Polska i Świat

Polska i Świat

Skateboard w Tokio. Amelia Bródka reprezentuje Polskę

Po raz pierwszy na igrzyskach jest skateboarding. Polskę będzie reprezentować Amelia Bródka. Z deską nie rozstaje się od najmłodszych lat, teraz jej umiejętności będzie mógł podziwiać świat. Mówi, że nie byłoby jej w Tokio, gdyby nie wsparcie rodziców i ich wiara w jej pasję. Karolina Bałuc.

Unijne ultimatum ws. nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej

Do tej pory wyrok TSUE dotyczący polskiej praworządności nie robił na rządzących wielkiego wrażenia. O wiele bardziej niż spór z Unią, na wyobraźnię władzy działa groźba kar finansowych, o które może wnioskować Komisja Europejska. Na razie Komisja daje polskiemu rządowi czas, ściśle określony. Polska już mówi o szukaniu argumentów, a pierwsza prezes Sądu Najwyższego rozważa zamrożenie działania Izby Dyscyplinarnej. Michał Tracz.

Sondaż w sprawie ustawy anty-TVN

Ankietowani nie mają wątpliwości, że wolność mediów jest potrzebna, a media powinny patrzeć władzy na ręce - to kolejny głos, tym razem odbicie nastroju społecznego na propozycję Prawa i Sprawiedliwości, czyli na wprowadzenie ustawy anty-TVN. Mocny sprzeciw wobec projektu płynie też zza oceanu, a konkretnie od amerykańskiej sekretarz handlu. Patryk Rabiega.

"Gdyby nie media, to ja bym tę sprawę przegrał"

TVN nie tylko patrzy władzy na ręce - nagłaśniamy sprawy tych, którzy potrzebują pomocy, jak pan Stefan, ojciec niepełnosprawnego syna. Groziła im eksmisja przez nieuczciwego dewelopera, na szczęście do niej nie doszło. Po latach ich odwiedzamy i pytamy o dalszy los. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Tusk rzuca rękawicę Kaczyńskiemu

Czy dojdzie do debaty Tusk-Kaczyński? Rękawica została rzucona, ale jak na razie PiS jest niechętny. Donald Tusk wrócił do polskiej polityki z impetem, spotkanie goni spotkanie, były już rozmowy z mieszkańcami Szczecina, Gdańska, we wtorek z senatorami Koalicji Obywatelskiej. Jaka jest strategia przewodniczącego PO? Czy Platforma pokaże plan na Polskę, czy jak wcześniej, będzie głównie odwoływać się do podziału PiS-PO? Materiał Adrianny Otręby.

Sędziowie po decyzji TSUE walczą o powrót do pracy

Izba Dyscyplinarna odsunęła od orzekania sędziów Igora Tuleyę i Pawła Juszczyszyna - obaj próbują wrócić. Sędzia Igor Tuleya we wtorek rano stawił się w pracy, bo w związku z ostatnimi orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie ma żadnych wątpliwości, że powinienem jak najszybciej stawić się w sądzie i zostać dopuszczonym do orzekania. Materiał Patryka Rabiegi.

Ultimatum Komisji Europejskiej

Komisja Europejska stawia Polsce ultimatum w sprawie praworządności - daje polskiemu rządowi czas do 16 sierpnia na uznanie decyzji TSUE i zawieszenie działania Izby Dyscyplinarnej. W przeciwnym razie będzie wnioskować o nałożenie kar finansowych. Komunikat jest jasny - pytanie, czy to bardzo sprecyzowane stanowisko Komisji Europejskiej zmusi rządzących do wykonania wyroku. Materiał Dawida Rydzka.

Impulsy z mózgu przełożone na słowa

Pierwsze myśli sparaliżowanego człowieka odczytane przez komputer. Dokonali tego lekarze z Kalifornii. "Czuję się dobrze", "Nie chce mi się pić" - takie były te pierwsze zdania. Impulsy mózgu zostały przełożone na słowa. Nauka w służbie ludzkości w najpiękniejszym wydaniu. Patryk Rabiega.

Matura z religii?

Matura z religii? Jest taki pomysł. Chce jej nie tylko Kościół katolicki. To na razie tylko propozycja, która wymaga głębokiej analizy. Minister Przemysław Czarnek zapowiada z kolei, że chciałby, aby lekcje religii lub etyki były obowiązkowe. Dotąd uczniowie mieli wachlarz możliwości: mogli chodzić na jeden z przedmiotów, na oba lub na żaden. Adrianna Otręba.

Wzrost liczby zgonów w Polsce

W pierwszym półroczu zmarło aż o 30 procent więcej Polaków niż rok temu o tej samej porze. To pokłosie epidemii. Część pacjentów, którzy zmarli na oddziałach covidowych, nie zdążyła się zaszczepić. Szczepionki są, ale chętnych coraz mniej. Do tej pory nieco ponad połowa dorosłych Polaków zarejestrowała się na szczepienie lub przyjęła co najmniej jedną dawkę. Na oddziały covidowe trafiają prawie tylko niezaszczepieni. Monika Celej.

Skutki przejęcia Polska Press

Po siedmiu miesiącach od przejęcia Polska Press przez Orlen z 15 dzienników tylko w dwóch nie doszło do zmiany na kluczowym stanowisku. Nowi naczelni też nie są przypadkowi. Wolność prasy, wolność mediów, niezależne dziennikarstwo - te hasła wybrzmiewają głośno nie tylko w kontekście Polska Press. Dawid Rydzek.

Szpitale rezygnują z zakazów odwiedzin

W czasach pandemii wprowadzono w szpitalach całkowity zakaz odwiedzin. Strach przed COVID-19 i zagrożenie epidemiologiczne nie pozwoliły rodzinom odwiedzać swoich bliskich. Dzisiaj, gdy zakażeń jest mniej - wiele szpitali zdecydowało się poluzować te zakazy, ale nie ma jednej reguły. Anna Wilczyńska.

Badania pacjentów z oddziałów covidowych

Z badań polskich naukowców wynika, że zdecydowana większość pacjentów na oddziałach covidowych to niezaszczepieni. Czy jest lepszy argument za tym, by się zaszczepić? Naukowcy przyjrzeli się też dokładniej grupie zaszczepionych, żeby sprawdzić, czy i jak chorują pacjenci tylko po jednej dawce i ci w pełni zaszczepieni. Monika Celej.

Głosy sprzeciwu wobec ustawy anty-TVN

Bój o wolne media i kolejne głosy sprzeciwu wobec projektu ustawy zwanej anty-TVN autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Głos zabiera Międzynarodowy Instytutu Prasy - pisze, że to "bezpośredni atak państwa członkowskiego Unii Europejskiej na pluralizm mediów". Ten głos nie jest odosobniony. Barbara Sobska.

Ostatni dzień pracy Bodnara, oczekiwanie na Wiącka

Ostatni dzień kadencji profesora Adama Bodnara - nowy Rzecznik Praw Obywatelskich jeszcze nie został wybrany. Senat musi zatwierdzić kandydaturę profesora Marcina Wiącka. Co ciekawe, dopiero w środę do Izby Wyższej - mieszczącej się w tym samym budynku - trafiła sejmowa uchwała potwierdzająca wybór posłów. Dawid Rydzek.