Polska i Świat

Polska i Świat

Premier zostanie ten sam, choć sam o tym nie mówi. Jarosław Kaczyński zapowiada rekonstrukcję rządu, choć nie zdradza, kto go opuści. Kandydatów może być kilku, ale tylko jeden zgłasza się na ochotnika, choć bardzo dyplomatycznie. Adrianna Otręba.

Miało być o ratowaniu zdrowia, a było o ratunkowym kole. Prawo i Sprawiedliwość rzuca je Jackowi Sasinowi, który - jak przekonuje opozycja - wyrzucił 70 milionów złotych na organizację majowych wyborów, bez żadnego umocowania prawnego. Barbara Sobska.

Miał być kryształowy, ale swoim byłym kolegom udowadnia, że przydomek "pancerny" zdecydowanie lepiej do niego pasuje. W Najwyższej Izbie Kontroli lecą głowy, a na biurko marszałek Sejmu, wnioski o kolejne dymisje. Marian Banaś mówi o niezależności izby, a opozycja dodaje, że to niezależność od prezesa PiS. Monika Celej.

Liczby pokazują, że pandemia ma się znakomicie - ale znakomicie czuje się także wielu zakażonych i to oni stanowią teraz największe zagrożenie. A gdy maseczkę, zamiast na twarzy, noszą w kieszeni, to jak igranie z ogniem i sposób na kolejne ognisko choroby. Dawid Rydzek.

Mała firma z Lublina, którą prowadził były handlarz bronią, miała dostarczyć ponad 1200 respiratorów. Termin realizacji kontraktu minął trzy tygodnie temu, a wciąż brakuje ponad tysiąca urządzeń do oddychania i wielu milionów na ministerialnym koncie. Patryk Rabiega.

Turyści w ofertach mogą przebierać, ale właścicielom pensjonatów i restauracji odbiera to nadzieję na lepsze wpływy. Odpływ turystów znad morza jest coraz bardziej widoczny i nie powinien dziwić - bo pandemia, nie najlepsza pogoda i ceny, które skutecznie ich odstraszają. Maciej Cnota.

Kolej na zmianę - przekonują mieszkańcy Końskowoli, bo po przebudowie przystanek w Pożogu przywędrował na teren ich miejscowości. Kolejarze jego nazwę chętnie zmienią, ale czekają na oficjalny wniosek i pieniądze. Łukasz Wieczorek.

Miał kierować grupą przestępczą, przyjmować łapówki i zarobić na tym ponad milion złotych. Prokuratura ze szczegółami przedstawia, jak miał wyglądać korupcyjny proceder przy budowie dróg na Ukrainie. Adrianna Otręba.

Co trzecia uliczna latarnia wyłączona - tak wygląda oszczędzanie w Toruniu. Budżety polskich miast są chudsze niż zakładano, ale ponieważ w założeniach nadal jest wiele inwestycji, więc w terenie trwa szukanie pieniędzy. Łukasz Wieczorek.

Upał za kołem podbiegunowym to nie ciekawostka, a katastrofa i kolejny dowód na dramatyczne ocieplenie klimatu. Topniejący syberyjski lód może przynieść rewolucję. Łukasz Karusta.

Odpowiadał za transport w rządzie Donalda Tuska, teraz musi odpowiedzieć na pytania o swoją uczciwość. Sławomir Nowak w rękach CBA. Ukraińcy mówią o praniu brudnych pieniędzy i setkach milionów euro, a Polacy o kierowaniu grupą przestępczą. Barbara Sobska.

Premier pozostanie ten sam, ale zmienią się ministrowie. Jarosław Kaczyński mówi, że w rządzie czas na zmiany. Niezmiennie po takich słowach rusza giełda nazwisk, rzadko jednak zdarza się, aby ktoś sam na tę giełdę się zgłaszał. Dawid Rydzek.

Wirusa nie ma już na ulicy - oznajmia rzecznik ministra zdrowia, więc maseczek nie ma już na twarzy. Gdy rząd luzuje obostrzenia, a my zapominamy o niebezpieczeństwie, przerażeni są lekarze. W Małopolsce pada dzienny rekord zakażeń i apel, aby rezygnować z wesel i komunii. Rafał Stangreciak.

Była bita w domu tak bardzo, że uratowanie jej życia było cudem. Piekło dziewczynki trwało miesiąc, zanim Luiza trafiła do szpitala, a jej rodzice za kraty. Właśnie zaczął się ich proces. Monika Celej.

Po łagodnej zimie, bardzo suchej wiośnie, nastał mokry początek wakacji. Stąd pojawiły się nieco później niż zawsze, ale zdecydowanie liczniej niż zazwyczaj. Polska jak długa i szeroka walczy z plagą komarów. Łukasz Wieczorek.

To początek nowej drogi, potrzeba nowej solidarności - powiedział Rafał Trzaskowski. Było podziękowanie za wsparcie i plany na przyszłość. W Gdyni Rafał Trzaskowski oficjalnie zakończył swoją kampanię wyborczą. Barbara Sobska.