Polska i Świat

Polska i Świat

Seks osób niepełnosprawnych stanowi ciągle pewne tabu. A jednocześnie dla nich - ludzi na wózkach - temat tak ważny. Tak jak wszyscy, także oni go potrzebują. Mieli też potrzebę, żeby o tym porozmawiać. Niepełnosprawni z całej Polski spotkali się w Warszawie i nie bali się trudnych pytań.

Według najnowszych badań już czterech na dziesięciu Polaków - albo w ogóle nie spożywa mięsa, albo znacząco je ogranicza. - Od lat upewniamy się w tym, że można nie jeść mięsa i być sytym, zadowolonym – powiedziała Marta Dymek, autorka książek kulinarnych.

W Sejmie złożony został projekt ustawy posłów Prawa i Sprawiedliwości, w którym na terenie Westerplatte ma zostać zbudowana filia Muzeum II Wojny Światowej. Placówka byłaby wtedy własnością Skarbu Państwa, a zarządzać miałoby nim nie miasto, a wojewoda. Zdaniem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz "to kolejna próba przejęcia Westerplatte dla celów politycznych".

Jeden z nauczycieli otrzymał tylko 300 złotych pensji – to cena, jaką zapłacił za udział w strajku. Pedagodzy stracili nie tylko pieniądze, ale też, jak pokazuje sondaż, nie zyskali poparcia społecznego. Dalej nie ma też porozumienia.

Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego przybiera na sile, a dodatkowo atmosferę podgrzewają sondaże. Według najnowszego, przeprowadzonego przez Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, PiS i KE idą łeb w łeb. Powyżej progu wyborczego jest Wiosna, Konfederacja i Kukiz'15.

Tragiczna śmierć na terenie jednej z warszawskich szkół podstawowych. Ranny od ciosów nożem uczeń, mimo akcji ratowników, zmarł. Na miejscu od razu pojawiła się policja. Przyjechał też prezydent Warszawy.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Kursanci mają się mniej stresować, egzaminatorzy mają mieć więcej czasu na ocenę kandydatów na kierowców. Ministerstwo infrastruktury liczy na większą zdawalność, WORD-y boją się paraliżu ośrodków. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie już 1 lipca.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zajęła się wnioskiem o ukaranie mecenasa Romana Giertycha. Prokurator krajowy chce kar za wypowiedzi sprzed blisko trzech lat. Roman Giertych jest pierwszym adwokatem, którym zajęła się nowa izba Sądu Najwyższego. Na tym nie koniec. Postępowanie przed Izbą Dyscyplinarną będzie miał też Jacek Dubois, pełnomocnik austriackiego biznesmena oskarżającego Jarosława Kaczyńskiego.

Więcej punktów za szczepienia. Tak właśnie kolejne miasta przy pomocy zmiany przepisów chcą premiować szczepione dzieci przy naborze do przedszkoli i żłobków. Niektóre miasta do tego pomysłu wracają. Poprzedni upadł, bo godziło to w równy dostęp do oświaty.

Nie milkną echa głośnego zatrzymania Elżbiety Podleśnej, która na plakacie z Matką Boską umieściła tęczową aureolę. Rzecznik polskiego episkopatu mówi o profanacji, a wierni są podzieleni. Dla części to obraza uczuć religijnych, inni piszą w tej sprawie list do episkopatu, w którym zaznaczają, że tęcza nie obraża, bo nie jest symbolem uwłaczającym.

Partie polityczne w czasie kampanii wyborczej prześcigają się w propozycjach, jak ułatwić leczenie Polaków. Wiosna obiecuje 30 dni stania w kolejce do specjalistów. Koalicja Europejska przebija ruch Roberta Biedronia i mówi o 21 dniach.

30 lat temu ukazało się pierwsze wydanie "Gazety Wyborczej". Przez ten czas wiele się zmieniło. Kiedyś dziennikarze częściej korzystali z książki telefonicznej niż z internetu. Jedyne co się nie zmieniło, to publikacja tematów wpływających na naszą rzeczywistość.

Od czwartku PKP Intercity wstrzymuje sprzedaż biletów na pociągi krajowe. Kolejarze postanowili zmienić już ustalony wcześniej wakacyjny rozkład jazdy. W efekcie zmian podróżni mogą stracić zniżki.

Ponad pięć tysięcy kilometrów pieszo planuje przejść Ukrainiec, który wyruszył z Kijowa. Jego celem jest portugalska Lizbona. Mężczyzna chce nie tylko pobić rekord kraju, ale też dać przykład innym Ukraińcom.

Kolejna grupa zawodowa domaga się podwyżek. Po nauczycielach, którzy zawiesili strajk, wyższych pensji domagają się fizjoterapeuci i diagności. Chcą podwyżek takich samych, jakie dostały pielęgniarki i położne. Fizjoterapeuci rozpoczęli strajk włoski.

Retoryka w kampanii jest bardzo ważna, a ponieważ to wybory do Parlamentu Europejskiego, wśród największych ugrupowań politycznych trudno znaleźć eurosceptyków, choć wcześniej negatywnych głosów o Unii Europejskiej nie brakowało.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił rozpoczęcie rozbudowy lotniska w Radomiu. Celem portu lotniczego ma być odciążenie lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a w przyszłości także Centralnego Portu Komunikacyjnego. Eksperci w budowie nowego portu widzą bardziej zabieg PR-owy niż biznesowy.

Grzegorz Schetyna stanął przed komisją śledczą do spraw wyłudzeń VAT. Szef Platformy Obywatelskiej twierdzi, że to nie przypadek, że zostaje wezwany tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Mówi o politycznej hucpie i wskazuje na Mariusza Kamińskiego, który też jest na liście świadków, ale nie został jeszcze przesłuchany.