Polska i Świat

Polska i Świat

Impulsy z mózgu przełożone na słowa

Pierwsze myśli sparaliżowanego człowieka odczytane przez komputer. Dokonali tego lekarze z Kalifornii. "Czuję się dobrze", "Nie chce mi się pić" - takie były te pierwsze zdania. Impulsy mózgu zostały przełożone na słowa. Nauka w służbie ludzkości w najpiękniejszym wydaniu. Patryk Rabiega.

Matura z religii?

Matura z religii? Jest taki pomysł. Chce jej nie tylko Kościół katolicki. To na razie tylko propozycja, która wymaga głębokiej analizy. Minister Przemysław Czarnek zapowiada z kolei, że chciałby, aby lekcje religii lub etyki były obowiązkowe. Dotąd uczniowie mieli wachlarz możliwości: mogli chodzić na jeden z przedmiotów, na oba lub na żaden. Adrianna Otręba.

Wzrost liczby zgonów w Polsce

W pierwszym półroczu zmarło aż o 30 procent więcej Polaków niż rok temu o tej samej porze. To pokłosie epidemii. Część pacjentów, którzy zmarli na oddziałach covidowych, nie zdążyła się zaszczepić. Szczepionki są, ale chętnych coraz mniej. Do tej pory nieco ponad połowa dorosłych Polaków zarejestrowała się na szczepienie lub przyjęła co najmniej jedną dawkę. Na oddziały covidowe trafiają prawie tylko niezaszczepieni. Monika Celej.

Skutki przejęcia Polska Press

Po siedmiu miesiącach od przejęcia Polska Press przez Orlen z 15 dzienników tylko w dwóch nie doszło do zmiany na kluczowym stanowisku. Nowi naczelni też nie są przypadkowi. Wolność prasy, wolność mediów, niezależne dziennikarstwo - te hasła wybrzmiewają głośno nie tylko w kontekście Polska Press. Dawid Rydzek.

Szpitale rezygnują z zakazów odwiedzin

W czasach pandemii wprowadzono w szpitalach całkowity zakaz odwiedzin. Strach przed COVID-19 i zagrożenie epidemiologiczne nie pozwoliły rodzinom odwiedzać swoich bliskich. Dzisiaj, gdy zakażeń jest mniej - wiele szpitali zdecydowało się poluzować te zakazy, ale nie ma jednej reguły. Anna Wilczyńska.

Badania pacjentów z oddziałów covidowych

Z badań polskich naukowców wynika, że zdecydowana większość pacjentów na oddziałach covidowych to niezaszczepieni. Czy jest lepszy argument za tym, by się zaszczepić? Naukowcy przyjrzeli się też dokładniej grupie zaszczepionych, żeby sprawdzić, czy i jak chorują pacjenci tylko po jednej dawce i ci w pełni zaszczepieni. Monika Celej.

Głosy sprzeciwu wobec ustawy anty-TVN

Bój o wolne media i kolejne głosy sprzeciwu wobec projektu ustawy zwanej anty-TVN autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Głos zabiera Międzynarodowy Instytutu Prasy - pisze, że to "bezpośredni atak państwa członkowskiego Unii Europejskiej na pluralizm mediów". Ten głos nie jest odosobniony. Barbara Sobska.

Ostatni dzień pracy Bodnara, oczekiwanie na Wiącka

Ostatni dzień kadencji profesora Adama Bodnara - nowy Rzecznik Praw Obywatelskich jeszcze nie został wybrany. Senat musi zatwierdzić kandydaturę profesora Marcina Wiącka. Co ciekawe, dopiero w środę do Izby Wyższej - mieszczącej się w tym samym budynku - trafiła sejmowa uchwała potwierdzająca wybór posłów. Dawid Rydzek.

TSUE o systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. W ogłoszonym wyroku Trybunał uwzględnił wszystkie zarzuty podniesione przez Komisję Europejską i stwierdził, że Polska uchybiła swoim zobowiązaniom wynikającym z prawa Unii Europejskiej. Michał Tracz.

Cmentarzysko Amazonek nad Notecią?

