Polska i Świat

Polska i Świat

ZNP: rządowe propozycje są nie do przyjęcia

Przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego mówią, że rząd znał ich postulaty od dawna. A to, co zaproponował w niedzielę, nie było niczym nowym i zostało odrzucone już 25 marca. Tak związki zawodowe tłumaczą fiasko rozmów z rządem i rozpoczęcie strajku.

Rząd porozumiał się z oświatową Solidarnością

Rząd popisał porozumienie z Solidarnością i ogłosił sukces. Zrobił tak mimo, że rozmowy w sprawie strajku zakończyły się fiaskiem. I protest ruszył. Co tak naprawdę podpisał szef oświatowej Solidarności i dlaczego to zrobił?

Część związkowców Solidarności dołączyła do strajku nauczycieli

Po rozmowach ostatniej szansy wicepremier Szydło podpisała porozumienie z Solidarnością i ogłosiła sukces. Takim komunikatem byli zaskoczeni nie tylko przedstawiciele dwóch innych central związkowych. Zdziwieni byli nauczyciele. Także ci z Solidarności. Wielu z nich jest bardzo zdeterminowanych i mówi, że będą protestować do skutku.

Ruszył strajk nauczycieli. Różne dane na temat skali protestu

Tysiące zamkniętych szkół i przedszkoli. Ruszył największy od kilkudziesięciu lat strajk nauczycieli. Ministerstwo edukacji twierdzi, że bierze w nim udział mniej niż połowa placówek. Co innego mówią nauczyciele i ich związki zawodowe. Jedno jest pewne: strajk się rozpoczął, jest bezterminowy i nadal nie wiadomo co będzie ze zbliżającymi się egzaminami.

Unia zmienia przepisy. Nowe wyposażenie obowiązkowe aut

Nie lękamy się mandatów, nie boimy się utraty prawa jazdy, wierzymy w niemal nadludzkie umiejętności za kierownicą. I giniemy w wypadkach. Polskie drogi wciąż jednymi z najniebezpieczniejszych w Europie. Jest nowy raport Unii w tej sprawie, są też nowe pomysły, co zrobić, aby to zmienić. Obowiązkowe wyposażenie samochodów w nowe zabezpieczenia to początek drogi. Drogi pełnej piratów.

Baseballiści z Kuby otrzymali zgodę na grę w amerykańskich ligach

Aby grać w amerykańskich ligach, musieli uciekać ze swojego kraju. W poszukiwaniu marzeń, z narażeniem życia, próbowali przepłynąć ocean. Młodzi Kubańczycy teraz otrzymali zgodę, aby ich talent mógł rozkwitać w zespołach w USA. Zgoda darmowa nie jest i nie tylko o sport chodzi, ale w kraju, gdzie baseball jest niemal religią, oznacza wielką zmianę.

Urlop rodzicielski do podziału

Mamom będzie łatwiej wrócić do pracy, tatom zaangażować się w wychowanie dziecka. Do 2022 roku w każdym kraju Unii Europejskiej drugi rodzic będzie musiał skorzystać z co najmniej dwumiesięcznego urlopu rodzicielskiego. W ogromnej większości dotyczy to ojców. W programie "Polska i Świat" o równowadze w prawie i wadze obecności taty w życiu małego człowieka.

Szpitale pod kontrolą 

Nie jesteśmy ślepi i głusi na tragedie - mówi prezes Najwyższej Izby Kontroli i zapowiada sprawdzenie systemu ratownictwa medycznego. Bo ktoś nie dowidział i nie dosłyszał próśb o pomoc. W Wodzisławiu zmarł 35 latek, w Sosnowcu - pacjent z zakrzepem w nodze, w Zawierciu - nie udzielono na czas pomocy 20-latce, a w Dąbrowie Górniczej zignorowano mdlejąca pacjentkę. W programie "Polska i Świat" o horrorach, które dzieją się na SOR-ach.

Co zrobić z dziećmi podczas strajku nauczycieli?

