Polska i Świat

Polska i Świat

Andruszkiewicz rozpoczyna pracę w roli wiceministra cyfryzacji

Pierwszy dzień pracy nowego wiceministra cyfryzacji i lawina pytań m.in o obecność wojsk amerykańskich w Polsce i o stosunek do osób LGTB. Adam Andruszkiewicz, były prezes Młodzieży Wszechpolskiej, dziś niechętnie chce oceniać swoje wcześniejsze wypowiedzi – twierdzi, że nie mówił tego jako poseł. Przeszłości tak szybko jednak nie wygumkuje, bo jego nominacja nadal wzbudza wiele kontrowersji, a opozycja pyta i mówi o jego powiązaniach z Rosją.

Macierewicz wyszedł przed szereg. Krytykuje UE

Antoni Macierewicz w artykule opublikowanym w miesięczniku "Wpis" wyraził swój sceptycyzm wobec Unii Europejskiej. Były minister obrony wyraża zdecydowanie inne zdanie niż jego partia, która właśnie zaczęła kampanię do europarlamentu i która na konwencji prezentowała się na tle unijnych flag.

Przeszłość wiceministra Andruszkiewicza. Kontrowersyjna nominacja

Premier Mateusz Morawiecki powołał na stanowisko wiceministra cyfryzacji byłego prezesa Młodzieży Wszechpolskiej. Adam Andruszkiewicz dał się poznać z ostrych wypowiedzi między innymi przeciwko Unii Europejskiej. Teraz w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, które kilka dni temu pokazywało się jako partia prounijna, będzie zajmował się mediami społecznościowymi.

Premier wycofuje projekt dotyczący przemocy domowej

Znikający projekt nowelizacji o ustawie o przemocy w rodzinie. Projekt zniknął, ale zapisane w nim zamiany nie ostudziły komentarzy. W projekcie można było przeczytać, że przemoc to nie jednorazowe pobicie, a Niebieska Karta mogła być założona za zgodą ofiary. Teraz opozycja domaga się dymisji minister Elżbiety Rafalskiej.

Problemy polskiej paleontologii

Polskie zbiory i odkrycia z zoologii i paleontologii, zamiast w muzeach, chowane są piwnicach i magazynach. Muzeum Ewolucji nie ma już miejsca żeby przechowywać kolejne skarby, a Narodowe Muzeum Przyrodnicze, które powołano już sto lat temu - nadal nie istnieje.

Drakońskie kary za używanie plastikowych torebek

Unia Europejska idzie na wojnę z plastikiem. Według projektu unijnej Komisji Środowiska do 2021 roku kraje członkowskie, w tym Polska, będą musiały wyeliminować między innymi plastikowe torby. Plan wydaje się ambitny, ale tak naprawdę nie jest. Władze Kenii, czyli dużo biedniejszego i gorzej rozwiniętego kraju w Afryce podobny zakaz wprowadziły już rok temu. Za jego złamanie grożą kary, nawet więzienia.

Przygotowania do sylwestra z TVN

Okres świąteczny za nami, teraz czas na sylwestra! Przygotowania do powitania Nowego Roku w Warszawie na ostatniej prostej. Organizatorzy: telewizja TVN i władze miasta zapewniają, że to będzie niezapomniana, roztańczona noc, bo na Placu Bankowym pojawią się Bajm, Agnieszka Chylińska, Edyta Górniak, Wilki i liczne atrakcje.

Problemy samorządów z selektywnym zbieraniem odpadów

Miało być więcej kubłów do segregacji, a za wrzucanie śmieci do jednego worka wysokie kary. Miasta z trudem starały się stanąć na wysokości zadania, niektóre spełniły wymogi, niespodziewanie jednak segregacja po nowemu została odroczona o kolejny rok.

Nie żyje biskup Tadeusz Pieronek

Szukał ludzi, którzy byli daleko od Kościoła, aby ponownie ich do niego przyprowadzić. Nie udawał niczego ani nikogo. Nie posługiwał się żadną kościelną nowomową. Mówił wprost, czasem ostro, i nawet gdy nie wszyscy się z nim zgadzali. Nie sposób było go nie słuchać. Wieczorem zmarł biskup Tadeusz Pieronek.

Prezydent: wracają sędziowie splamieni w czasach komunistycznych

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie udzielonym już po podpisaniu siódmej noweli ustawy o Sądzie Najwyższym skrytykował Trybunał Sprawiedliwości Unii, który nakazał zmianę prawa. Skrytykował również samą Unię, ponownie jej zarzucając, że nie jest prawdziwą wspólnotą. Powiedział o decyzjach, które jego zdaniem wypychają Polskę z Unii Europejskiej.

Japonia wznawia komercyjne połowy wielorybów

Japonia wznawia komercyjne połowy wielorybów. Po 30 latach na morze wracają wielorybnicy - i krwawa rzeź - jak mówią ekolodzy. Japonia broni się podkreślając, że połowy będą się odbywać zgodnie z prawem, w ramach określonych limitów.

13 ofiar wybuchu w kopalni w Czechach

Wybuch metanu w czeskiej kopalni. Zginęło 13 górników: 12 Polaków i jeden Czech. 10 osób jest rannych. Przyczyną tragedii było zapalenie się metanu. Pracę natychmiast wstrzymano. Premier Mateusz Morawicki zapewnia, że rodziny górników dostana opiekę, a prezydent Andrzej Duda na niedzielę zapowiedział żałobę narodową.

Jak świętować i nie zwariować?

Zanim zasiądziemy do stołu, najpierw trzeba święta przygotować, a wtedy bywa nerwowo. Jak je przetrwać i nie zwariować? Jak nie pokłócić się z rodziną przy stole?

Śpiew na stole operacyjnym

Nastolatka z Hawajów śpiewała, kiedy lekarze usuwali jej guza mózgu. Muzyka to jej pasja, a choroba mogła przerwać karierę. Śpiewanie, czy granie na instrumentach podczas operacji to coraz częstsza praktyka.

Pobita biegaczka uświadamia kobiety

Węgierska ultramaratonka po brutalnym pobiciu i próbie gwałtu uświadamia kobiety i uczy ich bezpieczeństwa. Namawia je na kursy samoobrony, bo nawet kobiety wysportowane - jak ona - mogą nie mieć szans w konfrontacji z napastnikiem.

Hiszpania o eutanazji

Hiszpanie dyskutują o eutanazji. Tamtejsza lewica ma projekt, ale nie decydujący głos, dlatego wynik debaty nie jest oczywisty.