Polska i Świat

Polska i Świat

Te zeznania już są dużym kłopotem dla Donalda Trumpa. Były szef FBI James Comey przed senacką komisja wywiadu. Ze szczegółami rozmów z gabinetu owalnego. Trump miał oczekiwać od Comey'a lojalności i braku dociekliwości w sprawie kontaktów byłego prezydenckiego doradcy z Rosjanami. To długie godziny pytań i odpowiedzi. Wszystkie niewygodne dla amerykańskiego prezydenta.

Pustki na sejmowej sali, mimo że PiS robi rewolucję w sądach. Ci z opozycji, którzy byli, mówili o wywracaniu konstytucyjnego porządku państwa. Prawo i Sprawiedliwość - o przywracaniu narodowi władzy nad sądami. W środę debata. W czwartek głosowanie. Ciekawe, czy coś zrobi prezydent.

To są dane na sygnale! Naprawdę brzmią alarmistycznie. Co czwarty Polak z zawałem nie dostaje pomocy na czas. Od pierwszych objawów do wezwania pogotowia mijają średnio dwie godziny. To często za dużo, by przeżyć.

Koniec z "wyścigiem słoni" na autostradach. Od dziś na A4 kierowcy ciężarówek nie mogą już wyprzedzać innych aut między Wrocławiem a Legnicą. A zdaniem drogowców to dopiero początek.

A teraz kamyczek do szkolnego ogródka. Ale nie z pretensją. Z pochwałą. Bo szkolne ogródki to prawdziwa szkoła zdrowego życia. Uczniowie sieją, pielą, podlewają i dzięki temu szanują to, co naturalne. I dużo łatwiej ich tego nauczyć sadząc, niż siedząc w szkolnej ławce nad podręcznikiem.

Drugi najwyższy szczyt na świecie i on pierwszy, który najpierw tam wejdzie, a potem zjedzie na nartach. Taki plan ma Andrzej Bargiel, dla którego podobne wyczyny to jednak nie pierwszyzna. Lubi szalone wyzwania i je podejmuje. Czas na wyznanie śmiałka. Jakie są szczegóły tej wyprawy na K2?

Mecz Polska - Rumunia to gra o najwyższą stawkę. Nasi są w drodze na mistrzostwach świata. Dla Roberta Lewandowskiego ta droga jest jak autostrada, a biało-czerwona drużyna trudna do zatrzymania. Rumuni też mają swoje ambicje i chęć na rewanż. W sobotę to może być trudny mecz.

Przełom w diagnozowaniu stwardnienia rozsianego. Diagnoza jest najważniejsza, choć - jak się okazuje - najtrudniejsza. Zdarza się, że trwa latami i zawsze są to lata stracone. Naukowcy z Łodzi znaleźli sposób, by zrobić to szybciej.

Po proteście taksówkarzy z korporacji ciąg dalszy pojedynku na słowa i przepisy, które nie obowiązują wszystkich. I to tak bardzo boli protestujących. Bo oni chcieliby równych obowiązków dla wszystkich. I zysków, jak kiedyś. Konkurencja też wylicza zastrzeżenia i podlicza pieniądze.

Co dalej ze skazanym za zabójstwo i gwałt podejrzanym o seryjne mordy kobiet "wampirze z Bytowa" Leszkiem Pękalskim? Swoją karę już odsiedział. Ma 51 lat i teoretycznie mógłby wyjść na wolność. Ale wszystko wskazuje na to, że 25 lat odsiadki nic w nim nie zmieniło. I gdy wyjdzie, znów zaatakuje. Za dwa tygodnie decyzja, czy trafi do zamkniętego ośrodka na leczenie.

Reanimacja na chodniku po dopalaczach - to był koszmarny widok. Troje nastolatków nieprzytomnych, na granicy życia i śmierci. Gdyby nie reakcja przechodniów, byłaby tragedia. Do akcji wkroczyli lekarze, ale wkroczyła też policja. Już zatrzymała tego, który dopalaczem częstował i o mało nie zabił.

Protest taksówkarzy sparaliżował Warszawę. Kierowcy protestują przeciwko zagranicznym firmom, które - wykorzystując aplikacje w telefonach - dopuszczają na rynek zwykłych kierowców bez licencji i bez założonej działalności gospodarczej. Protest wywołał nie tylko paraliż miasta, ale także złość klientów taksówek.

Kolejne odejście z Kancelarii Prezydenta. Na początku maja ze stanowiska dyrektora zrezygnował Marek Magierowski. Teraz Andrzeja Dudę ma opuścić Małgorzata Sadurska. Nieoficjalne mówi się, że szefowa kancelarii trafi na wysokie i dobrze płatne stanowisko w państwowej spółce PZU. Opozycja zadaje pytania o jej kompetencje i mówi o "kolesiostwie".

Był strażakiem, łyżwiarzem, taternikiem czy magikiem. Uczył i bawił, tak w Polsce, jak i za granicą. W ogóle tego nie widać, ale Reksio kończy dziś 50 lat.

Profesorowie, na których oficjalnie powołuje się Andrzej Duda, zaprzeczają aby twierdzili, że prezydent może może kogoś ułaskawić przed zakończeniem procesu. Profesorowie każą doczytać kolejne zdania ich publikacji i mówią o nieporozumieniu lub manipulacji. Na stanowisko kancelarii reaguje także Sąd Najwyższy.

Po 20-stu latach Polska znowu wybrana na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Głosowanie odbyło się w Nowym Jorku. Oprócz Polski, która w Radzie Bezpieczeństwa zastąpi Ukrainę, w Radzie zasiądą także Kuwejt, Peru, Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Gwinea Równikowa. Co to w praktyce oznacza dla Polski? Maciej Warsiński.