelarię prezydenta o wyjaśnienie zarzutów postawionych sędziom tego sądu.

Ksiądz Sawicz przerywa milczenie

Mój klient jest zdumiony skalą manipulacji. Jest też oburzony tym, że jego prywatność została naruszona - mówi pełnomocnik Rafała Sawicza i przekazuje oświadczenie księdza. W ostatnich dniach o księdzu Sawiczu zrobiło się głośno po publikacji "Gazety Wyborczej" opisującej zeznania Geralda Birgfellnera. Według austriackiego biznesmena Jarosław Kaczyński nakłonił go do wręczenia 50 tysięcy złotych, które miały trafić do księdza zasiadającego w radzie Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, właściciela spółki Srebrna.

NBP opublikował informacje o wysokości wynagrodzeń

Narodowy Bank Polski ujawnia zarobki. Martyna Wojciechowska najlepiej opłacanym dyrektorem i to znacznie lepiej niż pozostali dyrektorzy odpowiadający za kluczowe piony w banku, ale niebędący bliskimi współpracownikami prezesa. Sprawa wyszła na jaw, bo do ujawnienia zarobków zmusiła bank specjalna ustawa - ta sama ma zresztą te zarobki ograniczyć.

Prezydent wbrew wyrokowi NSA powołuje nowych sędziów do Sądu Najwyższego

Prezydent nie czeka na decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i powołuje nowych sędziów. Tomasz Przesławski został prezesem nowej Izby Dyscyplinarnej, a Joanna Lemańska na szefową Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Przy okazji nominacji Andrzej Duda mówił ostro o poniżaniu w Sądzie Najwyższym, a nowo powołanych prosi, żeby to wytrzymali, czym zbudził reakcję sędziów, którzy czekają na wyrok TSUE. Michał Tracz.

Lekcja otwartości i oskarżenia po niej

Algierczycy wyjechali z Dobczyc, a dyrektorka szkoły podstawowej staje przed komisją dyscyplinarną za narażenie uczniów na niebezpieczeństwo. W obronie dyrektorki stanęli niektórzy rodzice i tłumaczą, że takie zajęcia prowadzone są w szkole od lat. Paulina Chacińska.

Co z pieniędzmi dla nauczycieli?

Pieniądze na spełnienie wyborczych obietnic znalazły się, ale na znaczące podwyżki dla nauczycieli już nie. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Strajk nauczycieli w czasie egzaminów maturalnych to coraz bardziej prawdopodobny scenariusz. Od miesięcy słyszą o dobrej sytuacji gospodarczej w Polsce i od miesięcy nie mogą dojść do porozumienia z minister Zalewską. Ta przekonuje, że sytuacja w oświacie poprawia się, ale nauczyciele tego nie widzą. Zmian nie odczuwa ich portfel. Michał Chlebowski.

Czy rząd będzie stać na jego obietnice?

Wyborcza obietnica, a w tle duże pieniądze i pytanie, czy polski rząd będzie na to stać. Prawo i Sprawiedliwość rozszerza program 500 plus o pierwsze dziecko, choć jeszcze nie tak dawno minister Rafalska mówiła, że program budżetu tego nie wytrzyma. Teraz rząd zdanie zmienia. Pieniądze już są i starczy ich też na "trzynastki" dla emerytów. Opozycja pyta zatem skąd i kosztem kogo. Barbara Sobska.

Dezercje w wenezuelskiej policji politycznej

Tylko w ostatnich starciach w Wenezueli zginęły trzy osoby. Niektóre źródła mówią o 25 ofiarach. Kilkaset osób zostało rannych. Miejscowe władze oskarżają wojsko o strzelanie do bezbronnych cywili. Nicolas Maduro nadal nie zamierza ustąpić, chociaż do Kolumbii uciekło około 150 funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa.

Pomnik księdza Jankowskiego wrócił na cokół

Pomnik księdza Henryka Jankowskiego znowu stoi na cokole. Ustawili go stoczniowcy na czele z radnym PiS, Karolem Guzikiewiczem. Zdaniem władz miasta stało się to "ze złamaniem prawa i przy biernej postawie policji".

Odra atakuje na Ukrainie

Na Ukrainie z powodu powikłań po Odrze od początku roku zmarło już dziewięć osób. Tamtejszy resort zdrowia apeluje o szczepienie się przeciwko tej chorobie i publikuje dane o liczbie zachorowań.

PiS znajduje pieniądze, których nie miał dla niepełnosprawnych

Pielęgniarki, nauczyciele czy opiekunowie osób niepełnosprawnych słyszą od rządu, że nie ma dla nich pieniędzy. Tymczasem, tuż przed wyborami, rządzący ogłaszają, że wydadzą miliardy na realizacje obietnic wyborczych. Osoby niepełnosprawne i ich rodziny czują się oszukane. Już zapowiadają protest w Warszawie.

PiS: nowe 500+ i "trzynastka" dla emerytów

Nawet 40 miliardów mogą kosztować w skali roku najnowsze obietnice wyborcze Prawa i Sprawiedliwości. W obecnym budżecie nie ma o nich słowa, więc pojawia się pytanie, kiedy i w jaki sposób PiS zamierza wypłacać świadczenia.

Kierowca Macierewicza bez przeszkolenia i bez uprawnień w dniu wypadku

- To podwójny skandal - mówi opozycja, kiedy na jaw wychodzą informacje, że kierowca ministra Antoniego Macierewicza w dniu wypadku wracającej z Torunia rządowej kolumny, nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, o czym informuje Onet. Prokuratura o tym wiedziała, ale mimo to sprawę umorzyła. Michał Tracz.