To oczywiście tylko metafora, ale archeolodzy z poznańskiego uniwersytetu już kolejny sezon badają kurhany kultury wielbarskiej, w których znajdują szczątki samych pań. W lasach koło Ujścia odkryto już grób "księżniczki" ze srebrnymi bransoletkami i "wojowniczki" wyposażonej w ostrogi. O odkryciach Patryk Rabiega.

Negocjacje ws. refundacji leku na mukowiscydozę

Mukowiscydoza przestała być chorobą śmiertelną, a jest chorobą przewlekłą - ogłasza prezes Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy. Niestety, nie dla niemal dwóch tysięcy polskich pacjentów, ponieważ w naszym kraju lek nie jest refundowany. Agencja Oceny Technologii Medycznych wydała negatywną rekomendację, powołując się przede wszystkim na zbyt wysoką cenę preparatu. Ostateczna decyzja będzie należała do ministra zdrowia. Negocjacje z producentem trwają, a cena życia jest bardzo wysoka. Materiał Karoliny Bałuc.

Minister Czarnek i gloryfikowanie patriarchatu

To jeden z najbardziej niebezpiecznych ministrów w historii ostatnich 30 lat w Polsce - mówi Szymon Hołownia, ale nie tylko on przerażony jest działaniami ministra Przemysława Czarnka. Minister edukacji i nauki znów znalazł się w centrum uwagi po słowach swojego doradcy gloryfikującego patriarchat. Przemysław Czarnek jego zdanie podziela. Materiał Barbary Sobskiej.

Interwencja posłów Zjednoczonej Prawicy ws. szczepień

Dom dziecka tłumaczy, dlaczego ich podopieczni zostali zaszczepieni - tłumaczy się po przyjeździe na miejsce polityków Zjednoczonej Prawicy. Władze placówki odpowiadają na pytania, rząd milczy, a tempo szczepień spada. Opozycja więc pyta, o co w tym wszystkim chodzi, bo działania posłów biją w szczepienia. Materiał Jacka Tacika.

Trybunał Konstytucyjny kwestionuje unijne prawo

Kiedy z Luksemburga płynęła informacja o decyzji w sprawie Izby Dyscyplinarnej, w Warszawie przed kierowanym przez Julię Przyłębską Trybunałem Konstytucyjnym, ważyła się odpowiedź na ten głos. Pięcioosobowy skład - z byłym prokuratorem stanu wojennego i byłym posłem PiS Stanisławem Piotrowiczem na czele - zakwestionował unijne prawo. Polski TK uznał, że uprawnienia TSUE dotyczące środków tymczasowych w zakresie wymiaru sprawiedliwości są niezgodne z konstytucją. Materiał Dawida Rydzka.

Opozycja wzywa do dymisji Dworczyka

Opozycja żąda dymisji, ale minister Michał Dworczyk składać jej nie zamierza. Afera mailowa znów podgrzała temperaturę. Tym razem po słowach samego ministra. Michał Dworczyk dalej przekonuje, że z prywatnej skrzynki wyciekły maila służbowe, ale dotyczące spraw partyjnych. Tyle że mowa była o planowaniu lockdownu, kwestiach obronności czy polityce polsko-ukraińskiej. Patrząc na kaliber tych spraw trudno nie mieć wrażenia, że to jednak sprawy nie partyjne a rządowe. Barbara Sobska.

Rozgrywki na poziomie polskim i unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać decyzje w związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi polskiej praworządności. W tym samym czasie Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej prowadzi rozprawę dotyczącą zgodności wybranych unijnych przepisów traktatowych z konstytucją. Opozycja nie ma wątpliwości - to celowe działanie PiS. Za pomocą Trybunału będzie do końca bronił swojej reformy sądownictwa. Dawid Rydzek.

Problemy z dostępem do psychiatrów i psychologów

Wrzesień przyszłego roku to pierwszy wolny termin do psychiatry w warszawskim instytucie onkologii. Chorzy na raka nie mają dostatecznej pomocy psychiatrycznej i psychologicznej, a co trzecia osoba z nowotworem jej potrzebuje. Sylwia Piestrzyńska.