Polska i Świat

Polska i Świat

Protest pod bramą ministerstwa edukacji

Trójka aktywistów z młodzieżowego Forum LGBT+ prowadzi protest pod bramą Ministerstwa Edukacji i Nauki, a wśród nich siostrzeniec premiera Mateusza Morawieckiego. Po południu w poniedziałek na rozmowy zaprosił ich wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski. Spotkanie trwało niecałą godzinę. Protest trwa dalej. Adrianna Otręba.

Polski Ład – zmiany w podatkach i nowa składka zdrowotna

W ramach Polskiego Ładu zapowiadane są zmiany w podatkach i nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Rząd przekonuje, że na zmianie zyska 18 milionów podatników - przedsiębiorcy, także ci prowadzący drobny biznes, mają w tej sprawie inne zdanie. Według nich zmiany oznaczają wzrost podatków dla milionów obywateli. Barbara Sobska.

Jak zmniejszyć cierpienie zwierząt laboratoryjnych

Zwierzęta mają mieć lepiej. Tak wynika z przyjętego właśnie przez rząd projektu ustawy dotyczącego wykorzystywania zwierząt do celów naukowych. Rocznie w Unii Europejskiej w laboratoriach wykorzystywanych jest do dziesięciu milionów zwierząt, w Polsce to 140 tysięcy. Co trzeba zrobić, by zmniejszyć ich cierpienie? Naukowcy powinni w pierwszej kolejności sięgać po te metody, do których niepotrzebne są eksperymenty na zwierzętach. Materiał Patryka Rabiegi.

Apele o oddawanie krwi

Ten rok jest wręcz dramatyczny - mówią lekarze szpitala z Kielc. Brakuje krwi i to w całym kraju. Są placówki, które z tego powodu odwołują zabiegi. Szczęśliwie wzrasta liczba dawców, ale przez pandemię wzrasta też zapotrzebowanie. Centra krwiodawstwa mówią, żeby nie zniechęcać się kolejkami, bo one nie bez powodu tworzą się głównie w jeden konkretny dzień. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

W obronie dyrektorki Zachęty

Ludzie kultury i sztuki protestują przeciwko zapowiedzi zmiany na stanowisku dyrektorki Galerii Zachęta. Umowy z Hanną Wróblewską nie chce przedłużyć Piotr Gliński, któremu placówka podlega. Materiał Adrianny Otręby.

Premier: należy dokonać przeglądu Izby Dyscyplinarnej

Premier Mateusz Morawiecki powiedział o Izbie Dyscyplinarnej, że "nie spełnia wszystkich oczekiwań". O jakie i czyje oczekiwania chodzi? Trybunał Sprawiedliwości w tej sprawie wyraził się jasno i oczekuje przestrzegania prawa. Teraz głos zabiera premier, zapowiadając dalsze reformy wymiaru sprawiedliwości. Co to w praktyce oznacza? Materiał Michała Tracza.

Polityczne coś za coś?

Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich profesor Marcin Wiącek złożył w piątek ślubowanie przed Sejmem. Wybrano też nowego prezesa IPN, został nim Karol Nawrocki. Co mają wspólnego te dwa nazwiska i stanowiska? Mogą mieć więcej, niż to się z pozoru wydaje. Polityczne coś za coś? Materiał Dawida Rydzka.

Syn szefa NIK zatrzymany przez CBA

CBA zatrzymało w piątek na lotnisku wracającego z wakacji syna Mariana Banasia - Jakuba, który jest społecznym doradcą w NIK-u. Ma usłyszeć siedem zarzutów. Prokuratura chce także zgody Sejmu na postawienie zarzutów prezesowi. Zarzut? Zatajanie majątku. Marian Banaś zapewnia, że nie odstąpi od wypełniania powierzonych mu obowiązków. Wcześniej Banaś był "kryształowy", teraz chyba już nikt z PiS-u tak nie powie. Materiał Macieja Warsińskiego.

Sokolniki 11 lat po powodzi. Historia pana Stanisława

W tym roku TVN24 obchodzi 20-lecie. Przez ten czas nie tylko przekazujemy informacje, ale jesteśmy blisko widzów - jak 11 lat temu, kiedy powódź zalała Sokolniki niedaleko Sandomierza. Wiele osób odciętych było wtedy od świata. Wśród nich był pan Stanisław, którego służby odnalazły dzięki informacjom zebranym na naszej antenie przez Annę Jędrzejowską. Wracamy do pana Stanisława i pytamy, jak zmieniło się jego życie. Materiał Anny Wilczyńskiej. 

Chmury a walka ze zmianami klimatu

Chmury miały być naszymi sprzymierzeńcami w walce ze zmianami klimatu, a same się zmieniają i nakręcają katastrofę. Zaczynają odbijać mniej promieniowania słonecznego i zatrzymują więcej ciepła na Ziemi - dowodzą brytyjscy naukowcy. Materiał Patryka Rabiegi.

Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. Izby Dyscyplinarnej

Nie tylko TSUE nie uznaje Izby Dyscyplinarnej - nie uznaje jej też Europejski Trybunał Praw Człowieka. W wydanym wyroku każe zapłacić 15 tysięcy euro odszkodowania adwokatce, która stając przed Izbą nie miała zagwarantowanego sprawiedliwego procesu. Izba, zdaniem kolejnej instytucji musi przestać działać, ale jak na razie decyzji nie podejmuje ani pierwsza prezes Sądu Najwyższego, ani władza. Materiał Michała Tracza.

20-lecie TVN z perspektywy prowadzących programy

W tym roku nasza stacja obchodzi 20-lecie. Pierwsi przekazujemy informacje, mierzymy się z różnymi tematami i różnymi emocjami. Każdy dzień jest inny, jedno jest niezmienne - chcemy państwa dobrze poinformować. Sylwia Piestrzyńska.

Skateboard w Tokio. Amelia Bródka reprezentuje Polskę

Po raz pierwszy na igrzyskach jest skateboarding. Polskę będzie reprezentować Amelia Bródka. Z deską nie rozstaje się od najmłodszych lat, teraz jej umiejętności będzie mógł podziwiać świat. Mówi, że nie byłoby jej w Tokio, gdyby nie wsparcie rodziców i ich wiara w jej pasję. Karolina Bałuc.

Unijne ultimatum ws. nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej

Do tej pory wyrok TSUE dotyczący polskiej praworządności nie robił na rządzących wielkiego wrażenia. O wiele bardziej niż spór z Unią, na wyobraźnię władzy działa groźba kar finansowych, o które może wnioskować Komisja Europejska. Na razie Komisja daje polskiemu rządowi czas, ściśle określony. Polska już mówi o szukaniu argumentów, a pierwsza prezes Sądu Najwyższego rozważa zamrożenie działania Izby Dyscyplinarnej. Michał Tracz.

Sondaż w sprawie ustawy anty-TVN

Ankietowani nie mają wątpliwości, że wolność mediów jest potrzebna, a media powinny patrzeć władzy na ręce - to kolejny głos, tym razem odbicie nastroju społecznego na propozycję Prawa i Sprawiedliwości, czyli na wprowadzenie ustawy anty-TVN. Mocny sprzeciw wobec projektu płynie też zza oceanu, a konkretnie od amerykańskiej sekretarz handlu. Patryk Rabiega.