W wielu domach już teraz rozpoczęło się gorączkowe planowanie, jak zapewnić opiekę dziecku w czasie nauczycielskiego protestu. Ministerstwo mówi wprost, że strajk nie jest powodem do odwołania zajęć, ale dyrektorzy szkół rozkładają ręce, bo nie są w stanie uczniom zapewnić opieki. Na pomoc ruszają zatem samorządy, pracodawcy i niezastąpieni dziadkowie.

Coraz bliżej strajku nauczycieli

Miało być zaskoczenie - i było, bo na nową propozycję dla nauczycieli oburzyła się nawet Solidarność. Rząd rzuca na stół pakiet oświatowy, a związkowcy odrzucają porozumienie. Bo gwarancja podwyżek za cztery lata to pusta deklaracja, a propozycja, aby przy okazji nauczyciele dłużej stali przy tablicy, dodatkowo rozsierdziła stronę społeczną. Minister edukacji stara się unikać tematu, ale strajk wydaje się nieunikniony.

Przez zakorkowane miasto na sygnale. Droga Macierewicza do Sejmu

Nadużycie władzy czy niezbędne korzystanie z przywilejów? Antoni Macierewicz przez zakorkowane miasto pędzi bez przeszkód, bo pędzi na sygnale. Choć już od dawna jest szeregowym posłem, to w szeregu aut stać nie chce. Błyskawicznie pokonuje kolejne ulice, a reporter magazynu "Polska i Świat" Dawid Rydzek postanowił się przekonać, czy były minister robi to zgodnie z prawem.

Karetka na torach przed wypadkiem. OSP publikuje nagranie

W Puszczykowie w województwie wielkopolskim pociąg staranował karetkę. Zginęli lekarz i ratownik. Ze wstępnych ustaleń wynika, że karetka wjechała na tory mimo opadającego szlabanu. Niebezpieczne sytuacje, w których kierowcy lekceważą ostrzeżenia zdarzają się często.

Mozambik zdewastowany przez cyklon. Kobieta urodziła na drzewie

Po przejściu cyklonu w Mozambiku odnotowano prawie półtora tysiąca przypadków zachorowań na cholerę. Jest wiele ofiar śmiertelnych i setki tysięcy ludzi, którzy nie mają jedzenia, wody i dachu nad głową. Świat obiegła historia kobiety, która urodziła dziecko na drzewie.

Egzaminy prawie miliona uczniów pod znakiem zapytania

W piątek rozmowy ostatniej szansy rządu z nauczycielskimi związkami. Wicepremier Beata Szydło mówi, że przedstawi nowe propozycje. Nauczyciele oczekują podwyżek, a nie kolejnego pakietu. Jeśli rząd nie dogada się z nauczycielami, zapowiadany strajk rozpocznie się już w poniedziałek. Widmo zagrożonych egzaminów cały czas zatem istnieje, choć minister edukacji twierdzi, że wszystko ma pod kontrolą.

Dwugłos wśród nauczycielskich związkowców

Przedstawiciele nauczycielskiej Solidarności są zadowoleni z propozycji rządowych, choć negocjacje wciąż trwają. Okazuje się, że góra z dołem nie mówi jednym głosem - zwykli związkowcy na propozycje rządowe nie zgadzają się i pytają, czy Solidarność służy nauczycielom, czy rządowi.

Tragiczne zderzenie pociągu z karetką

Zderzenie pociągu z karetką na przejeździe kolejowym w miejscowości Puszczykowo w województwie wielkopolskim. Karetka pogotowia wjechała na przejazd kolejowy - tam uderzył w nią pociąg. Dwie osoby zginęły na miejscu, trzecia jest w szpitalu.

Spór o obchody 4 czerwca

Temperatura sporu wokół obchodów w Gdańsku 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku nie spada. Na placu Solidarności chce być także Komitet Obrony Demokracji. Czy jest szansa na porozumienie?

Kontrole na szpitalnych oddziałach ratunkowych

Po tragediach zakończonych śmiercią pacjentów na Śląsku Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął w województwie śląskim kontrole. Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić na SOR-ach zmiany systemowe w całym kraju, a Anna Wilczyńska pyta, dlaczego obecny system jest niesprawny.