Polska i Świat

Polska i Świat

Podatkowe zagadki

Rząd Prawa i Sprawiedliwości łagodzi przekaz dotyczący obniżki podatków - w tym zerowego PIT-u dla młodych. Zmiany pojawią się także w projekcie obniżki podatku PIT z 18 procent do 17 procent. Pierwotnie miało to dotyczyć wszystkich, a nie tylko młodych osób.

Sędzia z Poznania stanie przed sądem dyscyplinarnym

Sędzia Monika Frąckowiak stanie przed sądem dyscyplinarnym, bo nie pisze uzasadnień do wyroków na czas. Problem w tym, że to nie jedyna sędzia, która nie trzyma się terminów. Jej koledzy podkreślają, że od pozostałych odróżnia się tym, że głośno mówi o łamaniu w Polsce praworządności.

Śledztwo w sprawie statku z migrantami

Sycylijska prokuratura wszczęła śledztwo wobec szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Włoch, wicepremiera Matteo Salviniego. Chodzi o wydarzenia ze stycznia, kiedy to szef MSW zlecił zamknąć włoskie porty dla statków organizacji pozarządowych zabierających migrantów z łodzi i pontonów na Morzu Śródziemnym. Jednostka Sea Watch 3 czekała 13 dni na zgodę na zawinięcie do portu.

Lekarz ojcem 49 dzieci

Sąd w Holandii ogłosił wyniki badań DNA, z których wynika, że ojcem pół setki dzieci jest lekarz, właściciel holenderskiej kliniki niepłodności. To z niej pochodzi też inny, słynny dawca nasienia. Obaj mężczyźni mogą mieć na świecie łącznie około pół tysiąca dzieci.

Uwaga na kleszcze

Rozpoczyna się sezon na kleszcze. W zeszłym roku nastąpił dramatyczny wzrost liczby przypadków boreliozy. Staje się coraz powszechniejsza w umiarkowanej strefie klimatycznej.

Co uczniowie wiedzą o swojej maturze? "W tej chwili dość niewiele"

We wtorek drugi dzień egzaminu dla ósmoklasistów. Na razie udaje się przeprowadzać egzaminy, ale coraz częściej powtarza się pytanie, co z promocjami uczniów i maturą. Nauczyciele powtarzają, że są zdeterminowani. A rząd, że jest gotowy do rozmów. Problem polega na tym, że ciągle chce rozmawiać o tych samych propozycjach. Propozycjach, które nauczyciele odrzucają.

Co dalej z pieniędzmi odłożonymi w OFE?

Koniec Otwartych Funduszy Emerytalnych ma nastąpić na początku 2020 roku. System emerytalny, który proponujemy, ma być oparty na trzech filarach - tłumaczył w premier Mateusz Morawiecki. Gdzie trafią pieniądze Polaków i jaki ich procent pobierze sobie w formie opłat i podatków państwo?

Bioniczna trzustka ma pomóc cukrzykom

To ma być medyczna rewolucja i pomoc dla pacjentów z cukrzycowymi powikłaniami. Powstał prototyp bionicznej trzustki. Stworzyli go naukowcy z Warszawy. Teraz czas na kolejny etap.

Antysmogowe chodniki w Warszawie

Warszawa stawia na antysmogowe chodniki. Naukowcy przekonują, że oddychać ma się lepiej. Prezydent stolicy za takie chodniki jest w stanie płacić więcej, bo nawet jeśli to eksperyment na największą na świecie skalę, w tym przypadku warto ponieść ryzyko. Łukasz Wieczorek.

PO-exit Rulewskiego. Senator zdecydował o odejściu z Platformy

Senator Jan Rulewski odchodzi z Platformy Obywatelskiej. Mówi, że nie może wspierać Koalicji Europejskiej w takim kształcie, w jakim funkcjonuje. Przeszkadzają mu elementy lewicowe. Swoje odejście senator nazywa "rulexitem", a skoro tak, to jego koledzy z PO mają nadzieję, że będzie jak z brexitem.

Zarobki nauczycieli w Polsce i za granicą

Polscy nauczyciele walczą o swoje, bo chcą godnie żyć i wyliczają, że za takie pensje, które otrzymują, jest to niemożliwe. Jak duża jest przepaść między nimi, a nauczycielami w zachodniej Europie? Wystarczy porównać zarobki w Zgorzelcu i niemieckim Goerlitz. Te miasta dzieli granica i inna nauczycielska rzeczywistość. Barbara Sobska.

Egzaminy gimnazjalne udało się przeprowadzić. Co z maturami?

Nauczyciele są zdeterminowani, strajk może się zaostrzyć. Jeśli tak będzie, pytanie, co z maturami? O ile egzaminy gimnazjalne udało się przeprowadzić dzięki pomocy wolontariuszy z pedagogicznymi papierami, to w przypadku matur prosto nie będzie. Żeby ją napisać trzeba najpierw ukończyć szkołę, a to nauczyciele wystawiają oceny i biorą udział w radzie pedagogicznej. Michał Chlebowski.

Piąty dzień strajku nauczycieli. Jego końca nie widać

Piąty dzień strajku nauczycieli i trzeci dzień egzaminów gimnazjalnych, tym razem z języka obcego. Minister Anna Zalewska z radością ogłasza, że egzaminy odbyły się, ale końca strajku nie widać. Jest decyzja o jego kontynuacji. ZNP chce rozmawiać z rządem z udziałem mediatora zewnętrznego, rząd o nowych propozycjach nie mówi.

Zbiórka na rzecz strajkujących nauczycieli

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce wznowienia negocjacji, ale rząd proponuje im to samo, co wcześniej. Strajk trwa, a daty kolejnego spotkania nie wyznaczono. Znane są straty finansowe, jakie poniosą nauczyciele. W związku z tym Społeczny Komitet "Wspieram Nauczycieli" ogłosił zbiórkę pieniędzy dla strajkujących.

Szeregi oświatowej Solidarności topnieją

Nauczyciele z oświatowej Solidarności czują się zdradzeni. RMF FM informuje, że ponad 300 osób odeszło ze związku w regionie gdańskim. Związkowcy otwarcie przyznają, że falę odejść spowodowało porozumienie z rządem, które nie zrealizowało postulatów nauczycieli oraz wypowiedzi przewodniczącego oświatowej sekcji, Ryszarda Proksy.

Polacy podzieleni w sprawie strajku nauczycieli

Polacy w sprawie strajku nauczycieli są podzieleni. "Gazeta Wyborcza" opublikowała wyniki sondażu, w którym zbadano między innymi poparcie dla trwającego strajku nauczycieli. Jak wynika z tego badania, ponad połowa ankietowanych popiera protest pedagogów i ich postulaty. Grupa przeciwników strajku jest niewiele mniejsza.

Burza po słowach senatora PiS

Grzegorz Bierecki podczas dziewiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej mówił o oczyszczaniu Polski z ludzi niegodnych naszej wspólnoty narodowej. Opozycja nie kryje oburzenia - potępienie dla tych słów słychać też w PiS. Senator broni się, że jego wypowiedź została wyrwana z kontekstu.