Polska i Świat

Polska i Świat

Polak-uchodźca. To nie prowokacja. To lekcja. Lekcja historii, która zwłaszcza teraz i zwłaszcza tu jest chyba bardzo potrzebna. Bo warto sobie przypomnieć lub uświadomić, że Polacy nie raz byli w sytuacji podobnej tułaczki, ucieczki i niewiadomej, jak ci, którzy współcześnie szukają pomocy w Europie.

Zatrzymane w kadrze, czyli na tropie pedofila. To ogólnoświatowa i jednocześnie bardzo szczegółowa akcja, bo chodzi o rozpoznanie detalu. Detalu, który wypatrzony i zidentyfikowany pomoże naprowadzić na miejsce zbrodni i na ofiarę, która czeka na ratunek.

Warszawscy radni na TAK dla in vitro. Rząd nie chce, więc samorząd zrobi to sam. Stolica jest kolejnym miastem na polskiej mapie in vitro. I kolejnym miejscem, w którym argumenty za i przeciw pełne były emocji - politycznych i etycznych.

Te zeznania już są dużym kłopotem dla Donalda Trumpa. Były szef FBI James Comey przed senacką komisja wywiadu. Ze szczegółami rozmów z gabinetu owalnego. Trump miał oczekiwać od Comey'a lojalności i braku dociekliwości w sprawie kontaktów byłego prezydenckiego doradcy z Rosjanami. To długie godziny pytań i odpowiedzi. Wszystkie niewygodne dla amerykańskiego prezydenta.

Pustki na sejmowej sali, mimo że PiS robi rewolucję w sądach. Ci z opozycji, którzy byli, mówili o wywracaniu konstytucyjnego porządku państwa. Prawo i Sprawiedliwość - o przywracaniu narodowi władzy nad sądami. W środę debata. W czwartek głosowanie. Ciekawe, czy coś zrobi prezydent.

To są dane na sygnale! Naprawdę brzmią alarmistycznie. Co czwarty Polak z zawałem nie dostaje pomocy na czas. Od pierwszych objawów do wezwania pogotowia mijają średnio dwie godziny. To często za dużo, by przeżyć.

Koniec z "wyścigiem słoni" na autostradach. Od dziś na A4 kierowcy ciężarówek nie mogą już wyprzedzać innych aut między Wrocławiem a Legnicą. A zdaniem drogowców to dopiero początek.

A teraz kamyczek do szkolnego ogródka. Ale nie z pretensją. Z pochwałą. Bo szkolne ogródki to prawdziwa szkoła zdrowego życia. Uczniowie sieją, pielą, podlewają i dzięki temu szanują to, co naturalne. I dużo łatwiej ich tego nauczyć sadząc, niż siedząc w szkolnej ławce nad podręcznikiem.

Drugi najwyższy szczyt na świecie i on pierwszy, który najpierw tam wejdzie, a potem zjedzie na nartach. Taki plan ma Andrzej Bargiel, dla którego podobne wyczyny to jednak nie pierwszyzna. Lubi szalone wyzwania i je podejmuje. Czas na wyznanie śmiałka. Jakie są szczegóły tej wyprawy na K2?

Mecz Polska - Rumunia to gra o najwyższą stawkę. Nasi są w drodze na mistrzostwach świata. Dla Roberta Lewandowskiego ta droga jest jak autostrada, a biało-czerwona drużyna trudna do zatrzymania. Rumuni też mają swoje ambicje i chęć na rewanż. W sobotę to może być trudny mecz.

Przełom w diagnozowaniu stwardnienia rozsianego. Diagnoza jest najważniejsza, choć - jak się okazuje - najtrudniejsza. Zdarza się, że trwa latami i zawsze są to lata stracone. Naukowcy z Łodzi znaleźli sposób, by zrobić to szybciej.

Po proteście taksówkarzy z korporacji ciąg dalszy pojedynku na słowa i przepisy, które nie obowiązują wszystkich. I to tak bardzo boli protestujących. Bo oni chcieliby równych obowiązków dla wszystkich. I zysków, jak kiedyś. Konkurencja też wylicza zastrzeżenia i podlicza pieniądze.

Co dalej ze skazanym za zabójstwo i gwałt podejrzanym o seryjne mordy kobiet "wampirze z Bytowa" Leszkiem Pękalskim? Swoją karę już odsiedział. Ma 51 lat i teoretycznie mógłby wyjść na wolność. Ale wszystko wskazuje na to, że 25 lat odsiadki nic w nim nie zmieniło. I gdy wyjdzie, znów zaatakuje. Za dwa tygodnie decyzja, czy trafi do zamkniętego ośrodka na leczenie.

Reanimacja na chodniku po dopalaczach - to był koszmarny widok. Troje nastolatków nieprzytomnych, na granicy życia i śmierci. Gdyby nie reakcja przechodniów, byłaby tragedia. Do akcji wkroczyli lekarze, ale wkroczyła też policja. Już zatrzymała tego, który dopalaczem częstował i o mało nie zabił.

Protest taksówkarzy sparaliżował Warszawę. Kierowcy protestują przeciwko zagranicznym firmom, które - wykorzystując aplikacje w telefonach - dopuszczają na rynek zwykłych kierowców bez licencji i bez założonej działalności gospodarczej. Protest wywołał nie tylko paraliż miasta, ale także złość klientów taksówek.

Kolejne odejście z Kancelarii Prezydenta. Na początku maja ze stanowiska dyrektora zrezygnował Marek Magierowski. Teraz Andrzeja Dudę ma opuścić Małgorzata Sadurska. Nieoficjalne mówi się, że szefowa kancelarii trafi na wysokie i dobrze płatne stanowisko w państwowej spółce PZU. Opozycja zadaje pytania o jej kompetencje i mówi o "kolesiostwie".